Se oli vaan tavallista fiksumpi kaveri aikoinaan kun kusetti tyhmiä ihmisiä uskomaa tota kaikki paskaa. Ei ole mitää jumalaa ja jumalan poikaa...kaikki on ihan paskaaa ja te ootte niin helvetin sekaisin! Tuo on kaikkien aikojen kusetus taikatemppu.
JESSE JEESUS
17
187
Vastaukset
- Pekkajykjutin
NÄIN ONJ!!!!
- JesusIsTheKingOfKings
Millä perusteella sinä noin väität? Pilkkaat ja rienaat henkilöä jota et tunne tai edes välitä tuntea. Jumalan valtakunta on sydämessä ja kaikki minkä teette yhdelle näistä pienistä sen te teette minulle. Jeesus on tottakin todempaa. Jeesus rakastaa jokaista ja antaa avun kun sitä pyytää. Taivas on tuleva olemaan upea paikka missä ei ole murhetta vaan iankaikkista iloa ja autuutta ihanissa maisemissa. Älä ole luuseri äläkä pilkkää vaan rukoile ja pyydä Jeesusta sydämeesi saat rauhan ja ilon jota ei voi sanoin kuvailla.
- NOIAHNVARMAAJPOOP
NO MISTä helvetistä sä sen tiedät ???? sut on aivopesty !!! herää pahvi tuo on ihan tättä sitä itseään!!!!! täyttä paskaa!
- KamaJeppeLuuseri
NOIAHNVARMAAJPOOP kirjoitti:
NO MISTä helvetistä sä sen tiedät ???? sut on aivopesty !!! herää pahvi tuo on ihan tättä sitä itseään!!!!! täyttä paskaa!
Tuollaiselle pellelle. joka käyttäytyy kuin idiootti ei kannata vaivautua perustelemaan yhtään mitään.
- HEHEHEHEEE
"" Pilkkaat ja rienaat henkilöä jota et tunne tai edes välitä tuntea ""
- Olematonta mielikuvitus hemmoa voi huoleti pilkata. Vain tyhmä sanoo raamatun jesseä todeksi. - JesJAjes
HEHEHEHEEE kirjoitti:
"" Pilkkaat ja rienaat henkilöä jota et tunne tai edes välitä tuntea ""
- Olematonta mielikuvitus hemmoa voi huoleti pilkata. Vain tyhmä sanoo raamatun jesseä todeksi.Niin elät kuin uskot.
Mutta. Kun tulee TOSIPAIKKA, muista: on ainut NIMI joka voi auttaa. - kuinkas
"Taivas" kuuluisi teidän kaikkien tehdä täällä maan päällä itsellenne, ja toisillenne, eikä haihatella kuvitelmissa!
- JESSESEESUS
JesJAjes kirjoitti:
Niin elät kuin uskot.
Mutta. Kun tulee TOSIPAIKKA, muista: on ainut NIMI joka voi auttaa.Sut on aivospesty pienenä!
- persujesse
jeesuksen täytyi olla persu kukaan muu ei osaa kusettaa noin
- 12_13
"Se oli vaan tavallista fiksumpi kaveri aikoinaan kun kusetti tyhmiä ihmisiä uskomaa tota kaikki paskaa."
Uskomista parempaa olisi ymmärtää mitä Jeesus sanoi. Valitettavasti kukaan ateisti ei näytä ymmärtävän ja harva "uskova" myös näyttää ymmärtävän mitä Jeesus sanoi. Usko/epäusko on vähän hataralla pohjalla ilman ymmärrystä.- HEHEHEEE
"" Uskomista parempaa olisi ymmärtää mitä Jeesus sanoi. ""
- Olemattomien mielikuvitus hemmojen sanomisia ei pidä kuunnella. Pitäisi hakeutua heti lääkärille jos kuulee niitä. - 12_13
HEHEHEEE kirjoitti:
"" Uskomista parempaa olisi ymmärtää mitä Jeesus sanoi. ""
- Olemattomien mielikuvitus hemmojen sanomisia ei pidä kuunnella. Pitäisi hakeutua heti lääkärille jos kuulee niitä."Olemattomien mielikuvitus hemmojen sanomisia ei pidä kuunnella. Pitäisi hakeutua heti lääkärille jos kuulee niitä."
Tarkoitatko siis, henkilö joka lukee Raamastusta tai kuulee kun joku muu lukee Raamastusta Jeesuksen sanoja, on kuulija on sairas?
Vaikutat melko pahalta ihmiseltä, kun et halua ihmisten kuulevan, että pitäisi rakastaa lähimmäisiä ja jopa vihollisia. Miksi vihaat totuutta ja muita ihmisiä noin syvästi, että haluat heidän pysyvän ikuisesti pimeydessä ja tietämättömyydessä?
- nainsevaanonpellet
Kaikki selvä järkiset tietää että jumalaa ei ole olemassa ja "jeesus" oli paikallinen kusettaja! TOTUUDEN TORVI!
- Brina
Jokainen meistä näkee toisissa vain sen mitä itsessä on! Olemme siis peilejä toisillemme. Sinun näkemyksesi kuvastaa ainoastaan suurta pelkoa, tuskaa ja pimeyttä sisimmässäsi, koska haluat kieltää kaiken mikä viittaa vähänkään sellaiseen joka "vaatisi sinua itseäsi vastuuseen" oman elämäsi kulusta kuolemasi jälkeen. Kuolemahan meidän kaikkien on kohdattava jonain päivänä. Siitä ei kukaan pääse livahtamaan ohi ja siksi se pelottaa meitä, koska meitä on peloteltu kaikenlaisilla valheilla viimeisestä tuomiosta ja ikuisilla kärsimyksillä jne.
Jeesus oli ihminen, niin kuin kuka tahansa meistä, mutta hän oli päässyt taviksia pitemmälle tietoisuudessaan kaikesta ja kaiken tarkoituksesta eli siis oli "tavallista fiksumpi" kuten kirjoitit. Hän ei koskaan sanonut olevansa Jumalan "AINOA" poika, vaan jokainen on "poika" ja Jumala on "Isä" (kirkon "isät" keksivät tämän ainoa-poika-ajatuksen!). Jeesus pystyi sanomaan olevansa YHTÄ ISÄN kanssa, koska ymmärsi sen, että mitään ei voi olla olemassa ilman "Isää" eikä Sen ulkopuolella eli siis kaikki on YHTÄ!.
Olet oikeassa siis siinä, että ihmisiä on "kusetettu" uskomaan kaikenlaista. Kuitenkin, jos maltat lukea raamatusta vain ne kohdat, jotka kertovat Jeesuksen sanomisista ja lisäksi tutustut myös muihin raamatun ulkopuolelle jätettyihin "evankeljumiin", etkä keskity niiden muistiinkirjoittajiin (kaikki ne ovat ainoastaan "muistitietoa") etkä myöskään itse sanoman antajaan, vaan pelkästään sanomaan sen ajan ihmisille, niin ehkä sinäkin voit löytää jotain itsellesi...jonain päivänä?- kuinkas
Väänsivät senkin väärin, että pyhästä hengestä; kaikkihan me olemme silleen, useimpien isä vain tiedetään, mutta ei se tee syntynyttä sen huonommaksi, vaikkei tiedetä!
Kateus vain sai hänetkin tapettavien listalle (vaikka erityisen viisas olikin), ei sopinut saarnata ylivaltaa vastaan.
Jos luetaan raamattua oikein, eli nähdään tosiasiat, se on valtavan hyvä elämänohjekirja. Pitää vain osata mennä yli niistä aivopesuohjelmoinneista.
Sama se on kaikilla "uskonnoilla", muutamat vain ovat aiheuttaneet valtavasti myös tuhoa ja kärsimystä, islam ehkä eniten ja vieläkin, ja sitten tämä vääristelty kristinusko.
Harva sitä on historian aikana kuolleista noussut
Tai sitten ihmiset ovat korottaneet hänet jumalaksi koska hän oli harvinaisen ymmärtävä mies jota ihmiset helposti tulkitsevat älykyydeksi niihin aikoihin ja viellä nykyäänkin, se on viisautta ja viisaus ei elä tiedossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h352875Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062671Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv302385Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491904Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141513- 321473
- 271389
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021203- 1771183
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711025