Sipilä, monikulturellisuudesta pitää puhua !

Ajankohtaistanyt

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kiittelee monikulttuurisuuden puolesta tiistaina eri puolilla Suomea järjestettäviä mielenosoituksia.
Blogissaan asiaa kommentoiva Sipilä nostaa hattua tarmokkuudelle, joka asian tiimoilta on virinnyt.
– Aihe on ajankohtainen ja tärkeä, Sipilä kirjoittaa.

10

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HeikkoHallitusHengähtää

      Laiskurit, kukkahatut ja tekopyhät nysvärit järjestävät mielenosoituksia. Samalla hallitustyön kritisointi vähenee, kun kukaan ei hetkeen kiinnitä huomiotaan Sipilän heikkoon hallitukseen.

      • Heikkoonko

        eihän tuo ole edes vielä alkanutkaan toimia ?


    • yhteiskuntasopimus

      Olkoon kulttuuri mikä hyvänsä kun eivät tule Suomeen elätyttämään itseänsä.
      Velalla elättäminen koituu turmioksi oman maan lapsille, saavat maksaa velkaa
      loppuikänsä, ilmanko Suomalaiset eivät uskalla tehdä niin paljon lapsia.
      Somalit eivät muuta osaakaan, ei ole m9nkäänlaista vastuuntuntoa kun tekevät lapsia lisää toisten elätettäviksi.
      Ovat tosi röyhkeitä. Alkavat komennella kantaväestöä, jos ette liity muslimeiksi emme voi olla kanssanne.

      Mielenilmaukset eivät koskaan ole hyvästä.
      Kyllä tänne nyt on tulossa väkeä eläteiksi kun pääministerikin antaa luvan mielenilmaisuille.

      Älkää leikatko Suomen pienituloisilta, kun kerran on varaa ottaa pakolaisia velkarahalla elätettäviksi ja jakaa Kreikkaan miljardeja.
      Näillä pakolaisilla on jokaisella isot puhelimet, joita kantaväestöllä ei ole vara hankkia pienillä tuloilla.

      Auttakaa kotimaassa eli Suomessa pienituloisia !

      • Juuri esitin yrityksiä vastuuseen monikulttuurisuudesta.


    • NÄINNAAPURISSA

      Ruotsin vasemmistohallituksen sisäministeri Anders Ygeman (S) on tänään 24.7 myöntänyt poliisille heidän pyytämänsä lisäresurssit kranaattikeskityksen kohteeksi joutuneen Malmön tilanteen vuoksi. Kriisikokouksen jälkeen ministeri sanoi, että myös pitkäaikaista ennaltaehkäisevää työtä tarvitaan.

      Sisäministeri Anders Ygeman ja Malmön kaupunginhallituksen puheenjohtaja Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) ovat pitäneet tänään puhelimitse kriisikokouksen Malmön pommistattumusten vuoksi.

      ”Tilannetta ei tietenkään voi pitää hyväksyttävänä ja meidän on tehtävä voitavamme tämän Malmössä näkemämme kehityksen katkaisemiseksi”, Anders Ygenman sanoo.

      ”Eteläinen poliisihallintoalue on pyytänyt lisäresursseja poliisin kansalliselta operatiiviselta osastolta. Olen myös varmistanut, että he saavat haluamansa resurssit. Tämän pystymme tekemään lyhyellä aikajänteellä, mutta pidemmällä perspektiivillä meidän on vaikeutettava aseisiin ja räjähdysaineisiin käsiksi pääsemistä”.

      Mitä nämä lisäresurssit ovat?

      ”Etupäässä kyse on tutkintaresursseista”.

      Tuleeko tämä riittämään?

      ”Tämä jää nähtäväksi. Meidän on jarrutettava kehityksen suuntaa ja tekijät on saatava kiinni. Saavutetut tulokset tulevat näyttämään, onko panostus ollut riittävä”.

      Ongelmat ovat syntyneet ajan myötä. Mistä luulette johtuvan, että näin on päässyt käymään?

      ”Selityksiä on useita. Kyseessä on enemmästä kuin yhdestä sattumuksesta. Tietenkin viimeisen 10 – 15 vuoden kehityksellä – kasvavneilla tuloeroilla, lisääntyneellä työttömyydellä ja heikentyneillä koulutuloksilla – on osuutta asiaan. Myöskin laittomat aseet ja räjähdysaineet päätyvät aivan liian helposti rikollisten käsiin. Meidän on tehtävä kaikkemme, että tämä vaikeutuisi”.

      Minkä luulet olevan syy, että tämä sattuu juuri Malmössä?

      ”Pahoin pelkään, että tämä ei ole rajoittunut ainoastaan Malmöhön. Olemme nähneet vastaavaa kehitystä Göteborgissa ja muuallakin maassa. Olemme kuitenkin pystyneet katkaisemaan kehityksen onnistuneen poliisin toiminnan ansiosta esimerkiksi Södertäljessä.

      • Voikonoita

        kranaatteja ostaa ihan oikeita ?


      • Noitakranaatti
        Voikonoita kirjoitti:

        kranaatteja ostaa ihan oikeita ?

        Juuri kertausharjoituksissa käyneen res. majurin pitäisi se tietää.


    • torivallankumous

      Perussuomalaisten edustajan puhe keskeytyi buuauksiin

      yleisöltä törkeää haukkumista

      Perussuomalainen-lehden päätoimittaja Matias Turkkilan (ps.) puhe keskeytyi buuauksiin, kun hän esiintyi Meillä on unelma -mielenosoituksessa Helsingissä.

      Osa yleisöstä huusi Turkkilan olevan rasisti ja fasisti. Lopulta tapahtumassa aiemmin esiintynyt koomikko Ali Jahangiri nousi lavalle ja käski huutajia hiljentymään kovin sanankääntein.

      – Nyt turvat kiinni, meillä on mahdollisuus dialogiin, Jahangiri huusi lavalta yleisölle.

      Turkkila sanoi puheessaan, että hänestä on järkyttävää olla paikalla. Hän sanoi myös pitävänsä rasismia vastenmielisenä.

      – Puoluekaverini Olli (Immonen) on saanut suututettua ja pelkäämään hirveän määrän ihmisiä, hän sanoi.

      http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/perussuomalaisten-edustajan-puhe-keskeytyi-buuauksiin-yleisolta-torkeaa-haukkumista/5242338

      • Miksiminusta

        tuntuu hyvälle etti Immonen otti tärkeän ja ajankohtaisen asian puheeksi ?


    • Kieltämättä

      Sipilä on taitava politiikko !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2322
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      137
      1481
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1452
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      154
      1193
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      927
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      684
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe