Jotain tuossa on totta. Ruokaköyhää ei auta kukaan, mutta juomarille ei tule jano.
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/201507250180235_v0.shtml
Social experiment
2
64
Vastaukset
- NäinOn-
Veikkaan että tuossa on vaikuttanut se yllätyselementti että kyltissä on lukenut jotain aivan muuta kuin yleensä tuollaisissa tapauksissa lukee, ja se on saanut ihmisten huomion ja saanut heidät pysähtymään.
Kampin kauppakeskuksen edessä istui muutama kuukausi sitten mies jolla oli kyltti "Kerään rahaa kaljaan. Lupaan että en osta leipää edes vaihtareilla" tms.
Annoin viitosen koska mielestäni tyyppi ansaitsi sen rehellisyydestä ja hyvästä huumorista.
Samaten veikkaan että nuo New Yorkin rahan antajat antoivat rahaa koska jollain tasolla uskoivat että kyse on jostain vitsistä tai todellakin social experimentistä.
Kun taas pikkutyttö makaamassa kadulla isänsä sylissä ei herätä mitään muuta kuin säälin ja kuvotuksen tunteita ja halun kävellä ohi niin nopeasti kuin mahdollista että näky ei vaan jäisi mieleen ja häiritsemään.- NäIkäkurkiainen
Noin sen ajattelen olevan. Voi olla, että voi olla olemassa jokin ns. "veijari" vaikutus, joka saa ihmisen toimimaan siten, että pummin tarkkaan laadittu strategia toimii. Sitten on olemassa se, jota ihminen ei voi selittää. Ja, jota virallisesti ei ole, kuten köyhä tuloton isä ja lapsi. Ja, josta jotenkin halutaan mahdollisimman nopeasti eroon.
Toinen puoli, joka on mielestäni vieläkin merkityksellisempi on se todellisuus, joka näille köyhille lapsille ja vanhemmille avautuu yhteiskunnan taholta. Se nimittäin on, että heille ei ole olemassa palveluita. Ei ole peseytymispaikkoja, ei ruokailun mahdollisuutta, ei inhimillisyyttä, eikä yösijaa. Sen sijaan niitä on alkoholisteille tarjolla. Lapset myydään markkinoilla lastensuojelubusinekseen ja muut ihmiset jätetään heitteille.
Ainoa, joka auttaa on jokin seurakunta diakonia.tsto ja ruokajono. Muuta toivoa tulottomuuteen sysätyillä ihmisillä ei ole. (siis heillä, keitä kunnon ihmisille tarvitaan rangaistuksen osoittamiseksi siitä, että ajattelee tai toimii toisin).
Muutenhan köyhyyttä ja kurjuutta ei olisikaan, jos siitä ei olisi hyötyä jollekin.
Mielestäni yhteiskunnan ei tule tehdä muuta, kuin tarjota puhdas yöpaikka jossain hallissa ja mahdollisuus peseytymiseen. Sekä hätäapuna mahdollisuus tehdä työtä ruokaa vastaan. Siis mikäli ihminen siihen kykenee. Muu on ihmisen itsensä vastuulla. Ja nämä eriytettynä siten, että terveille ja sairaille on omansa paikat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h573545- 413330
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062781Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv452527Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541963Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151609- 321493
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061307Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p201268- 1801241