Näyttää siltä, että työnvälitys on täysin avointa ihmisten kiusaamista ja simputusta.
Työn välityksestä lähetellään työttömille "työtarjouksia", jotka itseasiassa ovat vain kehoituksia hakea jotakin tiettyä työpaikkaa. Vaikka laitatkin kyseiseen työpaikkaan hakemuksen, etkä tule valituksi, voi virkailija noin vain väittää, ettet ole paikkaa hakenutkaan ja keskeyttää sillä perusteella sinun työttömyysavustuksesi maksun. Kammottavaa!
Tällaiseen terrorismiin on vastattava rohkeasti ja voimalla!
Työnvälitys on terrorismia, johon on puututtava!
10
<50
Vastaukset
- Työnhakuohje
Yleensä näihin töihin voi hakea lähettämällä sähköpostin. Laita sama sähköposti myös TE-toimiston virkailijalle tiedoksi että olet hakenut tehtävään. Työnantajalla on myös velvollisuus vastata kysymykseen että miksi hakija ei tullut valituksi. Ja jos työnantaja ei vastaa kyselyihin niin asian voi viedä poliisille tutkittavaksi, mikä kannattaa tehdä jos tukia leikataan tai lakkautetaan.
- no_onhan_se
Samoin työnteko on ihmisten kiusaamista, kyllä rahaa pitää muutenkin saada.
- Myy_tietokoneesi
Niin saat rahaa!
- roletaari
Omien havaintojeni mukaan työkkäri on täyttä turhuutta.
Ensimmäisen kerran ilmoittauduin ko. laitokseen 1964 intin jälkeen.
Silloin kauppalamme työkkärissä oli 4 henkilöä. Johtaja, sihteeri, duunarivälittäjä ja toimihenkilövälittäjä.
Viimeisen kerran asion kyseisen laitoksen kanssa puhelimitse 1998 jolloin miehitys oli 50 henkilöä. Opiskelukaverini vaimo oli osastopäällikkönä joten pidän lukua luotettavana.
Kaupunkimme asukasmäärä on suunnilleen sama kuin silloisen kauppalan.
Noiden vuosien välillä, käytännön syistä, asioin siellä parikymmentä kertaa. Yhtään ainoaa ehdotusta mihinkään minulle ei tehty. Eivät siis terrorisoineet.
Viimeiset vuodet menivät siten, että, heidän ehdotuksestaan uusin työnhakuni puhelimitse puolivuosittain. Joskus meeni hieman pitkäksi.
Mitä helvetin hyötyä tuollaisesta byrokratiakeskittymästä on.- dfgkjh
Hehe, taitaa se vika olla jossain muussa kuin työkkärissä.
- roletaari
dfgkjh kirjoitti:
Hehe, taitaa se vika olla jossain muussa kuin työkkärissä.
1969:n jälkeen minulle oli 7 tositaiseksi työsuhdetta ja 10 pätkää.
Vakituisista olin hakenut 4:ää ensimmäistä ja kolme viimeistä minulle tarjottiin ilman omaa aktiivisuuttani.
Kaikki 10 määräaikaista, kestoltaan 2pv -> 7kk olivat minulle tarjottuja. Yhteenkään en hakenut.
Jokaisen päättymisen jälkeen ilmoittauduin työkkäriin ja tietenkin ilmoitin liittooni tilanteen muutoksen.
Käsittääkseni olin osoittanut työmarkkinakelpoisuuteni erittäin selkeästi!
Kyllä minusta on työkkärin saamattomuutta, ettei se, lukuista mahdollisuuksista huolimatta, kyennyt edes ehdottamaan minulle mitään!
Porukkaa on pilvin pimein mutta mitä ne tekevät? - trbhnh
Kerro nyt mistä paikkakunnasta on kyse, ei sua muuten kukaan usko.
- yjfgcnv
Jep jep... Jäin aikoinaan 15 vuoden työsuhteen jälkeen työttömäksi, kun firma ajettiin alas. Firma järkkäsi yhdessä työkkärin kanssa meille poispotkittaville kaiken maailman infoa ja sopeutuskoulutusta ja ties mitä... Eka face to face-käynti työkkärin virkailijan kanssa oli todella mieliinpainuva ; hän pläräsi papereitaan läpi ja katsahti minuun todeten, että olet muuten todella hankalassa iässä ja "tilanteessa" työllistyäksesi uudelleen ilman uutta ammattikoulutusta. Just joo, olipa ihan hel-ve-tin rohkaisevaa! Kysyin häneltä, että etkös sinä ole siinä nyt sitä varten, että autat minua? Vastaus jäi saamatta.
No, töitä löytyi suht nopeasti sentään ja vanhalla koulutuspohjalla. Itse asiassa parempikin duuni kuin aiempi - mutta työkkärillä ei ollut asian kanssa mitään tekemistä, itse työpaikkani etsin. - työnantaja_evp
Olen joitain kymmeniä kertoja hakenut ammattitaitoista työväkeä, joskus jopa tökkäristä kun on ollut kova tarve, mutta harvemmin siellä on ammattilaisia ollut, ei koskaan, jos suoraan sanon.
Kerran tosin tunnustivat, että eräs ammattilainen on heidän kirjoissaan, mutta häntä ei tarjota, koska on niin kehnossa kunnossa, mutta lääkärin mukaan työkuntoinen. Hänelle odotettiin eläkeputkea.
Jos ET halua töihin, mene kortistoon. - extyötön
jos eläintä juoksuttaisiin yhtä paljon kuin työkäri työttömään niin laki tulisi vastaan kanteineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2333961Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1222291Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401439
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927- 77919
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8787J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61746