Koneessa windows 7 home premium. Tulossa 10 ilmainen päivitys. Nykyisessä kovalevyssä tietysti recover osio jossa 7 tehdasasennus josta voi suorittaa 7 palautuksen tarvittaessa. Miten käy 10 päivityksen jälkeen? Jääkö 7 recover osio entiselleen josta voi palauttaa 7 jos on tarve? Muuttaako 10 päivitys mitenkään recover osiota? Olettaisin 10 päivityksen onnistuvan vain kerran! Mitä mieltä muut ovat!
Vastaukset 9
Kaiken järjen mukaanhan Kympin asennuksen pitäisi jättää Seiskan palautusosio koskemattomaksi, mutta itse kyllä varmuuden vuoksi kloonaisin turvaan vanhan Seiskan asennuksen palautusosioineen.
Kloonaamisella voit palauttaa kiintolevyn tasan siihen, missä se oli ennen kloonausta ja Kympin asennusta.
Esim. Clonezilla: http://clonezilla.org/- neopreeninaaras
jättäisin kympin asentamatta. Itse ainakin jätän.
- Tiina47a
Miksi jätät 10 asentamatta?
- Neopreeninaaras
Tiina47a kirjoitti:
Miksi jätät 10 asentamatta?
Koska olen trolli.
- Tyhmataaa
Kannattaa ottaa huomioon, että Windows 10 tulee olemaan ilmainen vain rajoitetun ajan. Sen jälkeen aletaan perimään kuukausimaksua (kone menee lukkoon).. http://news.softpedia.com/news/windows-10-to-receive-free-upgrades-for-2-to-4-years-486430.shtml
- optiosanktio1
Osta ulkoinen kovalevy ja tee siihen näköistiedosto nykyisestä tilanteesta niin silloin ainakin voit palauttaa seiskan takaisin. Esim. Kingston SSDNow V300 Desktop/Notebook Upgrade Kit sisältää kaiken tarvittavan ellei ole ennestään tarvittavia laitteita. 60gb riittää järjestelmän pautusta varten.
- niilläpalautuuaina
Palautuslevyt pitäisi olla jo tehtynä..
- normaalit_varmuuskopiot
Riittää että tekee tärkeistä tiedostoistaan ja dokumenteista varmuuskopion. Se pitää olla joka tapauksessa tehtynä, riippumatta päivittääkö Windowsia.
Mikään iso päivitys tuo ei ole, korkeintaan 8.1 päivitystä vastaava. Jos päivityksessä kuitenkin jokin menee pieleen, siellä on se Windows.old kansio ja koneen pystyy parissa minuutissa palauttamaan täysin ennalleen takaisin seiskaan. Palautuslevyltä palauttaminen on paljon hitaampaa ja koko levyn teko ajanhukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.641101Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu28716- 10688
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687- 90685
- 46658
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14645Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68629- 66584
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj24582- 42560
- 61559
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82558- 43534
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46530Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.133514Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13492Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa51468Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27447Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.29443