Koneessa windows 7 home premium. Tulossa 10 ilmainen päivitys. Nykyisessä kovalevyssä tietysti recover osio jossa 7 tehdasasennus josta voi suorittaa 7 palautuksen tarvittaessa. Miten käy 10 päivityksen jälkeen? Jääkö 7 recover osio entiselleen josta voi palauttaa 7 jos on tarve? Muuttaako 10 päivitys mitenkään recover osiota? Olettaisin 10 päivityksen onnistuvan vain kerran! Mitä mieltä muut ovat!
windows 10 asennus
9
192
Vastaukset
Kaiken järjen mukaanhan Kympin asennuksen pitäisi jättää Seiskan palautusosio koskemattomaksi, mutta itse kyllä varmuuden vuoksi kloonaisin turvaan vanhan Seiskan asennuksen palautusosioineen.
Kloonaamisella voit palauttaa kiintolevyn tasan siihen, missä se oli ennen kloonausta ja Kympin asennusta.
Esim. Clonezilla: http://clonezilla.org/- neopreeninaaras
jättäisin kympin asentamatta. Itse ainakin jätän.
- Tiina47a
Miksi jätät 10 asentamatta?
- Neopreeninaaras
Tiina47a kirjoitti:
Miksi jätät 10 asentamatta?
Koska olen trolli.
- Tyhmataaa
Kannattaa ottaa huomioon, että Windows 10 tulee olemaan ilmainen vain rajoitetun ajan. Sen jälkeen aletaan perimään kuukausimaksua (kone menee lukkoon).. http://news.softpedia.com/news/windows-10-to-receive-free-upgrades-for-2-to-4-years-486430.shtml
- optiosanktio1
Osta ulkoinen kovalevy ja tee siihen näköistiedosto nykyisestä tilanteesta niin silloin ainakin voit palauttaa seiskan takaisin. Esim. Kingston SSDNow V300 Desktop/Notebook Upgrade Kit sisältää kaiken tarvittavan ellei ole ennestään tarvittavia laitteita. 60gb riittää järjestelmän pautusta varten.
- niilläpalautuuaina
Palautuslevyt pitäisi olla jo tehtynä..
- normaalit_varmuuskopiot
Riittää että tekee tärkeistä tiedostoistaan ja dokumenteista varmuuskopion. Se pitää olla joka tapauksessa tehtynä, riippumatta päivittääkö Windowsia.
Mikään iso päivitys tuo ei ole, korkeintaan 8.1 päivitystä vastaava. Jos päivityksessä kuitenkin jokin menee pieleen, siellä on se Windows.old kansio ja koneen pystyy parissa minuutissa palauttamaan täysin ennalleen takaisin seiskaan. Palautuslevyltä palauttaminen on paljon hitaampaa ja koko levyn teko ajanhukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463