Vaikka luterilainen uskonto ja työnantajien prässihousuelittii väittävät työn olevan ihmiselle itseisarvo, se ei ole sitä lainkaan. On paljon tärkeämpää harrastaa ja tehdä juuri sitä, mikä tuntuu itsestä mielenkiintoiselta.
Raha on vain vaihdon väline, ei sen enempää. Orjatyöpiiskurit (EK ja EVA) ovat tehneet rahasta itselleen uskonnon ja vaativat, että kaikkien on kumarrettava rahan mahtia. Älä usko näitä piiskureita.
Elämä on tylsää ja onnetonta, jos olet ollut palkkaorjana koko parhaan elinikäsi ja vasta eläkkeelle siirtyessäsi huomaat, että sinua on petetty raskaasti. Paluu nuoruuden hienoihin vapauden kokemuksiin on kuitenkin siinä vaiheessa ikuisesti on menetetty.
Työ ei ole mikään itseisarvo
9
119
Vastaukset
- peseetaalta
Näin on. Rahajärjestelmä on yksi suuri huijaus, keinotekoinen luomus.
Sitten ihmisten pitäisi lukea:
http://www.anarkismi.net/aivokuume/txt/eroon_tyosta_-_bob_black.htm - kfkdkdmkdkdkf
minua oikein naurattaa, miten pieni eliitti on saanut suuren valtaosan ajattelemaan että työ on elämäntarkoitus. minulle se ei ole. minä en eliittiä ala elättämään, tienatkoon itse rahansa. minä uskallan asian myös sanoa ääneen, vaikka eliitti siitä suuttuu ja eliitin aivopesemä lammaskansa myös.
- yleislakkotulee
Juuri näin. EK:n paskamahat tehköön itse duuninsa sillä hinnalla, jonka ovat valmiita itselleen maksamaan.
- Tri.Sorbusnappo
Ek:n ja Eva:n paskamahat ovat jäävejä puhumaan työnteosta yhtään mitään!
- habahaba1
Kyllähän ne tihutyönteosta sentään jotain tietävät.
- Kerroitsestäsi
Tyypillinen nuoren fiilistelijän aloitus. Kyllä ne sinunkin mukavuudet on jonkun työn kautta syntyneet.
Käyt kaupassa hakemassa syötävää. Syötävän luominen vaatii työtä. Ja kauppoihin ne kuskataan joka vaatii työtä ja ne syötävät tuotetaan, joka vaatii työtä. Hygienia ym:t seikat vaativat asioita, työtä.
Koneet pyörivät ja se vaatii työtä jne.....
Työllä saamme hyvinvointia, jos emme tee töitä vaan elämme kuten afrikkalaiset (johon meillä ei ole varaa) niin huonosti käy.
Raha on kontrolliväline ja sitä alkeellinen ihmiskunta tarvitsee. Muutoin röyhkeimmät vievät kaiken, syntyy kaaos ja surkeus, kaikki hyvä romahtaa.- synkkätulevaisuus
"Muutoin röyhkeimmät vievät kaiken"
Sitähän EK yrittää tehdä koko ajan, viedä tuhkatkin pesästä.
Asioita ei pidä ajatella vuosineljänneksittäin, vaan pidemmällä aikajänteellä. Enkä tarkoita tällä edes 5-vuotissuunnitelmia. Ihmiskunnalla kun on ollut taipumus kehittyä, kuten myös teknologialla siinä samalla.
Äkkiä ajatellen tekniikka voi vaikuttaa vievän ihmisiltä työpaikat, mutta asia ei ole aivan niinkään. Robotiikan ja automaation edelleen kehittyessä ihmisten ei yksinkertaisesti enää tarvitse tehdä samoja töitä kuin aikaisemmin.
Kehityksen edelleen jatkuessa kenenkään ei enää lopulta tarvitse tehdä töitä, koska koneet tekevät niin puhtaat kuin likaisetkin työt. Mutta ennen kuin ollaan tässä tavoitteessa, niin joidenkin on vielä herättävä aamulla töihin.
Saadaanko konetta neuvomaan afrikkalaisille koskaan perhesuunnittelua onkin jo toinen kysymys. Onneksi Nasa on löytänyt jo melkein Maapallo 2.0:n. Liput sinne kannattaa varata hyvissä ajoin.
- mepalvelijat
Itseisarvo on, että me teemme työt eliitin puolesta.
- viinaaseksiähuumeita
Työn arvostuksesta kertoo se että melkein jokainen lopettaisi jos vain rahat muuten riittäisivät. Työ on vain välttämätön paha josta omistava luokka ei halua maksaa enempää kuin on ihan pakko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762195Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381779Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121535Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371283Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621270Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas171091Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621027- 60990
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja104700