JUMALAN lapsille!

Sley

Vähän aikaa, niin te ette enää minua näe. Tämä sana meidän pitäisi laskea sydämellemme ja ymmärtää se tarkasti ahdingossa ja hädässä ollessamme muistaen, ettei sitä kauan jatku. Silloin meillä olisi myös pysyvämpi ilo. Samoin kuin näet Kristuksella ja hänen valituillansa on ollut heidän vähä aikansa, samoin on sinulla ja minulla ja jokaisella oma vähä aikansa. Eivät Pilatus ja Herodes sinua ristiinnaulitse, mutta sama perkele, joka ohjasi heitä, ohjaa sinunkin vainoojiasi.

Kun siis jokin kärsimys kohtaa sinut, älä heti ryhdy miettimään, kuinka riuhtaisisit siitä itsesi irti. Jumala on kyllä aikanaan vapauttava sinut siitä. Odota sinä vain häntä. On kysymys vain vähästä ajasta, eikä hän jää tulematta. Mutta kun tulee se hetki, jota et aavistanutkaan, silloin tuskin kestät, ellet ole tullut uudeksi ihmiseksi. Vanha ihminen joutuu epätoivoon eikä se muuta voikaan, kun kaikki käy sen omien ajatusten, aikomusten ja suunnitelmien vastaisesti.

Sinullekin tulee siis varmasti oma vähä aikasi, jolloin Kristus vetäytyy erilleen sinusta jättäen sinut synnin, kuoleman ja helvetin valtaan. Ellei Kristus sitten tulisi ilman mitään omia ansioitasi, sinun olisi jäätävä iäksi tuskaasi ja kauhuusi.

Päivän teksti Martti Lutherin hartauskirjasta Mannaa Jumalan lapsille.
Joh. 16:16 - tiistai 28. heinäkuuta

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a----a

      "Juutalaiset ansaitsevat tulla hirtetyiksi seitsemän kertaa korkeammalle kuin tavalliset varkaat"

      -Martti Luther

      • Tiedoksivaanaa.lle

        Luettele myös itsesi eletty elämä samalla.
        Suotta kaivelet sitä, mikä ei sinua kosketa. Ei lopu Lutherin tekstit sinun kirjoituksiisi palstalla.


      • a---a
        Tiedoksivaanaa.lle kirjoitti:

        Luettele myös itsesi eletty elämä samalla.
        Suotta kaivelet sitä, mikä ei sinua kosketa. Ei lopu Lutherin tekstit sinun kirjoituksiisi palstalla.

        ”Ken juo paljon olutta vaipuu nopeasti uneen. Kun nukkuu, ei ehdi tehdä syntiä. Kun ei tee syntiä, pääsee taivaaseen. Juokaamme siis paljon olutta!”

        -Martti Luther


      • OnkoMuitaSivupersoonia
        a---a kirjoitti:

        ”Ken juo paljon olutta vaipuu nopeasti uneen. Kun nukkuu, ei ehdi tehdä syntiä. Kun ei tee syntiä, pääsee taivaaseen. Juokaamme siis paljon olutta!”

        -Martti Luther

        Okei. Tunnet siis olevasi Martti Luther. Niin on epäiltykin.


      • a---a
        OnkoMuitaSivupersoonia kirjoitti:

        Okei. Tunnet siis olevasi Martti Luther. Niin on epäiltykin.

        "Totisesti, joka ei rakasta viiniä, laulua ja naisia, pysyy typeränä koko elämänsä ajan."

        -Martti Luther


    • IWantToKnowWhatLoveIs

      Today is the big day.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5285
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1790
    3. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      136
      1707
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1619
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1355
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1240
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      26
      1219
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1077
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1028
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      877
    Aihe