A. Teisti kirjoitti:
26.7.2015 13:33
"Tuossahan puhutaan (pääasiassa) Kristukseen uskoneiden kuolleiden ylösnousemisesta tuomionpäivänä.
Tarkoitatko, että jos joku Kristukseen uskomaton kuollut henkilö jälkeenpäin välillisesti "kastetaan", hän saa myös ylösnousemuksen? En ole kyllä koskaan tuollaisesta kuullut. Kuuluuko tuo muka kristinuskoon vai onko se mormonien omia oppeja?"
Vastaus:
Ylösnousemuksen saavat kaikki, jotka ovat syntyneet:
1. Kor. 15:22
Sillä niin kuin kaikki ihmiset Aadamista osallisina kuolevat, niin myös kaikki Kristuksesta osallisina tehdään eläviksi,
Kristus voitti kuoleman kaikkien ihmisten puolesta. Emme ole syyllisiä Aadamin ja Eevan lankeemukseen, josta seurasi kuolema. Siksi kaikki nousevat kuolleista. Meissä on jotain ikuista, joka ei voi hävitä. Ruumis on väline täydellisempään ja jopa lopulta mahdollisuus tulla täydelliseksi, jos täytämme siihen kuuluvat ehdot.
Nuo ehdot on meille kerrottu evankeliumissa. Siihen kuuluvat usko, parannus, kaste ja Pyhän Hengen vastaanottaminen kätten päällepanon kautta. On monia kuolleita, jotka eivät eläessään ole edes kuulleet evankeliumista. Kaikkien on saatava siihen tilaisuus ja kaikilla on oltava mahdollisuus ottaa vastaan evankeliumiin ehdottomasti kuuluvat toimitukset.
- Näin on uskonnollisella kielellä puhuen. Mikä sitten on konkretiaa, selviää aikanaan, mutta noita sijaistoimituksia tehdään Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkon (mormonien) temppeleissä. Tuhatvuotisen valtakunnan aikana saadaan kaikki tehdyiksi.
Sijaistoimitukset
Mormonimies
1
<50
Vastaukset
- Mormonimies
Tämä tuli erehdyksessä tälle palstalle. Ateismi -palstalla se on otsikoituna "Arvot ja etiikka".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1772321Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe401817Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141632Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661334Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391321Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191121Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641068- 621027
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110757Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45703