Työttömyysturva LOPETETTAVA

TurhinPalkkioKoskaan

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1437364081149.html

En tunne yhtä ainuttakaan yrittäjää, joka pystyisi sanomaan mitään positiivista suomalaisesta työttömyysturvajärjestelmästä. Heti kun tuo älytön ja täysin maalaisjärkeä vastaan sotiva palkitsemismekanismi laiskottelusta kumotaan, alkaa työnteko maistua suomalaisille.

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ErkkkiEsimerkki

      Kuulkaapas nyt!
      Tässä maassa on suurempiakin ongelmia..
      Kyllä se niin on että työttömänkin on saatava katto päänsä päälle ja murua rinnan alle..
      Nöyryyttäväähän se on joka kuukausi anella niitä ropoja.. joita elääkseen tarvii , ei niillä herroiksi eletä.
      Sekin on väärin ja epäsuhteessa että kovasta raatamisesta maksetaan huonosti.. minkä vuoksi? Usein sellainen työ on tärkeää.
      Se on vääryys että näille mamuille maksetaan vuokratakuutkin sossusta. Vaan eipä makseta kantaSuomalaisille.
      Suomesss kuvitellaan että nämä mamut ovat jotain kultaa..
      Kaikki maksetaan , verovaroista tietenkin. Kuvitellaan että nämä paikkaisivat työvoimapulaa.
      Jos työnjäljelle ei anneta arvoa niin sama kait se on kuka ne "paska hommat"tekee.
      Tuntuu suomi olevan rikas maa , Kreikkakin sai taas rahaa.

    • tympääntynyt

      mitä mitä.

      yrittäminen on luotu suomessa niin kannattavaksi ja helpoksi suomessa että siihen voi kuka tahansa alkaa. ongelmaksi muodostuukin niin kutsuttu työstä maksaminen ja kokoaikaisen työpäivän teettämishaluttomuus. kun halutaan säästää kaikessa eli siis varsinkin työn kustannuksissa niin on varmaan ahdistavaa kun ei kaikki ole tyrkyttämässä palveluksiaan työllistävälle yrittäjälle. ja itse yrittäjää korpeaa varsinkin se että ei voi vaan pistää pillejä pussiin ja ruveta itse työttömäksi koska tukia ei tipu ei lirise. siksi muuten suomessa on pohjoismaiden alhaisin yrittäjäkanta joka pienenee vuosi vuodelta väestön vanhetessa. älkää syyttäkö työttömiä vaan hallitusta, verotusta, omia asenteitanne arvon yrittäjät. ja miettikää silleen että kun olette viimeset 15 vuotta ajanut omaa etua luoden työnantajien markkinat suomeen niin kukaan haluaa tehdä osaaika, pätkä, vuokra, riisto 0 sopimus hommia teille kun paremmin saa kortistossa. itse olette kuoppanne kaivaneet ja petinne pedanneet.

    • Arbeit_machts_frei

      Juuri niin. Työttömyysturva on lopetettava ja työttömät. Natsitkin tajusivat sen aikanaan. Kaikki paskaihmiset tuhoamisleireille töitä tekemään. Työn tekeminen se vapauttaa.

      • Häpeäiltalehti

        Media rummuttaa paskapuheita, Suomi on kuin Pohjois-Korea.

        Nuoria saa töihin jo 8 eurolla. Tulijoita on sankin joukoin.
        Uutisesta puuttuu täysin nuorten haastattelut joissa olisi nuoren nimi.

        Uutinen on siis uutisankka tyyliin "huhujen mukaan".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      432
      6158
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5470
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4467
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3986
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      74
      3934
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3606
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      192
      3541
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3264
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2299
    Aihe