http://yle.fi/uutiset/vanhemmat_valtiomiehet_kovina_immoselle_uusnatsistista_kielenkayttoa_piirteita_yllyttamisesta/8185440
Perustuslaki turvaa monikulttuurin. Mitäs tähän sanoo isämmaam puollustajat?
Perustuslaki turvaa monikulttuurin. Mitäs tähän sanoo isämmaam puollustajat?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Turvaa se paljon muutakin ja jatkaa puolustamista, afrikasta saapuvaa vaaraa vastaan.
KUOPION YLIOPISTON DOSENTTI TOTESI JUURI 2 PV SITTEN ETTÄ IMMOSEN TEKSTISSÄ EI OLE MITÄÄN JOKA YLITTÄISI SYYTEKYNNYKSEN
Eihän tuo tarkoita sitä, että immosen tekstin sisältö olisi asiallista ja hyväksyttävää.
Ai niiku miten se puolustaa afrikasta saapuvaa vaaraa vastaan? Luepa se perustuslain luku 2 kokonaan niin olet viisaampi.
Ai kuten perustuslain 17 §:
"Saamelaisilla alkuperäiskansana sekä romaneilla ja muilla ryhmillä on oikeus ylläpitää ja kehittää omaa kieltään ja kulttuuriaan. "
Tai perustuslain 19 §:
Jokaisella, joka ei kykene hankkimaan ihmisarvoisen elämän edellyttämää turvaa, on oikeus välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon.
Lailla taataan jokaiselle oikeus perustoimeentulon turvaan työttömyyden, sairauden, työkyvyttömyyden ja vanhuuden aikana sekä lapsen syntymän ja huoltajan menetyksen perusteella.
Julkisen vallan on turvattava, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään, jokaiselle riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut ja edistettävä väestön terveyttä. Julkisen vallan on myös tuettava perheen ja muiden lapsen huolenpidosta vastaavien mahdollisuuksia turvata lapsen hyvinvointi ja yksilöllinen kasvu.
Julkisen vallan tehtävänä on edistää jokaisen oikeutta asuntoon ja tukea asumisen omatoimista järjestämistä.
Eli esim afrikasta tulevat ovat lain edessa saman arvoisia sinun ja minun kanssa. Ja sekös sinua harmittaa.
Ei, vaan perustuslaki koskee Suomen kansalaisia.
EI KOKO MAAILMAA.
Vasemmiston pitäisi lopettaa myös lauluissa yms. puheissa taistoon lähetemiset yms.
sotaan yllyttämispuheet ja kirjoitukset. vallankumoukseen yllyttäminen on muutenkin
parlamenttaalisessa demokratiassa olevassa maassa rikolliseksi luokiteltavaa toimintaa.
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Keskusta ei tosin uskalla kietää sitä, kun he elävät vielä Neuvostoliiton kyykyttämässä
kekkosen pyllyn nuolemisen hengessä.
http://www.ksml.fi/yhteiso/keskustelu/posts/list/99478.htm
Salliko se kadulla heilutella isis-lippua? Niinkuin eilen muka mielenosoituksessa.
Monikulttuurisuuden nimissä näköjään sekin on sallittua.
Oikein innolla odotan Ylen "toimittajien"(kaikki eivät ihan vielä ole) puheenvuoroja asiasta. Saaamme kuulla, kuinka hienoa on suvaitsevaisuus. Ehkäpä opimme myös jotain toisesta kulttuurista?