Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kiittelee monikulttuurisuuden puolesta tiistaina eri puolilla Suomea järjestettäviä mielenosoituksia.
Blogissaan asiaa kommentoiva Sipilä nostaa hattua tarmokkuudelle, joka asian tiimoilta on virinnyt.
– Aihe on ajankohtainen ja tärkeä, Sipilä kirjoittaa.
Sipilä, monikulturellisuudesta pitää puhua !
10
77
Vastaukset
- HeikkoHallitusHengähtää
Laiskurit, kukkahatut ja tekopyhät nysvärit järjestävät mielenosoituksia. Samalla hallitustyön kritisointi vähenee, kun kukaan ei hetkeen kiinnitä huomiotaan Sipilän heikkoon hallitukseen.
- Heikkoonko
eihän tuo ole edes vielä alkanutkaan toimia ?
- yhteiskuntasopimus
Olkoon kulttuuri mikä hyvänsä kun eivät tule Suomeen elätyttämään itseänsä.
Velalla elättäminen koituu turmioksi oman maan lapsille, saavat maksaa velkaa
loppuikänsä, ilmanko Suomalaiset eivät uskalla tehdä niin paljon lapsia.
Somalit eivät muuta osaakaan, ei ole m9nkäänlaista vastuuntuntoa kun tekevät lapsia lisää toisten elätettäviksi.
Ovat tosi röyhkeitä. Alkavat komennella kantaväestöä, jos ette liity muslimeiksi emme voi olla kanssanne.
Mielenilmaukset eivät koskaan ole hyvästä.
Kyllä tänne nyt on tulossa väkeä eläteiksi kun pääministerikin antaa luvan mielenilmaisuille.
Älkää leikatko Suomen pienituloisilta, kun kerran on varaa ottaa pakolaisia velkarahalla elätettäviksi ja jakaa Kreikkaan miljardeja.
Näillä pakolaisilla on jokaisella isot puhelimet, joita kantaväestöllä ei ole vara hankkia pienillä tuloilla.
Auttakaa kotimaassa eli Suomessa pienituloisia ! - NÄINNAAPURISSA
Ruotsin vasemmistohallituksen sisäministeri Anders Ygeman (S) on tänään 24.7 myöntänyt poliisille heidän pyytämänsä lisäresurssit kranaattikeskityksen kohteeksi joutuneen Malmön tilanteen vuoksi. Kriisikokouksen jälkeen ministeri sanoi, että myös pitkäaikaista ennaltaehkäisevää työtä tarvitaan.
Sisäministeri Anders Ygeman ja Malmön kaupunginhallituksen puheenjohtaja Katrin Stjernfeldt Jammeh (S) ovat pitäneet tänään puhelimitse kriisikokouksen Malmön pommistattumusten vuoksi.
”Tilannetta ei tietenkään voi pitää hyväksyttävänä ja meidän on tehtävä voitavamme tämän Malmössä näkemämme kehityksen katkaisemiseksi”, Anders Ygenman sanoo.
”Eteläinen poliisihallintoalue on pyytänyt lisäresursseja poliisin kansalliselta operatiiviselta osastolta. Olen myös varmistanut, että he saavat haluamansa resurssit. Tämän pystymme tekemään lyhyellä aikajänteellä, mutta pidemmällä perspektiivillä meidän on vaikeutettava aseisiin ja räjähdysaineisiin käsiksi pääsemistä”.
Mitä nämä lisäresurssit ovat?
”Etupäässä kyse on tutkintaresursseista”.
Tuleeko tämä riittämään?
”Tämä jää nähtäväksi. Meidän on jarrutettava kehityksen suuntaa ja tekijät on saatava kiinni. Saavutetut tulokset tulevat näyttämään, onko panostus ollut riittävä”.
Ongelmat ovat syntyneet ajan myötä. Mistä luulette johtuvan, että näin on päässyt käymään?
”Selityksiä on useita. Kyseessä on enemmästä kuin yhdestä sattumuksesta. Tietenkin viimeisen 10 – 15 vuoden kehityksellä – kasvavneilla tuloeroilla, lisääntyneellä työttömyydellä ja heikentyneillä koulutuloksilla – on osuutta asiaan. Myöskin laittomat aseet ja räjähdysaineet päätyvät aivan liian helposti rikollisten käsiin. Meidän on tehtävä kaikkemme, että tämä vaikeutuisi”.
Minkä luulet olevan syy, että tämä sattuu juuri Malmössä?
”Pahoin pelkään, että tämä ei ole rajoittunut ainoastaan Malmöhön. Olemme nähneet vastaavaa kehitystä Göteborgissa ja muuallakin maassa. Olemme kuitenkin pystyneet katkaisemaan kehityksen onnistuneen poliisin toiminnan ansiosta esimerkiksi Södertäljessä.- Voikonoita
kranaatteja ostaa ihan oikeita ?
- Noitakranaatti
Voikonoita kirjoitti:
kranaatteja ostaa ihan oikeita ?
Juuri kertausharjoituksissa käyneen res. majurin pitäisi se tietää.
- torivallankumous
Perussuomalaisten edustajan puhe keskeytyi buuauksiin
yleisöltä törkeää haukkumista
Perussuomalainen-lehden päätoimittaja Matias Turkkilan (ps.) puhe keskeytyi buuauksiin, kun hän esiintyi Meillä on unelma -mielenosoituksessa Helsingissä.
Osa yleisöstä huusi Turkkilan olevan rasisti ja fasisti. Lopulta tapahtumassa aiemmin esiintynyt koomikko Ali Jahangiri nousi lavalle ja käski huutajia hiljentymään kovin sanankääntein.
– Nyt turvat kiinni, meillä on mahdollisuus dialogiin, Jahangiri huusi lavalta yleisölle.
Turkkila sanoi puheessaan, että hänestä on järkyttävää olla paikalla. Hän sanoi myös pitävänsä rasismia vastenmielisenä.
– Puoluekaverini Olli (Immonen) on saanut suututettua ja pelkäämään hirveän määrän ihmisiä, hän sanoi.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/perussuomalaisten-edustajan-puhe-keskeytyi-buuauksiin-yleisolta-torkeaa-haukkumista/5242338- Miksiminusta
tuntuu hyvälle etti Immonen otti tärkeän ja ajankohtaisen asian puheeksi ?
- Kieltämättä
Sipilä on taitava politiikko !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03560- 423119
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv562877Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342755- 162668
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452550- 442190
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h262055- 421945
- 441730