Tämä oli toisessa ketjussa, mutta otetaan nyt ihan erikseen: Tulisiko valtion tukea uskonnonvapaus.fi-sivuston kehittämistä? Miksi, tai miksi ei?
Valtiontukea uskonnonvapaus.fi-sivustolle?
9
233
Vastaukset
- ProjektiaPukkaamaan
Kyllä! Ei muuta kun projektihakemusta valmistelemaan.
Tämähän melkein kuin julkinen palvelu ihmisoikeus- ja uskonnonvapausasioista, ja siten tuen arvoinen.
Hyvä ja kattava tietopaketti, mutta tätä voisi täydentää vielä selkeillä, lyhyillä artikkeleilla keskeisimmistä aihealueista; hakusanojen läpikahlaaminen voi olla uuvuttavaa jos haluaa alkuun vain perustietoja oikeuksistaan tms.
Jos palvelua haluaisi vielä laajentaa, niin muutamalle eri kielelle voisi kääntää ainakin tärkeimmät ydinasiat, esimerkiksi eri maahanmuuttajaryhmiä varten. Tämäkin tietysti vaatii paljon aikaa ja resursseja, mutta olisi myös tärkeä yhteiskunnallinen tietopalvelu. Kyllä tätä pitäisi valtion tukea.Nimenomaan kääntämiseen oikeasti tarvittaisiin avustusta, jos lähdettäisiin todella monelle kielelle kääntämään.
Tosiaan tuo kaipaa koko ajan enemmän ihmisläheistä näkökulmaa: "Jaa oikeusasiamies? Häh? Mitä tämä minulle tarkoittaa?" Tätäkin on pohdittu, ehkä jonkinlaista elämänkaarimallia voisi yrittää.
Toisessa ketjussa Rahahanat.kiinni kommentoi: "Tietenkään vaparien propagandasivua EI PIDÄ kustantaa valtion varoista."
Mutta tämä sivuhan ei ole uskontokritiikkiä! Missä http://uskonnonvapaus.fi sisältää "vaparien propagandaa"? Vrt. esim. ihmisoikeudet.net, joka on saanut valtiontukea.Rahis, tässä nyt olisi oikein avaus valtiontuesta. Miksi kommentoit montaa muuta ketjua, mutta et tätä?
jori.mantysalo kirjoitti:
Rahis, tässä nyt olisi oikein avaus valtiontuesta. Miksi kommentoit montaa muuta ketjua, mutta et tätä?
Ja muistutuksena, ihmisoikeudet.net on saanut tukea.
Toisessa ketjussa (miksi ei kommentoi täällä?): "Miten luotettvana voidaan pitää propagandistin väite, että ei esitä propagandaa? Got it?"
Eli ei edes yhtä ainokaista esimerkkiä virheestä artikkelista, puolueellisesta sanamuodosta tms. Ei ainuttakaan, ei vaikka noin sadasta tekstistä olen aloittanut keskustelun.
Ehkä tässä ketjussa voisi myös muuten haukkua sivustoa. Huonot vaalikoneet ja surkea ulkoasu, väärää tietoa ja liian sekava... Pitääkö minun hiljaisuudesta päätellä, että ei löydy valitettavaa?
Tämäkin on jäänyt vastausta vaille. Odotellaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011571
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58981Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 61866
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t265754Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10750Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä339694Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74686Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58684