Tallinnassa 60-luvulla?

KopioToiseltaPalstalta

Hei vanhat Taistolaiset. Luin mielenkiintoisen artikkelin ajasta jolloin laivamatkailu Tallinnaan aloitettiin uudestaan sodan jälkeen. Mielenkiintoinen lausunto entiseltä matkaoppaalta:

"OPPAAT saivat huomata, että myös suomalaisissa oli joukko, jota piti pelätä.

– Taistolaiset. Jotkut tulivat sanomaan, että kuinka voit väittää, että neuvostomaassa asiat olivat tuolla tavalla. "

Olitko kenties itse Tallinnassa 60-luvulla? Saitko matkaoppaan pelkäämään?

http://m.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1437098623521.html

4

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rants

      Aloitus on persuoikeistolaisten kiertoartikkeli poliittisilla palstoilla. Ajoitus on tarkaan harkittu. Ihmisten ajatukset siirretään muualle kommunistien esittämästä vaihtoehdosta SSS hallituksen leikkauslinjalle. Persut pettävät kaikki neljän vuoden aikana esittämät puheet rahvaan puolustamisesta. Päästyään hallitukseen heille ei riittänyt Suomen kansan kyykyttäminen. He olivat haukkana eu-rintamassa.

      Mitä voidaan sanoa 60 luvun porvareiden puheista? He puolustivat Etelä-Afrikan rotusortojärjestelmää sekä vastustivat USA:n entisten orjien jälkeläisten kamppailua kansalaisoikeuksista. Tummaihoisilta oli kielletty tietyt paikat julkisissa liikennevälineissä, puistoissa, kouluissa ja yliopistoissa. Afrikassa kansalliset vapautusliikkeet taistelivat maidensa itsenäisyydestä riti siirtomaavallasta ja porvarimme tuki siirtomaaorjuutta.
      Ei mitään uutta auringon alla.

      • KopioToiseltaPalstalta

        Niin, rants, pitääkö tuo ymmärtää niin että olit siellä Tallinnassa silloin 60-luvulla? Saitko matkaoppaat pelkäämään että teet heille MattiRossit?


      • NoMenClaTur

        Tutustupas historiaan. Rossi ilmiantoi Kissin Neuvostovastaisista mielipiteistä vasta 70-luvulla. Joten ei 60-luvulla ole vielä mitään MattiRosseja voinut tehdä.


      • vaba_eesti_1978

        Saivartelua.
        Ja lisäksi:
        "taistolainen","neuvostovastainen"
        siis pienellä alkukirjaimella
        itse vapautin Baltiaa
        Suomesta käsin
        jo 1970-luvulla
        luin kirjoja ja kirjoitin tekstejä
        ja taistolaiset pelkäsivät niitä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      34
      3350
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2272
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      130
      1894
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1322
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1167
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1032
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      47
      994
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      821
    9. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      773
    10. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      68
      752
    Aihe