Tämä oli toisessa ketjussa, mutta otetaan nyt ihan erikseen: Tulisiko valtion tukea uskonnonvapaus.fi-sivuston kehittämistä? Miksi, tai miksi ei?
Valtiontukea uskonnonvapaus.fi-sivustolle?
9
229
Vastaukset
- ProjektiaPukkaamaan
Kyllä! Ei muuta kun projektihakemusta valmistelemaan.
Tämähän melkein kuin julkinen palvelu ihmisoikeus- ja uskonnonvapausasioista, ja siten tuen arvoinen.
Hyvä ja kattava tietopaketti, mutta tätä voisi täydentää vielä selkeillä, lyhyillä artikkeleilla keskeisimmistä aihealueista; hakusanojen läpikahlaaminen voi olla uuvuttavaa jos haluaa alkuun vain perustietoja oikeuksistaan tms.
Jos palvelua haluaisi vielä laajentaa, niin muutamalle eri kielelle voisi kääntää ainakin tärkeimmät ydinasiat, esimerkiksi eri maahanmuuttajaryhmiä varten. Tämäkin tietysti vaatii paljon aikaa ja resursseja, mutta olisi myös tärkeä yhteiskunnallinen tietopalvelu. Kyllä tätä pitäisi valtion tukea.Nimenomaan kääntämiseen oikeasti tarvittaisiin avustusta, jos lähdettäisiin todella monelle kielelle kääntämään.
Tosiaan tuo kaipaa koko ajan enemmän ihmisläheistä näkökulmaa: "Jaa oikeusasiamies? Häh? Mitä tämä minulle tarkoittaa?" Tätäkin on pohdittu, ehkä jonkinlaista elämänkaarimallia voisi yrittää.
Toisessa ketjussa Rahahanat.kiinni kommentoi: "Tietenkään vaparien propagandasivua EI PIDÄ kustantaa valtion varoista."
Mutta tämä sivuhan ei ole uskontokritiikkiä! Missä http://uskonnonvapaus.fi sisältää "vaparien propagandaa"? Vrt. esim. ihmisoikeudet.net, joka on saanut valtiontukea.Rahis, tässä nyt olisi oikein avaus valtiontuesta. Miksi kommentoit montaa muuta ketjua, mutta et tätä?
jori.mantysalo kirjoitti:
Rahis, tässä nyt olisi oikein avaus valtiontuesta. Miksi kommentoit montaa muuta ketjua, mutta et tätä?
Ja muistutuksena, ihmisoikeudet.net on saanut tukea.
Toisessa ketjussa (miksi ei kommentoi täällä?): "Miten luotettvana voidaan pitää propagandistin väite, että ei esitä propagandaa? Got it?"
Eli ei edes yhtä ainokaista esimerkkiä virheestä artikkelista, puolueellisesta sanamuodosta tms. Ei ainuttakaan, ei vaikka noin sadasta tekstistä olen aloittanut keskustelun.
Ehkä tässä ketjussa voisi myös muuten haukkua sivustoa. Huonot vaalikoneet ja surkea ulkoasu, väärää tietoa ja liian sekava... Pitääkö minun hiljaisuudesta päätellä, että ei löydy valitettavaa?
Tämäkin on jäänyt vastausta vaille. Odotellaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909