Naisille suuremmat eläkkeet

kohtuullisuuden

Nainen tienaa työurallaan vain 80% siitä mitä mies, jolloin eläke jää myös saman verran pienemmäksi. Kuitenkin elämisen kulut ovat molemmille täsmälleen samat. Naiset myös elävät vanhemmiksi, jolloin he joutuvat kituuttamaan pienellä eläkkeellään miehiä kauemmin.

Tämä epäkohta pitäisi poistaa maksamalla naisille 25% isompaa eläkettä, jolloin tasa-arvo toteutuisi viimeistään eläkkeellä ollessa.

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tee_töitä_äläkä_siipeile

      Ei eläkeikä tarkoita sitä, että sinun on pakko jäädä pois työelämästä, nuija. Vaan saat valita eläkeen ja työnteon välillä. Saat työskennellä vaikka hautaan asti, jos joku sinua töissä pitää. Vaihtoehtoisesti voit elää miesten maksamilla rahoilla Espanjassa.

      Pienempi eläke koskee etupäässä vanhempia naisia. Alle 35-vuotiailla menee taloudellisesti vähintään yhtä hyvin, kuin miehillä. Jos kaikki raha ei tulekaan työtä tekemällä eli palkkana, lienee sivuseikka :)

      • puurot-vellit

        Toimeentulo-ongelmien perussyy on vanha työeläkelaki ja lasten hoito. Lasten hoidon kustannukset kohdistuivat pelkästään nyt jo eläkeiässä oleville äideille. Subjektiivinen päivähoito-oikeus toteutui vasta n. 30 vuotta sitten. Käytännössä useimmat ennen 1950 syntyneistä äideistä jäivät tämän etuuden ulkopuolelle, siis kaikki ennen vuotta 2015 eläköityneet.


    • pillulisä

      Jaa kaikille naisille vai? Myös hyvätuloisille, joilla tulee jo muutenkin olemaan paremmat eläkkeet?

      Entäs leskeneläke, jota maksetaan enimmäkseen naisille?

    • kaikkimulleheti

      "Naiset saavat leskeneläkkeistä 1200 miljoonaa euroa miesten saadessa 400 miljoonaa. Voittoa kertyy 800 miljoonaa."

      "Koko Suomen työeläkejärjestelmässä vuonna 2010 miesten osuus maksukertymästä oli 11,1 miljardia euroa ja eläkkeet 10 miljardia. Naisten eläkemaksut olivat 7,9 miljardia ja naisten eläkkeet 9 miljardia."

      Mikä on teille tarpeeksi?

    • Kjjbbjkkl

      Haista ämmä paska

    • vanha_eläkelaki

      VANHA ELÄKELAKI:
      Ikääntyneiden äitien toimeentulo-ongelmat johtuvat ensisijaisesti lasten hoidosta ja vanhasta eläkelaista. Ongelmat kärjistyvät yksin asuvilla. Ja mitä kauemmin eläkkeellä, sitä enemmän indeksileikkaukset ovat ehtineet syödä ostovoimaa. Lisäksi eläkeverotus on ankarampaa kuin palkkaverotus.
      1. Lasten subjektiivinen päivähoito-oikeus toteutui vasta n. 30 vuotta sitten. Työvuosia meni 2-3 v/lapsi, jolloin esim. kolmesta lapsesta 5 -10 vuotta. Ns. suuret ikäluokat eivät vielä saanet opintorahaa ja opiskelijan asumistukea.
      2. Opinnot rahoitettiin lainalla ja soveltuvin osin työssäkäynnillä, mikä pitkitti erityisesti korkeakoulutettujen valmistumisaikoja.
      3. Eläkettä alkoi karttua vasta 23 vuoden iästä, eikä opiskeluajan lyhyistä työsuhteista, viikonloppu-, osapäivä- tai iltatyöstä välttämättä ollenkaan. Jos opiskeli pidemmälle, eläkettä alkoi karttua normaalisti ehkä vasta 25-28 vuoden iästä.
      4. Monet alle kouluikäisten lasten äidit päätyivät pakon saneleman osapäivätyöhön tms. epätyypillisiin työsuhteisiin. Normaali työura jäi helposti n. 30 vuoteen niillä naisilla, joilla on lapsia. Esim. 3000 euron keskityöansiosta karttui työeläkettä n. 1350-1400 e/kk, MIKÄ OLI NAISTEN KESKIELÄKE V. 2014. VEROJEN JÄLKEEN KÄTEEN JÄÄ N. 1180 e/kk kunnasta riippuen.
      >>>>On huomattava, että suurin osa iäkkäistä äideistä joutuu pärjäämään n. 1000 eurolla tai alle. Samaan aikaan lääkekulut ja palveluiden tarve kasvavat.
      Miesten keskieläke on n. 1800 e/kk, n. 400 euroa korkeampi.
      Vanha eläkelaki jätti lasten hoidon kustannukset yksin äidin harteille, jotka usein kasvattivat yksinhuoltajina tämän päivän veronmaksajat. He kustantavat välillisesti miesten ja lapsettomien naisten eläkkeet.
      >>>Välillinen tulonsiirto äideiltä muiden hyväksi on toteutunut eläkeiässä<<<<

      • ei.huolta

        Kohta 4: "Ikääntyneet äidit" kehnolla eläkkeellä saavat eläkkeen lisäksi asumis- ja/tai toimeentulotukea.

        Kohdat 2 ja 3 koskevat yhtälailla myös miehiä.

        Kohdassa 1 on muistettava, että ikääntynyt äiti eli miehensä tuloilla noina äitiysvuosinaan ja on suurella todennäköisyydellä nyt perinyt miehensä.


      • ei.huolta
        ei.huolta kirjoitti:

        Kohta 4: "Ikääntyneet äidit" kehnolla eläkkeellä saavat eläkkeen lisäksi asumis- ja/tai toimeentulotukea.

        Kohdat 2 ja 3 koskevat yhtälailla myös miehiä.

        Kohdassa 1 on muistettava, että ikääntynyt äiti eli miehensä tuloilla noina äitiysvuosinaan ja on suurella todennäköisyydellä nyt perinyt miehensä.

        Lisäksi voisit palauttaa mieleen, että vanhoina pahoina sovinistisina aikoina naisten eläke-ikä oli 60, miesten 65. Kamala vääryys naisia kohtaan, kun ei saanut tienata lisää eläkettä. Onneksi tuo epäkohta on nyt korjattu, hallelujaa feminismille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe