Siellä missä sen kuuluisi oikeasti olla?
Miksei kokoomus ole oppositiossa?
9
<50
Vastaukset
- kusipäiden
Isolla lahjusrahalla saatiin kusipäitä sitä äänestämään!
- Nihtniemi
Kokoomuksen paikka on nahkurin orsilla Paavon oikealla puolen.
- VesaKaitera
Jos Sipilän hallitus istuu koko vaalikauden ajan, niin vuoden 2019 vaaleihin mennessä Kokoomus on ollut viimeisten 32:n vuoden aikana hallituksessa 28 vuotta eli 88%. Tämä korkea prosnttiosuus on osittain johtunut Kokoomuksen positiivisesta EU-politiikasta, jonka takana puolue on ollut liki yhtenäisesti. Kokoomus pystyy myös tekemään raskaita menoleikkauspäätöksiä ilman, että sen kannatus tuosta aivan hirveästi kärsisi. Punamultapuolueiden laita on toisin. Tietysti Kokoomuksen suhteellisen korkea vaalikannatus on auttanut asiaa. Jos viime vaaleissa SDP olisi pystynyt saamaan enemmän paikkoja kuin Kokoomus, niin SDP todennäköisesti olisi jatkanut hallituspuolueena Kokoomuksen asemasta.
- ONVN
On merkki siitä mien tyhmiä ovat suomalaiset äänestäjät suurin osa heistä.
- Työeläkeläinen
ONVN kirjoitti:
On merkki siitä mien tyhmiä ovat suomalaiset äänestäjät suurin osa heistä.
Sanoisin pikemminkin päinvastoin! Kokoomuksen äänestäjän uskon olevan tavallista fiksumman joka näkee miten asiat pitäisi hoitaa.
Nythän on viime hallituksenkin aikana oltu sosialistien armoilla koska edellisissä vaaleissa kannatus hajosi liikaa joten ei päästy kunnon säästöurakkaan käsiksi joten nyt on velkaa todella liikaa.
Toivottavasti nykyinen hallitus saa sillä rintamalla jotain aikaan ja voimme välttää Kreikan kohtalon. Nyt myös näemme miten vasemmiston kannatus laskee vaali vaalilta, kun se joskus -60 luvulla oli pyöreästi puolet niin nyt on jo hieman alle neljänneksessä. Se on terve suunta joka povaa parempaa tulevaisuutta.
Onko itse pärjääminen sitten tyhmää mielestäsi, minä en tuota mielipidettäsi allekirjoita vaan olen aina pyrkinyt pärjäämään omin voimin siitä asti kun kotoa muutin noin vuonna 1960 ensimmäiseen omaan kotiini. Olen pärjännyt jopa ilman ay liikettäkin, en ole koskaan ollut jäsen vaan olen aina hoitanut asiani omin voimin.
Itsepärjääviä henkilöitä me tarvitsemme enemmän ja noita sossun asiakkaita me emme tarvitse lainkaan, suon sen kuitenkin hyvin mielin sairaille ja vajaakykyisille vaan en terveille työkykyisille. Terveiden pitää olla työssä tienaamassa! Itse olin noin 45 vuoden aikana työtön muistaakseni 4 tai 5 viikkoa -60 luvun alkupuoliskolla kun sanouduin irti eräästä yrityksestä. Taisi olla silloinkin hieman hankalaa työllistyä. - ORNIEV
"Sanoisin pikemminkin päinvastoin! Kokoomuksen äänestäjän uskon olevan tavallista fiksumman joka näkee miten asiat pitäisi hoitaa."
HAHHAH Oletko ihan tosissas ton kommenttis kanssa?
HAHHAHHAHHAHHAHHAHHAH.
Mitä kokoomus tekee se tuhoaa suomen ja piste
- kooooomu
Koska kokoomusta kannattavat eivät KOSKAAN jätä äänestämättä. Ottakaa opiksi... jos se mitään lohduttaa... :(
- Laskusuunta
Mien paljon on kusipäitä Suomessa. Määrä kyllä vähenee. Kokoomuksen kannatus laskenut joka vaalissa!
- qeryiittt
Ilmiö johtuu siitä, että kokoomuksen äänestäjäkunta ymmärtää äänestämisen merkityksen. Kun taas tavallinen väestö, josta iso osa on heikosti koulutettuja jakavat äänensä populisteille tai jättävät kokonaan äänestämättä. Osa näistä käy antamassa äänensä jopa kokoomukselle. Vaikka säästötoimet koskevat yleisesti eniten juuri heikointa väestön osaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762195Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381779Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121535Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371283Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621270Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas171091Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621027- 60990
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja104700