Parantajapapit kertovat usein, kuinka heidän kätensä kuumenevat parannettaessa.
Ilmiö tunnetaan idän occultistisissa opeissa vitaalisena kuumuutena käsissä, kun kundaliinivoima vapautuu ja siirtyy kohteeseen.
Jeesus ei mainitse missään, että hänen parantaessaan sairaita Jumalan voimalla, Jeesuksen kädet olisivat kuumentuneet.
Ilmiö tunnetaan idän occultistisissa opeissa vitaalisena kuumuutena käsissä, kun kundaliinivoima vapautuu ja siirtyy kohteeseen.
Jeesus ei mainitse missään, että hänen parantaessaan sairaita Jumalan voimalla, Jeesuksen kädet olisivat kuumentuneet.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vaan Matteus ja Pietari todistavatkin, että kyseessä oli voima, joka toteutti kirjoituksen:
Meidän sairautemme hän kantoi ristin puuhun ja hänen haavainsa kautta me paranemme...Jeesuksen lämpimät haavat:
Tuli juutalaislapsia Golgatalle, he löysivät jotkin sieltä...piikkikruunun ja naulat ja ristinpuun,,,ne olivat lämpimät vielä...Simon Pietari, Johannes ja Andreas saapuivat tiellä heitä vastaan ja he kertoivat Jeesuksen Kristuksen olleen tämän nasaretilaisen....ja he puutarhahaudalla kävivät myös,,oli ihmeen jäljet myös siellä: tyhjä sija ja liinat pellavaiset, ne
olivat lämpimät vielä....miksi meidän opettajamme tätä meille ei oo kertoneet, vaan kirjanoppineinakin ovat kaikesta vaienneet...onko Suomessa kasvattajilla myös tunnolla arkuus tää, että Totuuden Hengessä eivät nyt Herran Jeesuksen haavoja nää
Niissä on parantava voima, Jumalan Pyhän Hengen voitelu, maito, mesi ja hunaja...Herra avaa jo haavojesi balsami, että saisin kaataa sitä sairaiden ja kipuatuntevien päälle kätteni siunaavalla rukouksella...Herra Jeesus, minä odotan!
Rukoilkaa tätä asiaa, koska halajan saada tuon armolahjan, että saisin palvella Jumalan elävää seurakuntaa sillä lahjalla,,,ei eksyttäen vaan uskoa lihaantulleen Kristuksen Jeesuksen nimeen!
pyydän Jumalan tähden rukoilkaa!!!
Mitä sun sydämesi halajaa rakas Raimo veljeni!
Siuna hänet Herra Jeesus! Kyllä! Sun havojesi kautta me parannumme! Anna sun voimasi Raimolle että hän saa viljellä siit rakkauutta joka vuotaa sun haavoista, mitä vain sinä voit anttaa! Kuule hänen rukous Herra joka niin usein on tullut sun sydämen luo! Vasta Herra niin pyydän ! Vasta sun tahtosi mukaan!
eihän muuta voi tuohon sanoa! Herralle kiitos!
Jeesuksen nimi olkoon kiitetty ja ylistetty ylitse näiden asioiden!
Herra kanssasi !