Ruotsi-uutisointia pukkaa taas runsaasti!

svekomedia

Juuri kun olin kirjoittanut, että ruotsalaisuus-uutisointi valtamediassa on vähentynyt, niin taas se alkoi kiihtymään!
Ruotsissa kuulemma on ihan kamala sää! Sataa ja tuuleekin. Ja siitähän svekomedia pari uutista repäisi.
Ja Zlatan on antanut ihan haastattelun jenkkilehdelle! Sanoikin siinä jotain! Ja siitähän svekomediamme teki ihan oman uutisensa.
Ja Ruotsin futismaajoukkue arvottiin peräti MM-lohkoon, kuten muutkin maat! No siitähän pitää ihan oma uutisensa tehdä ruotsalaiskommenttien kera.
Kaiken huipuksi YLE taas kutsui Ruotsia "rakkaaksi naapuriksemme" ja ihan ilman lainausmerkkejä!

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakkaudesta

      Tuosta "rakkaasta naapurimaastamme" tulee mieleen Pohjois-Korean retoriikka "Rakkaasta Johtajasta"! Mitä mieltä svekot ovat?

      Eiköhän suomalaisille rakkain naapurimaa ole Viro eli ainoa veljesmaamme? Jos nyt joku PITÄÄ olla rakas naapurimaa!? Suomalaisille vain Suomi on rakas maa. Ja eiköhän jokainen saa ihan ITSE valita rakkaan naapurinsa ilman svekomedian neuvoa? Mitä mieltä svekot ovat?

      Ps. Vaikka YLE "unohti" pistää lainausmerkit rakkaan-sanan eteen, niin kyllä VARMASTI suomalaiset laittavat ne mielessään mukaan! ;-)

    • Joxanen

      Hyvä ystävä !
      Lopeta jo lehtien lukeminen ja uutisten seuraaminen!
      Ei mielenterveyttään kannata uhrata.

      • härski_sveko

        Huomatkaa nettisvekon asenne! Kansalaisten pitäisi mieluummin lopettaa OMAN maansa median seuraamisen, kuin vatia sen puolueettomuutta ja kohtuullisuutta??

        Nettisvekot eivät edes tajua, kuinka härskejä ovat...


    • säätila

      Taas kerran lännestä saapuva säärintama on mediassa ristitty "Ruotsin sääksi"!?

      Miten niin Ruotsin sää? Länsivirtaukset tuovat säärintamia jatkuvasti pohjoiselta Atlantilta. Ne tulevat Brittein saarten, Tanskan, Norjan , Ruotsin ja Itämeren yli Suomeen.

      Voisiko joku nettisveko vastata ilman, että ampuu viestintuojaa? Vai onko liian paha kysymys? Järjettömyyttä on vaikea järkevästi selostaa. Sen tietävät kaikki pakkoruotsittajat muutenkin.

      • löjligt

        Vi svenskspråkiga som inte är intresserade av Sverigenyheter blir alltid TVINGADE att läsa dem på det här forumet ... (de enda nyheterna som intresserar neffena tydligen efter som de alltid måste diskuteras och idisslas vareviga dag )


      • KuulesNyt
        löjligt kirjoitti:

        Vi svenskspråkiga som inte är intresserade av Sverigenyheter blir alltid TVINGADE att läsa dem på det här forumet ... (de enda nyheterna som intresserar neffena tydligen efter som de alltid måste diskuteras och idisslas vareviga dag )

        Kyllä te ruotsinkielisetkin JOUDUTTE lukemaan niitä loputtomia ja turhia Ruotsi-uutisia valtamediasta ja surumediasta etenkin! Vai ettekö muka seuraa mediaa!!??

        Onko Suomi24 ja tämä palsta ainoa medianne, jota seuraatte?


    • delta

      Mitä hyvää sieltä Ruotsista on yleensäkään tänne saatu?
      Sinne ei juurikaan vientiä ole, jolla kansantaloutta nostettaisi, päinvastoin nykyään sieltä on tuontia.
      Sieltä tulee joukoittain rikkauksia, jotka hakevat täältä toimeentulotukea, kun Ruotsi maksaa sitä liian vähän, mutta onko uutisoitu EU:n puuttuneen Ruotsin liian alhaiseen tukeen.?
      Suomelle kyllä tuli huomautus ja lieneekin tilanne korjattu tietyn maassa asuvan väestön kohdalla, kantasuomalaiset kuitenkin voivat jonottaa puuttuvan osan leipäjonoissa.
      Eikä siinä mitään, siitähän on tullut EU:n myötä jo kulttuuriperintö maallemme, siihen kulttuuriin ei vain saa sopeuttaa siihen tottumattomia s-shoppailijoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2305
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1813
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1616
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1319
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1315
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1118
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1063
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1022
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      752
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      45
      696
    Aihe