Monikulttuuri on ollut Saksassa, otetaan oppia
pirrexdxdxdxd
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On korkea aika puolustaa meidän demokraattisia arvojamme, tasa-arvoa ja kaikkien samanarvoisuutta. Ruotsalaista kulttuuriakin pitää vaalia kohtaamisissa kaukomailta saapuneita kohdatessa, kirjoittaa lääkäriksi opiskeleva Linn Österlund.
Naispuolinen muslimipotilas kieltäytyi kättelemästä mieslääkäriä uskontonsa vuoksi. Nainen väitti, että lääkäri kieltäytyi tekemästä hänelle gastroskopiaa vedoten siihen, että ”Ruotsissa ihmiset tervehtivät toisiaan kättelemällä”. Yhdessä syrjintäviranomaisen kanssa nainen vei lääkärin työnantajan oikeuteen ja kuittasi mukavat 75.000 kruunua tultuaan syrjityksi uskontonsa vuoksi.
Linn Österlund on huolissaan ruotsalaisen kulttuurin ja tapojen puolesta
Linn Österlund on huolissaan ruotsalaisen kulttuurin ja tapojen katoamisesta
Minä ja muut naispuoliset opiskelijat lääkärilinjalta voimme kertoa useita esimerkkejä, joissa me, sukupuolemme vuoksi olemme joutuneet kokemaan äärimmäisen halveksivaa kohtelua uskontoon vedonneiden potilaiden taholta. Yleensä kaikki alkaa siitä, että potilas ei halua kätellä, sen jälkeen naispuoliset saavat poistua huoneesta tutkimusten ajaksi. Ei ole harvinaista, että naispuoliset lääketieteen opiskelijat komennetaan suoraan kahvihuoneeseen oikeauskoisen saapuessa paikalle.
Äskettäin eräs 17-vuotias potilas Afganistanista oli jo etukäteen päättänyt, ettei hän halua tavata naispuolista lääkäriä. Hän oli etukäteen ilmoittanut vastaanotolle, että nämä järjestävät työvuorolistat hänen toiveittensa mukaan. Minulle lääkärioppilaana ei edes annettu mahdollisuutta kysyä sitä, että jos saisin olla mukana ihan vain tarkkailijan roolissa. Voisin kertoa lisää monia muita vastaavia esimerkkejä.
Jos potilas voi maksaa omasta pussistaan kaiken saamansa hoidon, hän saa kyllä valita mieleisensä lääkärin hiustenväriä, vaatetusta, ulkonäköä ja sukupuolta myöden. Mutta niin kauan kun hän käyttää julkisen terveydenhuollon palveluja, pitää hänen hyväksyä se tosiasia, että lääkäri ei aina välttämättä ole keski-ikäinen mies, vaan melkein joka toisella kerralla lääkäri voi olla nuori tai vanhempi nainen.
Olemme nyt tärkeän valinnan edessä ja selkeä päätös on tehtävä pikaisesti. Joko me tukeudumme tasa-arvoisuuden ja ihmisten samanarvoisuuden kaltaisiin demokraattisiin arvoihin, eikä vähiten ammattiaan harjoittavien kunnioittamiseen heidän sukupuoleen, etnisyyteen jne katsomatta. Meidän on myös puolustettava ruotsalaisia tapoja ja kulttuuria, mihin kuuluu myös potilaan / lääkärin tervehtiminen kättelemällä. Tai sitten unohdamme koko jutun, mutta sitten saamme kaikki elää sen kanssa, mitä tästä seuraa. Haluammeko me sitä? Tuskinpa.
Olli Immonen (PS) yritti herättää keskustelua tästä asiasta Facebookissa, mutta sai vain kovasanaista, tuomitsevaa arvostelua vastaansa aina herra pääministeriä myöten.
Suhtautuminen Immosen ulostuloon viittaa siihen, että maamme päättäjät ja eliitti ovat täysin valmistautuneet tällaiseen samanlaiseen tulossa olevaan tilanteeseen Suomessa. Ja hyväksyvät sen.
Kysymys kuuluu: ovatko päättäjät ja eliitti sitten itse hoitamassa niitä ongelmia, joita monikulttuurisuuden viljely maassa aiheuttaa? Asettuvatko asumaan maahanmuuttajien kansoittamille alueille?
Vai sälyttävätkö ongelmien hoidon muille, so. niille ihmisille, joilta muutenkin leikataan?
Luulevatko päättäjät, että kun Suomeen syntyy päivä päivältä laajeneva pahoinvoiva kantasuomalaisten yhteiskuntaluokka ja parempiosaisetkin saavat aina aika ajoin maistaa monikulttuurisuuden autuutta työssään, niin hyvinvointiyhteiskunta pelastuu? Saksalaiset jo tietävät. Mutta suomalainen ei usko, ennen kuin näkee. Ettei vaan olisi myöhäistä silloin.