Kansanäänestysmalli Suomeenkin

sanonpahanvaan

Täällä kun poliitikoiden ohjastamana kaikki asiat menee päin vittua niin ehdotan sveitsin mallia:

http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/enta_jos_maan_asioista_paattaisi_kansa_

Siellä toimii. Täälläkin toimisi koska kaikki suurimmat rahanreiät mamutus, eu yleensä ja kreikka olisi torpattu jo ajat sitten kansan toimesta. Nyt kun asioista päättävät ne jotka ja henk. koht. etua maanpetturuudesta ei toimi v..u mikään.

20

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myöhäistä

      Vastahan täällä oli kansanäänestys (eduskuntavaalit). Persut pääsi hallitukseen ja petti omat äänestäjänsäkin hyväksymällä hallitusohjelman leikkausineen, Kreikka-tukineen, pakolaiskysymyksineen jne.

      • tilanne.muuttunut

        Kreikassakin järjestettiin kansanäänestys vaikka vaalit olivat hiljattain...


      • sanonpahanvaan

        Siksi kaikki puolueet tulisi lakkauttaa. Mihin v..un me niitä tarvitaan ja mitä ne oiken tekee? nostaa jätimäisiä puoluetukia ja hirmumäärä porukkaa vetää lonkkaa muiden kustanuksella. Kun jää ryyppy päälle puoleksi vuodeksi ollaan "sairauslomalla" ja haukutaan sitten työttömiä kun töihin palataan. Ei tarvittaisi kuin muutama virkamies toteuttamaan kansan tahtoa äänestysten perusteella ja kansa joka opettelisi ajattelemaan omilla aivoillaan.


      • Demokraattinendemokratia

        Mutta jos Suomessa vallitsisi demokraattinen demokratia (eikä elitistinen demokratia, niin kuin nyt), niin noin ei olisi käynyt, vaan koko hallitusohjelma (josta sitten ilman muuta olisi myös äänestetty) olisi tyrmätty ja Kreikkatuet ja pakolaiskysymykset olisi myös alistettu kansanäänestykseen.
        Nykyinen hallitushan on petturihallitus, joka sujuvasti syö sanansa ja tekee asioita vaalilupaustensa vastaisesti sekä kaiken huipuksi vielä rikkoo omaa hallitusohjelmaansa. Uskomaton sakki!


    • tavja

      kakka

    • SinäPäätät

      Viime vaaleissa Muutos 2011 ajoi juuri tätä mallia ja oli maahanmuuttokriittinen. Äänestäjät eivät katsoneet tärkeiksi asioiksi.Pienillä puolueilla ei ole varaa mainosrummutukseen. Puoluetukea saavat vain isot puolueet ja pysyvät vallassa vuosi toisensa jälkeen. Kannattaa äänestää siis vain isoja puolueita, että sama meno saadaan jatkumaan?

      • useampiasyitä

        Eikä sekään paranna tilannetta, että käytössä on epäluotettava äänestysjärjestelmä, jossa ääniä katoaa mystisesti, eikä ole mahdollisuutta tarkistaa jälkikäteen, että ääni on mennyt sinne minne tarkoituskin.


    • kuollut_ajatuksena

      demokratia ei ole jatkuvaa huutoäänestystä asioista, toiseksi kansa on pääsääntöisesti pihalla suurimmasta osasta asioita, kuten lakikuvioista.

      siksi sinne äänestetään päättäjiä meidän puolesta,
      siksi siellä on ministeriöissä virkamiehiä töissä

      • sanonpahanvaan

        Väität siis ettei suomalaiset virkamiehet osaisi valmistella äänestyksiä niin että lait tulevat täytetyiksi? Millä tavalla sveitsiläiset on meitä lahjakkaampia kun ne osaa?


      • waler-
        sanonpahanvaan kirjoitti:

        Väität siis ettei suomalaiset virkamiehet osaisi valmistella äänestyksiä niin että lait tulevat täytetyiksi? Millä tavalla sveitsiläiset on meitä lahjakkaampia kun ne osaa?

        Koko Eurooppa on meitä lahjakkaampi


      • Demokraattinendemokratia

        "siksi sinne äänestetään päättäjiä meidän puolesta"
        Kannattaako nykyistä hallintomuotoa puolustaa, kun se ei toimi! Elitistiset "päättäjät" tekevät päätöksensä siten, että vain eliitin edut tulevat huomioiduiksi. Virkamiehet kuuluvat poikkeuksetta hyvätuloiseen vähemmistöön ja se vaikuttaa heidän asenteisiinsa ja toimiinsa. Miksi sellaista toimintaa pitäisi tukea?
        Tukemalla "pääoman demokratiaa" tuemme pääoman vaikutusvallan jatkuvaa, hidasta kasvua, jota mikään ei voi pysäyttää. Lopputuloksena on puhdas luokkayhteiskunta, jossa oikeudenmukaisuudelle ei ole tilaa. Ehkä joku vaikutusvaltainen kansanosa pitääkin tällaista kehityskulkua toivottavana.?
        Tavalliselle kansallehan se ei sovi.


    • metsänpoika5

      Onhan meillä nyt vähän parempi hallitus kuin oli edellinen. Edellinen hallitus olisi voitu lakkauttaa jo parivuotta aiemmin. Sveitsissä on heidän mieleinen malli ja meillä on enemmistön mieleinen järjestelmä. Eihän täällä asiat ole hyvin, niinkuin pitäisi. Meilläkin on velkaannuttu jo liikaa. Nyt on pakka hillitä velanottoa, muuten ollaan Kreikan tiellä.
      Näköjään aina ja kaikkialla maksumiehiksi joutuu kaikkein köyhimmät. Veroparatiiseistä täytyy päästä eroon. Veroa pitää maksaa kaikkien, pieni tuloisten pienellä prosentilla ja suuri tuloisten suuremmalla prosentilla. Kreikassahan ei kaikki maksa veroa lainkaan ja siitä johtuu pitkälti heidän huonovointisuus.
      Puoluetuista olisi vara leikata neti 25 prosenttia ja se ei haittaisi vielä ketään. Siitä saataisiin jo kymmeniä miljoonia valtion kassaan. Tämä ei todeutu ellei siitä jatkuvasti painosteta.
      En ole polittisten puolueiden kannattaja. Kun enemmistö kannattaa nykyistä järjestelmää niin nvähemmistön on oltava siinä mukana. Tähän mennessä kaikki puolueet jotka ovat olleet hallituksessa ovat joutuneet kääntämään takkinsa. Esim. Demarit olivat jakamassa Kreikalle rahaa ja oppositiossa ovat sitä vastaan. Persujen Soinilla on tiukkaa jos kaikki EU-maat suostuvat jatkamaan Kreikan avustusta. Timo Soini on ollut jo vuosia oikeassa siinä ettei Kreikalle kannata mättää rahaa, koska siitä ei ole kansalle mitään hyötyä. Jo alunperin olisi pitänyt vaatia Kreikkaa laittamaan omat asiat kuntoon ennen lainan myöntämistä. Itse kun olen joutunut ottamaan pankista lainaa, on vaadittu vakuus eli kiinnitys. Voisihan Suomen myöntämään Kreikka lainaankin vaatia kiinnitys esim. Kreikan valtion omistamiin saariin ja hiekkarantoihin.
      Kansanäänestys kannattaa järjestää vain sellaisista asioista joista kansa on perillä eli ymmärtää eri vaihtoehdot. Esim. Natoon liittymisestä voisi olla vain neuvoa antava kansanäänestys. Tämä asia on niin monimutkainen ettei politikotkaan ole päässeet puuta pitemmälle vaikka sitä on jauhettu jo vuosikymmeniä.

    • SETAn_mainostoimistot

      > Täällä kun poliitikoiden ohjastamana kaikki asiat menee ...
      Kansanäänestyksillä asiat menevät punavihreän valtamedian aivopesun mukaan.
      LAILLA pitäisi pakottaa tiedotusvälineet tasapuolisuuteen. (Valtiollisten vaalien yhteydessä jotain tasapuolisuutta kai yritetäänkin.)

      • herrakansapäättää

        eduskuntavaalien vaalipaneeleihin ei taaskaan pienpuolueet päässeet vaikka siitä on laki että kaikki puolueet ja kansalaisjärjestöt on otettava mukaan samanarvoisina.

        IPU on tehnyt asiasta jo aiemmin kantelun ETYJ,lle mutta YLe jatkaa syrjintää huomautuksesta huolimatta.

        Sveitsissä on sitovat kansanäänestykset, Kreikassa kansa sai äänestää mutta hallitus toimi vastoin kansan tahtoa,
        meillä kansan tahtoa ei edes kuulla.


    • puumies5

      Oletko googlannut jo kansalaisaloite sivulle. Käy antamassa äänesi ettei myytäisi Suomea ulkomaalaisille.
      Suomen Eduskunta teki historiansa huonoimman lain reilu kymmenen vuotta sitten kun salli maanmyynnin ulkomaalaisille. Täällä' Kaakkois-Suomessa on jo nähtävissä mihin se on johtanut. Eipä voida ostaa Venä'jä'ltä maata vaikka joku tahtoisikin.

      • hyviäaloitteita

        Tietääkseni mekin saamme ostaa maata ulkomailta, myös Venäjältä
        mutta ei ihan rajaseudulta, en muista kuinka pitkälle sisämaahan pitää mennä.

        Kansalaisaloitteista tärkein on nyt, irti EU,sta, laita nimesi

        https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1338


    • Älkääsekoilko

      Ensiksi oli syytä ottaa oma valuutta euron rinnalle ja pikkuhiljaa jättäytyä euroalueen ulkopuolelle. Seuraavaksi voisi puntaroida, onko Euroopan unioniin kuulumisesta meille oikeasti enemmän hyötyä, vai haittaa.
      Britit voi lähteä EU:sta, kun ne ei ole rahaliitossa ja on muutenkin vähän eri kaliiberin maa, kuin Suomi.

      • devalvoitu_ostovoima

        >> Ensiksi oli syytä ottaa oma valuutta euron rinnalle ja pikkuhiljaa jättäytyä euroalueen ulkopuolelle. <<
        Eka devalvaatioporras (tulonsiirto vientitellisuudelle) olisi kuulemma kymmenen (10) prosenttia. Äkkiä sitten autokauppaan, jotta saa vanhalla hinnalla!
        Nykymaailmassa tavis ostaa niin paljon ulkomailla tuotettua että ostovoiman vähennys on lähes devalvaatioprosentin suuruinen


    • Hoplaax

      Jos Sveitsistä kannattaa jotakin kopioida, niin ainakin armeijan käytäntö antaa reserviläisille rynnäkkökiväärit kotiin.

      Käytännön maanpuolustuksellinen merkitys lienee kiistaton, mutta saattaisi se hillitä myös päättäjiemme holtittomimpia päätöksiä.

    • housujahätä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2284
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1809
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1596
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1308
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1305
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1113
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1058
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1018
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      743
    Aihe