Miksi pankit ensin - sitten kansa??

92456789

Nyt, kun saksalaisten, ranskalaisten ym. muiden maiden pankkien saatavat on turvattu ja tähän mennessä lahjoitetut rahat ovat menneet niille, niin nyt vasta kreikkalaiset alkavat saada hyötyä tuista. Marssijärjestyksen olisi pitänyt olla päinvastainen: ensin tuetaan Kreikkaa ja sen kansaa ja se sitten varakoiduttuaan maksaa pankeille.
Kreikkalaisethan niitä lainoja ovat ottaneet, emmekä me, pohjoisen asukkaat.

On myös eri käsityksiä sosiaalivaltiosta: Pohjoismainen, jossa maksetaan verot ( paitsi suuryritykset ja rikkaat) ja etelä-eurooppalainen, jossa verot kierretään. Näiden yhteensovittaminen siten, että molemmat arkkityypit söisivät samassa pöydässä, ei onnistu. Siinä käy niin, että Pohjois-Eurooppa maksaa myös etelän ruokalaskun ja paljon muuta. Tämä koituu erittäin raskaaksi pohjoisen työtätekevälle keskiluokalle, joka täällä käytännössä verot maksaa ja yrittää pitää yhteiskuntaa pystyssä. Rahakkaat ja suuryritykset elävät kuin etelä-eurooppalaiset maksamatta verojaan ja huolehtimalla vain omasta toimeentulostaan.

Euroopan integraatiota tätä pidemmälle ei voi kannattaa, jos on pohjoismaalainen palkansaaja ja yrittää pitää tätä revittyä hyvinvointiyhteiskuntaa edes jotenkin pystyssä.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markkinavoima

      Tämä on rahajärjestelmän laki.

      • näin-suomessa

        Näin toimittiin myös Suomessa 1990-luvun suuren laman aikana. Vastuuttomasti valuuttalainoja tyrkyttäneet pankit pelastettiin. Ko. lainathan oli otettu kotimaisten pankkien välityksellä eivätkä pankit suojautuneet valuuttakurssiriskeiltä.
        Laskun maksoivat velalliset ja kaikki veronmaksajat loput.
        Tämä oli Koiviston linja (Koiviston konklaavi), ja Halonen hyväksyi. Halonen sääti asiakirjat salaisiksi presidentin valtaoikeuksin v. 2002.
        Pankit piti pelastaa kansalle aiheutuvista seurauksista piittaamatta. Pankit ryhtyivät nostamaan korkoa yksipuolisella päätöksellä. Velat saatettiin pistää kerralla maksuun.
        Yrittäjät, tavalliset lapsiperheet ja takaajat menettivät kotinsa ja muunkin omaisuutensa realisoinneissa pilkkahinnalla. Velkaa jäi ylikin. Osa laman uhreista jäi elinikäiseen velkavankeuteen.
        Mutta Suomessa tilanne oli siinä mielessä erilainen, että Suomessa verotus on tehokasta.


      • delta
        näin-suomessa kirjoitti:

        Näin toimittiin myös Suomessa 1990-luvun suuren laman aikana. Vastuuttomasti valuuttalainoja tyrkyttäneet pankit pelastettiin. Ko. lainathan oli otettu kotimaisten pankkien välityksellä eivätkä pankit suojautuneet valuuttakurssiriskeiltä.
        Laskun maksoivat velalliset ja kaikki veronmaksajat loput.
        Tämä oli Koiviston linja (Koiviston konklaavi), ja Halonen hyväksyi. Halonen sääti asiakirjat salaisiksi presidentin valtaoikeuksin v. 2002.
        Pankit piti pelastaa kansalle aiheutuvista seurauksista piittaamatta. Pankit ryhtyivät nostamaan korkoa yksipuolisella päätöksellä. Velat saatettiin pistää kerralla maksuun.
        Yrittäjät, tavalliset lapsiperheet ja takaajat menettivät kotinsa ja muunkin omaisuutensa realisoinneissa pilkkahinnalla. Velkaa jäi ylikin. Osa laman uhreista jäi elinikäiseen velkavankeuteen.
        Mutta Suomessa tilanne oli siinä mielessä erilainen, että Suomessa verotus on tehokasta.

        "Tämä oli Koiviston linja (Koiviston konklaavi), ja Halonen hyväksyi. Halonen sääti asiakirjat salaisiksi presidentin valtaoikeuksin v. 2002".
        Onko tämä demokratiaa?
        Enemmän Halosenkin suosima malli DDR, jossa kansa ohjattiin ajattelemaan vain yhden kaavan mukaan ja eliitti eli täysin omien tavoitteidensa mukaisesti täysin omaa elämäänsä kansalta pimennossa.
        Toki maassa täytyy kansan verottamisen olla tehokasta, se on toistaiseksi eliitin hyvinvoinnin ehto.
        Mitä syvempi kriisi, sen enemmän yhä kovempi palkkaisia johtajia ja kalliimpia asiantuntijoita.
        Lopulta täytyy kutsua Himanen apuun laatimaan kovalla hinnalla, muutoinkin vähillä veroeuroilla, satukirjaa jonka uskotaan menevän kansaan kuin häkä.
        Tähän joukkotyhmyyteen ja oman edun itsekkääseen tavoitteluunko kuuluisa pisa-koulutus alun alkaen on tähdännyt -subjektiivista pisa-koulutusta lähes syntymästä alkaen.
        No totuus alkaa pikkuhiljaa selvitä, kansainvälisissä matematiikkakilpailussa heltisi sijaluku 82.


    • tunareina

      Pankeista ne voitot kierrätetään roisoksille. Kulut nyhdetään kansalta. Näin Suomenkin kolmenässän tunarihallitus leikkaaa..

    • mitenmuuten

      Pankeilla täytyy olla rahoja, joita ihmiset sitten käyttävät. Eli pakkohan se on valtion pankeille rahaa lainata, että ihmiset voivat sitten itse lainata sitä.

      • huvitutti

        Olet hauskapelle. Oikea satusetä. Siis leikata leipää ja eläkkeet,että pankit saa rahaa! Eikö pankit elä säästöillä ja koroilla, lainoilla? Sitten pankit jakaa osinkoja! Ne on firmoja.


    • Antolainaus

      Kansainvälinen valuuttarahasto ja Euroopan keskuspankki esittävät Kreikan velkojen velkajärjestelyä tulevaan kolmanteen velkapottiin (70 - 100 miljardin pottiin).
      Toisin sanoen velkoja pitäisi leikata, kun velkojen maksu uudella velalla ja siinä sivussa talouden supistaminen eivät Kreikan velkaantumista ole estäneet tai tule estämään.

      Miten velat maksetaan ja kenen on velkavastuu? Sitä sopisi EU-komission ja velkaa jakaneiden EU-maiden pankkien pohtia. Miksi Kreikalle lainaa antaneet isot pankit (Saksan, Ranskan, Hollannin, Englannin jne pankit) eivät ota vastuuta Kreikalle antamistaan lainoista? Mikä on sijoittajien vastuu? Pankkien pitäisi poistaa taseistaan Kreikan lainoja (alaskirjata) ja näyttää todellista tulosta, jopa alijäämäistä, kun ovat lainarahaa jakaneet...

      Kreikalle lainarahaa jakaneet pankit on pelastettu, mutta hinta on kova. Mukaan vedettiin myös ne maat, jotka eivät sijoittaneet Kreikan lainoihin hyvien korkotuottojen toivossa. Suomen pankit eivät lainanneet, mutta Suomi vedettiin mukaan pelastamaan isojen EU-maiden pankkeja konkurssilta. Keksittiin Kreikan apupaketit ja perustettiin hätäapurahastot. Näin yksityisten sijoittajien (isojen EU-maiden pankkien) vastuut siirrettiin yksityisiltä veronmaksajille, myös suomalaisille.

      Voiko Kreikka maksaa ylisuuret velkansa ottamalla uutta velkaa vai onnistuisiko lainojen hoito supistamalla taloutta, kulutuskysyntää ja entisestäänkin heikkoa vientiä? Entä kun turismi kutistuu, kun Kreikka nähdään "luuserina", joka ei hoida velkojaan. Miksi Kreikalla on niin paljon velkaa? Kuka on vastuussa siitä, että lainoja on annettu holtittomasti ja miksi lainoja jakaneet pankit eivät kanna vastuuta vaan pankkien vastuusta on tehty yhteinen velkataakka euromaille, kuten köyhtyvälle Suomelle, jonka oma ulkomaanvelka kasva nopeasti ilman Kreikan lainojen maksamista.

      Mistä saisi listan niistä EU-maiden pankeista, jotka aloittivat Kreikan lainoittamisen ylisuuresti luottaen ilmeisesti siihen, että jos Kreikka ei kykene hoitamaan lainojaan, niin EU-maiden veronmaksajat hoitavat.

    • päkmanni

      Ei tämä ole EU:n vika. Tässä toteutetaan Suomen 1990-luvun mallia. Näihän ne poliitikot AHo ja Viinanen touhusivat. Asuntovelallisilla maksatettiin 20 prosentin korkoa.
      Kannattaa muistaa, että markka-aikana, ennen 90-luvun lamaa, 10 prosentin korko oli edullinen. EU on pelastanut suomalaiset monesta pahasta. Poliitikkomme eivät ole päässeet touhuamaan kuin pukki kaalimaassa, vaikka siihen Väyrynen ja persut halajavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2284
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1809
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1596
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1308
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1305
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1113
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1058
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1018
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      743
    Aihe