Puhutaankohan missään muussa maassa kuin Suomessa "erikoisoluista", kun tarkoitetaan hyvänmakuista ja oikein valmistettua olutta massatuotteen asemesta? Ei varmaankaan ainakaan maissa, joissa oluella on perinteitä. Missähän sen "erikoisen" raja kulkee? Voisivat lopettaa jo (viimeksi radiossa kuulin) k.o. nimityksen käyttämisen. Sitten, jos on jokin savupekoni-salmiakkiolut niin se on toki "erikoista". Mutta esim. Erdinger tai Bitter & Twisted ovat ihan tavallisia, joskin minusta hyviä oluita.
"Erikoisoluet" -- vain suomalainen nimitys
10
336
Vastaukset
- olvinspecial
Laitilan Kukko-lager on mielestäni erikoisolutta, koska siinä ei ole gluteiinia. Muutenhan se on ihan tavallista lageria, jota suomalaiset pääasiassa lipittävät.
Esimerkiksi olutmaa Tsekkoslovakiassa on ainoastaan kolmenlaista olutta; vaaleaa ja tummaa, sekä niiden sekoitusta, joka kaadetaan tuoppiin kerroksittain. - välillämerkkaa
Eiköhän kaikista maista löydy hihistelijöitä, joiden mielestä vain tiettyjen panimoiden tuotteita voi kutsua olueksi ja muita taas litkuiksi.
Itse nauran näiden intoilijoiden päälle kuten myös ns. viiniasiantuntijoille - kummatkin ovat osoittaneet sokkotesteissä osaamattomuudensa eli nautitaan juomista kuten parhaimmillaan maistuvat ja unohdetaan hihistelijöiden saarnat parhaimmasta juomasta.
Eiku ääntä kohden ja prosit/hölkynkölkyn. - Fiili_tai_ei
Niin kuka puhuu erikoisoluista? "Tsekkoslovakiassa" ei taida olla mitään olutta, maa jakautui Tsekiksi ja Slovakiaksi jo aikaa sitten. Ja kyllä heilläkin olet laitetaan järjestykseen muutenkin kuin värin perusteella, löytyy Lageria, Pilssiä, Alea jne
On toki tullut muutaman kerran käytä maistelemassa - hyvää ja halpaa.
Katso perustietoja vaikka :
http://www.tsekki.com/oluet/ - Hfii
Jos ei erota oluiden makuja toisistaan on aivan sama mitä juo - halvin kevannee. Minä erotan ja nautin oluista - myös sokkona.
- puhtauslaki
Oluen raaka-aineet ovat vain ja ainoastaan vesi, ohra ja humala. Kutsuttakoon siten vaikkapa erikoisoluiksi niitä oluen kaltaisia juomia, joiden valmistuksessa on käytetty muitakin raaka-aineita.
Esimerkiksi perus-Koff on erikoisolutta, koska sisältää siirappia.- OlutFiili
Taisit unohtaa yhden tärkeän asian - hiivan. Koff ja monet muut oluet kuuluvat sarjaan - ei kiitos, juon vain mallasolutta.
Puhtauslaki on mennen talven juttuja, silti jätän oluet joissa on käytetty tärkkelystä väliin.
- oluttaollapitää
Tämä "erikoisoluet" termi tosiaan ihmetyttää, mikä ihmeen erikoisolut?
Erään pikkupaikkakunnan ravintolassa kysyin mitä Ale oluita olisi tarjolla. Kysyin koska mitään listaa tai pulloja ei ollut näkyvillä ja osasin odottaa että valikoima on suppea, ja ympäripyöreästi Alea siksi että usein lagerit pienemmissä paikoissa on sitä samaa bulkki-lageria. Tarjoilija totesi että "kun meillä ei ole erikoisoluita ollenkaan. Hanassa on lapparia/olvia/koffia. Pullosta löytyy Budweiseriä ja Miller Liteä"
Muuten ihan täysin ymmärrettävää pienen paikkakunnan ravintolassa, mutta paikka mainostaa itseään nimenomaan "olutravintolana" :D- feefvefvev
Yllättävän monta hanaolutta kuitenkin oli....
- hanatauki
feefvefvev kirjoitti:
Yllättävän monta hanaolutta kuitenkin oli....
Joo, aika harvassa raflassa on kaikkien kolmen suurpanimon tuotteita hanassa. Olvikaan ei ole hanatuotteena mikään yleinen näky.
Pullokaljasta olisi valinnut Budweiserin, jos se olisi ollut sitä oikeaa alkuperäistä Budweiseria. - katteetonMotoristi
Tarkoitus on varmaankin maksimoida kate, ts. myydä sitä, joka menee parhaiten kaupaksi ja josta saa eniten pätäkkää se baari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233378
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521481- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184