Saako kasvattaa kurtturuusua ja jättipalsamia?

Naapurini varoitti, että ensi vuonna tulee uusi vieraskasvilaki, ja kurtturuusun sekä jättipalsamin kasvattaminen on kielletty. Olen joku vuosi sitten istuttanut lähelle tontin reunaa muutaman pensaan eri lajikkeita tarhakurtturuusua ja tavallista kurtturuusua, saadakseni niistä kiulukoita. Pitääkö nämä ksuniit pienet pensaat tosiaan hävittää? Mikään oksa ei leviä viereisen kaupungin tontin reunalle asti.
Toisessa kohtaa pihaani on naapurin tontilta levinnyt vähän jättipalsamia. Minä olen antanut olla, onhan se oristeellinen kukka. Käy salaattikasviksikin. Helppo kitkeä pois, jos leviää liikaa. Pitääkö jatkossa kokonaan hävittää pihoistamme??
Tuleeko ilmiantoja naapureilta ja sakot, josjätännämä kasvit pihaani kasvamaan?
271441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Siis koristeelinen on tuo jättipalsmi , joka on pihalle hiljalleen levinnyt naapurista. Muihin pihoihin on pitkä matka tuosta kasvupaikasta. Pitääkö hävittää?
Nuo ostamani tarhakurtturuusun ja kurtturuusun taimet maksoivat aika paljon, eivätkä kasvit ulotu öihasta minnekään. Pitääkö nekin hävittää?

Äänestä
  • őihasta = omasta pihasta

    Äänestä

Tuo jättipalsami on se suurin ongelma. Ruusuista löysin tällaisen tekstin.

"Suomessa ja maailmalla paljon käytetty kurtturuusu on meillä luokiteltu erityisen haitalliseksi vieraslajiksi. Sen istuttamista ja levittämistä erityisesti luonnonomaisiin paikkoihin on syytä välttää. Tässä yhteydessä on syytä korostaa, että muiden pensasruusujen käyttöä ei ole syytä rajoittaa. Kuitenkin meillä niiden istuttaminen on vähentynyt huomattavasti, mikä on suuri ja turha vahinko. Jalostetut tarhakurtturuusut ja myös muut pensasruusut pysyvät kasvupaikoillaan eivätkä leviä ympäristöön. Nyt onkin syytä antaa kunnianpalautus näille hienoille kasveille."

http://www.puutarhaliitto.fi/index.php?action=view&id=154&module=newsmodule&src=@random4816a5978a514

Äänestä
  • Joku taajamatonttu on kirjoittanyt tuon tekstin. Kurttulehtiruusu leviää siementen avulla. Linnut kuljettävat siemeniä kilometrien päähän ruusun kasvupaikasta. Vaikka istututtaisit kurttulehtiruusun keskellä kaupunkia, on vaara, että ruusu leviää meren rannoille. Hyvä asia että vieraslajien leviämisestä varoitetaan. Jalostetut kurttulehtiruusut ovat risteytyksiä, siis ei voi tietää minkämoinen ruusu siemenestä kasvaa.
    Suomessa kasvaa, esim. metsäruusu luonnonvaraisena. Metsäruusu on kauniimpi kuin vieralaji kurttulehtiruusu. Metsäruususta on myös kerrattu kukkamuoto, mökinruusu.

    Äänestä

Kiitokset vastaajille. Löysin netistä laajemman suomalaisen vieraslajisivuston, siellä myös tämä laajempi luettelo:
. http://vieraslajit.fi/lajit/kaikki
Näin tavallinen tarhaomenapuu on Ahvenanmaalla haittalaji, koska siellä kasvaa myös alkuperäisempi kasvi, villiomenapuu luonnossa. Kissa on myös haittalaji, koska voi hävittää linnunpesiä yms. (Näin kerran ikkunasta, kun naapurin mirri nappasi pikku hiiren pihapensaikostamme, ja olen jättänyt joskus vierailevat mirrit rauhaan pihassa).
Kultapiiskuja oli ajatellut laittaa pihaan syyskukkijoiksi, mutta nekin ovat luettelossa, kun saattavat levitä luontoon. Ymmärrän jättiputkien vainoamisen, mutta monet muut kasvit luettelossa ihmetyttävät.
Sitten ensi vuonna kaikki suomalaiset kissajahtiin ja puistosta ruusuja repimään??

Äänestä
  • Kultapiisku ei ole haittalaji, Kanadanpiisku on. Joillekin näiden ero tuntuu olevan epäselvä. Olen nähnyt siirtolapuutarhojen lähellä isoja Kanadanpiiskukasvustoja, Virossa näin kokonaisia tyhjiä tontteja, joissa ei kasvanut juuri muuta kuin puutarhasta karannutta isokokoista piiskua. Kanadanpiisku on lupiinimaisesti käyttäytyvä iso ja aggressiivinen kasvi, joka tukahduttaa luonnonkasvit. Ihmettelen, miten jotkut kauppapuutarhat myyvät Kanadanpiiskun taimia, vaikka se on luokiteltu vahingolliseksi vieraslajiksi. Ihan vastuutonta.

    Kultapiisku on pieni ja siro luonnonkasvi.

    http://www.vieraslajit.fi/lajit/MX.39730/show

    http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/kultapiisku

    Äänestä

  • Äsken kävin tekemässä puutarha-askareita ja niitin kanadanpiiskut ja isopiiskut. Myös luonnon suojelu kuuluu puutarha-askareisiin. On typerää ja vastuutonta istuttaa pihalle esim. kurtturuusua. Kurtturuusu on luokiteltu erittäin haitalliseksi. Pyöräillessäni olen nähnyt miten jättipalsami on karannut eräältä pihalta. Nyt jättipalsami on levttäytynyt satojen metrien matkan joen rantaan ja peltojen ojiin ja pientareisiiin.

    Äänestä

  • Siitä kaivamaan pois piiskujasi, nehän ovat monivuotisia!! Eivät häviä niittämällä, niinkuin yksivuotiset jättipalsamit. Maanviljelijöille tuo niittäminen näyttää olevan ylivoimaista. Eivät palsamit lähde metsistä sillä, että poistetaan pihoista mahdolliset pikku istutusryhmät.

    Äänestä

  • 1Taija kirjoitti:

    Siitä kaivamaan pois piiskujasi, nehän ovat monivuotisia!! Eivät häviä niittämällä, niinkuin yksivuotiset jättipalsamit. Maanviljelijöille tuo niittäminen näyttää olevan ylivoimaista. Eivät palsamit lähde metsistä sillä, että poistetaan pihoista mahdolliset pikku istutusryhmät.

    Pihoilta ne jättipalsamit ovat karanneet luontoon, "niistä pikku istutusryhmistä". Jättipalsamit eivät vaan niin hävikään niittämällä. Maassa riittää siemeniä vuosiksi. Ai maanvijelijöiden velvollisuus on niittää nuo karanneet jättipalsamit? Olet taajamatonttu!
    Kuule, laissa on kielletty vieraskasvien levittäminen luontoon. Toivon, että lakiin tulisi tuntuvat rangastukset vieraskasvien levittämisestä, niin että taajamatonttujen päähän saadaan taottua järkeä.
    Vaan olen varma, että saan piiskut häviämään niittämällä.

    Äänestä

  • Tietenkin maanviljejöiden asia on huolehtia omista maistaan ja metsistään! Jättipalsamin pikku siemeniä eivät linnut kuljeta, hylätyn maatalon puutarhasta ovat kyllä voineet levitä viereiselle niitylle tai metsään.

    Äänestä

  • 1Taija kirjoitti:

    Tietenkin maanviljejöiden asia on huolehtia omista maistaan ja metsistään! Jättipalsamin pikku siemeniä eivät linnut kuljeta, hylätyn maatalon puutarhasta ovat kyllä voineet levitä viereiselle niitylle tai metsään.

    Olet törkimys ja typerys. Sinun ja monien muiden pikku istutusryhmästä ne jättipalsamit ym. vieraslajit karkaavat luontoon, vaikka kengän pohjissa tai auton renkaissa tai vaatteiden mukana. Lisäksi monet taajamatontut käyvät kippaamassa puutarhajätteet lähimetsään.
    Jotkut luonnonsuojelijat yrittävät tuhota vieraslajikasvustoja luonnosta. Voisitko edes kunniottaa heidän uurastustaan, törkimys? Suomessa on hyvin paljon kauniita kukkia ja pensaita, joita voi kasvattaa ilman vaaraa, että ne karkaavat luontoon. Miksi pitää viljellä niitä muutamaa, jotka ovat vaaraksi luonnolle? Olet samanlainen törkimys kuin ne jotka viskaavat rikki menneen jääkaapin tien poskeen, ja vielä monin verroin pahempi. Väität vaan, että toisten velvollisuus on siivota sinun aiheuttamasi törky.

    Äänestä

  • Äläpä syyttele, siivoa ensin suusi ja sitten omat maasi.

    Äänestä

  • 1Taija kirjoitti:

    Äläpä syyttele, siivoa ensin suusi ja sitten omat maasi.

    Olet koko ajan vain siirtänyt vastuuta omista törkyistäsi toisten niskaan. Et ota vastuuta mistään, et edes kasveista niinkuin laki määrää. Haluat elää kuin pellossa, hyi, sinä sinun kurtturuususi ja palsamisi, hyi!

    Äänestä

  • Hyi itsellesi törkyinesi! Minun pienet ruusutaimeni ovat vain muutaman vuoden ikäisiä, päin vastoin kuin nuo tienvarsien ja julkisten viheralueiden massaistutukset. Jättipalsamia on pihani reunassa näkynyt kahtena vuotena nyt, ilmeisesti naapurin puolen runsaammasta kasvusta kylväytyneenä. Itse en ole sitä edes istuttanut.
    Mene kitkemään siitä vaan vaikka jonnekin tienvarsille tai mahdollisille omille pelloillesi!

    Äänestä

  • Lopettakaa tai saatte piiskua!

    Äänestä

  • 1Taija kirjoitti:

    Hyi itsellesi törkyinesi! Minun pienet ruusutaimeni ovat vain muutaman vuoden ikäisiä, päin vastoin kuin nuo tienvarsien ja julkisten viheralueiden massaistutukset. Jättipalsamia on pihani reunassa näkynyt kahtena vuotena nyt, ilmeisesti naapurin puolen runsaammasta kasvusta kylväytyneenä. Itse en ole sitä edes istuttanut.
    Mene kitkemään siitä vaan vaikka jonnekin tienvarsille tai mahdollisille omille pelloillesi!

    Olet törky noine pienenine ruusuntaiminesi. Yhtä lailla niistä pienistä kasvaa isoja. Sitten kun nuo pikku taimesi levittäytyvät pientareille, minunko pitää käydä ne sieltä repimässä? Siis aina joku muu korjaa törkysi. Vuosien saatossa monien viheralueiden massaistuksien ruusut ovat vaihdettu muiksi pensaiksi, oletko huomannut?

    Äänestä

  • Eiväthän ne minnekään pikkupihoista levittäydy, kyllä niitä hoidetaan.
    Tässä lähellä puistikon viereisellä kaupungin pikku niityllä kasvoi ennen jättipalsamia. Niitettiin kahtena kesänä, ja palsamit katosivat. Nyt siinä kasvaa söpösti nokkosia, juolavehnää, takiaisia ja pujoa.

    Äänestä

Siis se piiskulaji, josta minulla on siemeniä ja pienet versot tuttavan puutarhasta, on ilmeisesti kanadanpiisku, ei Suomen tienvarsien yksittäiskasvina kasvava matalampi kultapiisku.

Äänestä

Hyvää viikonloppua, piiskuan mökinkurttua.

Äänestä

Onhan tämä nyt. Kaikialla on kerrottu, että jättibalsami on hilittömästi leviävä rikkaruoho, joka tallaa kaiken alleen. Näin on nähtävissä kaupungin huonosti hoidettuissa puistoissa.

Ja tässä jauhataan, mitä sillä pitäisi tehdää.

Minä käytin viime vuonna Roundup ja siihen se invasio tyrehtyi.

Äänestä

Jos tuollainen laki tulee, alan levittää jättipalsamia uusille kasvupaikoille ja kurtturuusua samaten. Ihan pelkkää kettumaisuuttani. Suomalaiset ovat lammaskansaa.

Äänestä

Ei tarvii hävittää noita kasveja pihasta ellei itse halua, sellaista lakia ei ole. Esim lupiini ei rehota ojan pientareella montaa vuotta. Se kasvaa ensin pari vuotta rehevästi ja lannoittaa maan muille kasveille sopivaksi, häviää sitten kun muuta kasvillisuutta tulee tarpeeksi.

Äänestä

Jättipalsamia on jokainen oja, joutomaa, joki ja luoma täynnä. Älkää missään nimessä sitä ikinä istuttako mihinkään.

Äänestä

Voit ilmoittaa naapurille, että kissa se varmaan luonnossa vieraslajeista eniten harmia aiheuttaa, kun tappaa rauhoitettuja eläimiä, sitä eivät kasvisi tee.
Että hänenkin kannattaisi varmaan siitä torjunta aloittaa.Ja katsoa sitten oma piha ensin, ennekun alkaa muita neuvomaan ;)

Äänestä

Omalla pihallaan saa kasvattaa, mutta ei saa levitä toisten pihalle. Eli voit sanoa että voi rauhassa kasvattaa kunhan se ei leviä sinun pihalle. Jos leviää naapuriin, niin lain mukaan kasvin leivittäjä on vastuullinen hävittämisestä aiheutuneisiin kuluihin.

Äänestä

Itse en hävittäisi. J.palsamikin on kaunis kukka

Äänestä
  • On paljon muitakin kauniita kasveja. ÄLÄ KASVATA PIHALLASI JÄTTIPALSAMIA. Täälläkin jättipalsami on levinnyt laajalti joen varteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1Taija kirjoitti:

Naapurini varoitti, että ensi vuonna tulee uusi vieraskasvilaki, ja kurtturuusun sekä jättipalsamin kasvattaminen on kielletty. Olen joku vuosi sitten istuttanut lähelle tontin reunaa muutaman pensaan eri lajikkeita tarhakurtturuusua ja tavallista kurtturuusua, saadakseni niistä kiulukoita. Pitääkö nämä ksuniit pienet pensaat tosiaan hävittää? Mikään oksa ei leviä viereisen kaupungin tontin reunalle asti.
Toisessa kohtaa pihaani on naapurin tontilta levinnyt vähän jättipalsamia. Minä olen antanut olla, onhan se oristeellinen kukka. Käy salaattikasviksikin. Helppo kitkeä pois, jos leviää liikaa. Pitääkö jatkossa kokonaan hävittää pihoistamme??
Tuleeko ilmiantoja naapureilta ja sakot, josjätännämä kasvit pihaani kasvamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu