Jo 491 tuhatta http://eroakirkosta.fi -palvelun käyttäjää. Puoli miljoonaa lähestyy.
Uusimpana http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_04_2015.html?year=2015 , jonka tiedotteen ainakin Aamulehti ja Talouselämä nappasivat. Miten se menikään se sananlasku... jotenkin "Suomi24-antivaparit haukkuu, karavaani kulkee." Tai jotain sentapaista. :=)
9000 vajaa
19
<50
Vastaukset
- Humanisti-vapari
Kirkon käyttäytymisen takana on ajatus, että mikä tahansa uskonto on parempi kuin uskonnottomuus. Näin ev.lut. kirkko käy islamilaisuuden kanssa yhteiseen rintamaan uskonnottomia, ateisteja, skeptikkoja ja vapaa-ajatteljoita vastaan. Ja siellä missä se vaan voi, se ylläpitää pakkouskontoa.
- VauhtiaLissää
Näköjään ajetaan toista sataa...
- VauhtiaOn
Saksan autobahnojen vasen kaista jo tarpeen...
VauhtiaOn kirjoitti:
Saksan autobahnojen vasen kaista jo tarpeen...
Onhan tuo vuodenaikaan nähden kova luku.
Vastatiedotekin tuli: http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/2B0B1F8A73C8CA3CC2257E8A0046D7BA?OpenDocument&lang=FI .- VauhtiaOn
VauhtiaOn kirjoitti:
Saksan autobahnojen vasen kaista jo tarpeen...
Hei me lennetään...
Päivän lopullinen luku lienee noin 285. Ei paha, ei paha... Itse asiassa ajankohtaan nähden hirveän iso. Sade kyllä auttoi.
Täytyy jumpata vielä hiukan lisää tämän kanssa, saadaan sanomaa julkisuuteen kun on aihe esillä.- Jappervokkki
PAT olisi pystynyt kaksi kertaa isompaan lukemaan puolta pienemmässä ajassa, jos olisi viitsinyt vaivautua.
Totta. Ja koska näin on, niin Ylikoski pitää erottaa. Lisäksi ihmiset eivät eroa vapaaehtoisesti vaan tämä on jollain tapaa pakkouskonnottomuutta. On myös hyvä muistaa, että eroakirkosta.fi-palvelun tavoite on oikeasti vain kerätä veronmaksajien rahaa. Sitäpaitsi kirkosta ei kannata erota kesällä 2015, koska va-yhdistys vaihtoi kesällä 2010 pyhinä pidettyjä kirjoituksia pornoon. Ja lopuksi todettakoon että va-liiton jäsenmääräkin vähenee, viime vuonnakin taas yhdellä ihmisellä.
Mukavan hitaasti laskeva piikki. Ihmiset lienevät lomilla ja uusia uutisia ei tule tavalliseen tahtiin peittämään entisiä.
8500 vielä... Syksymmällä tai alkutalvesta on komea luku kasassa.No mutta. Jäsenhakemuksia on tipahtanut tukku, vaikka heinäkuu tähän saakka oli tavanomaisen hiljainen sillä(kin) saralla.
Ei ole juuri tullut seurattua miten tuo käyrä seuraa tiedotteita. Ehkä pitäisi.KORJAUS. Jäseniä on alkanut tulla muutamaa päivää ennen noita tiedotteita, joten jokin muu siis on syynä. Kenties itse suurmoskeijahanke?
- Et-opelta
Nyt on hyvä aika erottaa myös kouluikäiset lapset kirkosta - samalla kun on aikuinen, vanhempi tai vanhemmat eronnut, tai ovat viime vuosina eronneet...
On ihan turhaa pitää lapsia ev.lut. "omassa uskonnossa", joka ei ole perheen katsomuksellista ajattelua vastaava.
Elämänkatsomustieto kehittyy oppilaiden ja perheiden tuella. Ja kun tulee lisää oppilaita, kunnan ja rehtorien ja (luokan)opetajienkin pitää panostaa asiaa yhä paremmin ja paremmin. - trallalllaaaa
Kymmenentuhannen välein uusi aloitus aiheesta ;) Tässä se loppuvuosi mukavasti vierähtääkin.
- TääLuterilainenMaa
Ihmisoikeuksien, kuten yhdenvertaisen kohtelun ja uskonnonvapauden toteuttamisen ei pitäisi olla ryhmän koosta kiinni. Pienilläkin vähemmistöryhmillä on ihmisoikeudet. Mutta käytännössä kirkolla on niin suuri ja historiallisen perinteen omaava hegemonia Suomessa, että esimerkiksi 15 prosentin vähemmistöä armeijassa pidetään surkean pienenä...
Eikä nyt yli 26,5 %:n kirkkoon kuulumattomien vähemmistö vielä millään lailla velvoita ihmisten yhdenvertaiseen kohteluun uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta, kun kerran "Suomi on luterilainen maa". - KysynVaan
Alaikäisten kohdalla 15-vuotta täyttänyt on itse eroaja (huoltajiensa luvalla).
Sen sijaan alle 15-vuotiaan kirkosta erottaminen tapahtuu huoltajien toimesta. Tosin 12-14 vuotiaalta erotetavalta vaaditaan suostumus.
Kaikkien alaikäisten erottaminen tai eroaminen pitää hoitaa paperisella lomakkeella, johon tulee tarvittavat allekirjoitukset. Onko siis niin, että alaikäoisten eroamiset eivät näy mitenkään www.eroakirkosta.fi -palvelun julkaisemissa erotilaistoissa?- TuliMieleen
Jos alaikäisten erottaminen ja eroaminen huoltajien suostumuksella lisääntyy, siitä voi tulla kiva ylläri "lopullisiin tilastoihin"?
TuliMieleen kirjoitti:
Jos alaikäisten erottaminen ja eroaminen huoltajien suostumuksella lisääntyy, siitä voi tulla kiva ylläri "lopullisiin tilastoihin"?
Hyvin vähän on eroakirkosta.fi:llä alaikäisiä, eikä heistä kai kysytäkään paljoa. Kyllä se valitettavasti niin on, että eroajat tuntuvat olevan enemmänkin lapsettomia. Tai sitten eroaa vain toinen parista, ja lapset seuraavat kirkkoon jäävää puolisoa.
ET:llähän sitä pitäisi mainostaa, ikäänkuin kääntäen sinänsä vastustettava lain rajoituspykälä hyödyksemme.
- KysynVaan
Siis mitä? Sanoit tämän - "kääntäen sinänsä vastustettava lain rajoituspykälä hyödyksemme" - vähän liian hienosti. Rautalankaa, kiitos.
ET-opetus (yleisemmin: katsomusopetus) pitäisi vapauttaa, eli esim. evlut oppilaat voisivat osallistua ET:hen. Nykyinen laki rajoittaa tätä.
Mutta kun tuo rajoituspykälä on, sitä voi käyttää argumenttina erottaa lapset kirkosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762149Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361762Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111500Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341265Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611250Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161079Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv611002- 60983
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103684