Nettifennot ovat ahdistuneita ja levottomia. Heitä täytyy nyt ymmärtää. Peruskoululaisilla on enää 3 viikkoa kesälomaa. Sen jälkeen tuhansien koululaisten on taas aloitettava PAKOLLINEN ruotsin opiskelu (useita tunteja viikossa). Nettifennojen täytyy vaan yrittää jaksaa ja siirtää ajatukset vaikka syyslomaan.
Kovat ajat ovat tulossa
7
<50
Vastaukset
- post_post
Nefejen kohdalla täytynee puhua post-traumaattisesta stressistä, lienevät jo keski-iässä...
- Nettisuomal-nettifenno
SosiaalinenLohduttaja laskettelee näin: "Nettifennot ovat ahdistuneita ja levottomia."
Nettisvekojenpa (näiden nesveiden) täytynee olla ahdistuneita ja levottomia, koska yksi heidän pääkellokkaistaan, RKP:n Mikaela Nylander vähääkään ujostelematta väittää näin: "Suomen ruotsinkielinen väestö on täysin riippuvainen kouluruotsin asemasta pakollisena kielenä." http://www.hs.fi/politiikka/a1376184581312
Svekojen ja nesveiden elämä ja oleminen roikkuu Nylanderin mukaan suomenkielisten koululaisten ja opiskelijoiden pakkoruotsin varassa. Roikkuuko? Taidatte, te nesvet, tuntea levottomuutta ja ahdistusta siitä, että turvaköytenne katkeaisi.- lKLklkl
Suomessa ei kenenkään elämä roiku tai riipu pakkoruotsissa. Pakkoruotsi on tekosyy kaikelle tyytymättömyydelle. On helppo syyttää yhtä asiaa, kun on huonot ajat. Olisi järkevämpää miettiä, miten omassa elämässä voisi olla tyytyväisempi - ja unohtaa koko pakkoruotsi!
- Nettisuomal-nettifenno
lKLklkl kirjoitti:
Suomessa ei kenenkään elämä roiku tai riipu pakkoruotsissa. Pakkoruotsi on tekosyy kaikelle tyytymättömyydelle. On helppo syyttää yhtä asiaa, kun on huonot ajat. Olisi järkevämpää miettiä, miten omassa elämässä voisi olla tyytyväisempi - ja unohtaa koko pakkoruotsi!
lKLklkl on tätä mieltä: "Suomessa ei kenenkään elämä roiku tai riipu pakkoruotsissa."
Mikaela Nylanderin mielestä roikkuu ja riippuu. "Suomen ruotsinkielinen väestö on täysin riippuvainen kouluruotsin asemasta pakollisena kielenä." http://www.hs.fi/politiikka
Siitä riippumisesta ja roikkumisesta svekot ovat nyt ahdistuneita ja levottomia. Sen Nylander ilmaisee sangen selväsanaisesti.
- tässäkaikki
Mitään pakkoruotsin kaltaista pakollista pientä vähemmistökieltä alakoulusta yliopistoon ei ole missään muualla maailmassa.
- harvinainen_nf
Identiteettinsä muutamasta ruotsintunnista menettäneitäkään ei ole muualla maailmassa, ja heitäkin on vain tällä palstalla.
- fenno_x
harvinainen_nf kirjoitti:
Identiteettinsä muutamasta ruotsintunnista menettäneitäkään ei ole muualla maailmassa, ja heitäkin on vain tällä palstalla.
Eihän se nettisveko mitään ymmärrä, taaskaan. Tällä palstalla olevat fennot eivät ole identiteettiään menettäneet, vaan taistelevat sen puolesta. Identiteettinsä menettänyt ei yleensä sitä itse edes tajua, vaan kuvittelee pakkoruotsinsa kuuluvan hänelle. Maansa myyneet sasit ja lipposet ovat vielä luku erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134802Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293493No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452420- 501538
- 361473
- 391349
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231212- 141202
- 1651079
- 271078