Perussuomalaiset vastustaa monikulttuuria. Puhuvat suomalaisten arvojen säilyttämisestä. Ilmeisesti perustuslaki ei kuulu sellaisiin.
"Haluaisin korostaa, että siinä samassa perustuslaissa, mihin Immonen vetoaa sananvapauden suhteen, turvataan myös monikulttuurisuus. Perustuslain mukaan kaikilla ryhmillä on oikeus kehittää kieltä ja kulttuuria Suomessa. Monikulttuurisuus on osa suomalaisuutta, jota kansanedestajien pitää tukea, Vanhanen toteaa."
http://yle.fi/uutiset/vanhemmat_valtiomiehet_kovina_immoselle_uusnatsistista_kielenkayttoa_piirteita_yllyttamisesta/8185440
Mitä ilmeisemmin Vanhanen on nyt "vihervassari" että tervetuloo kerhoon vaan! Pitää olla aikamoinen "vihervassari" ja maanpetturi kun ei halua perustuslakia muutettavan.
Joko tää persujen "suomalaisen kulttuurin" säilyttämisen kupla tällä puhkesi vai jatketaanko itsemme kusettamista?
"Haluaisin korostaa, että siinä samassa perustuslaissa, mihin Immonen vetoaa sananvapauden suhteen, turvataan myös monikulttuurisuus. Perustuslain mukaan kaikilla ryhmillä on oikeus kehittää kieltä ja kulttuuria Suomessa. Monikulttuurisuus on osa suomalaisuutta, jota kansanedestajien pitää tukea, Vanhanen toteaa."
http://yle.fi/uutiset/vanhemmat_valtiomiehet_kovina_immoselle_uusnatsistista_kielenkayttoa_piirteita_yllyttamisesta/8185440
Mitä ilmeisemmin Vanhanen on nyt "vihervassari" että tervetuloo kerhoon vaan! Pitää olla aikamoinen "vihervassari" ja maanpetturi kun ei halua perustuslakia muutettavan.
Joko tää persujen "suomalaisen kulttuurin" säilyttämisen kupla tällä puhkesi vai jatketaanko itsemme kusettamista?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihan kaikki ovat parin viikon sisällä vihervassareita, paitsi Homma-foorumin jäsenet ja muutama vielä kilahtaneempi natsi.
Suomen perustuslaki tuskin takaa suomalaisten hävittämistä maailmankartalta, mikä on monikulttuurin tarkoitus. Itseasiassa Suomen perustuslaki takaa suomalaisille oikeuden kehittää ja ylläpitää omaa kulttuuriaan. Tämä on ainoastaan mahdollista muiden ryhmien karkoittamisella tai eristämisellä.
Vanhasta ei näytä kiinnostavan perustuslain pykälä yhdenvertaisuudesta:
"Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella."
Onko Olli Immosta kohdeltu yhdenvertaisesti hänen mielipiteidensä perusteella? Kohdellaanko suomalaisia yhdenvertaisesti mamuihin verrattuna tulonsiirtojen suhteen? Eipä tietenkään eli Vanhanen lukee perustuslakia kuin piru raamattua. Hän poimii sieltä tiettyjä juttuja, jotka sopivat hänen agendaansa.
Lisää perustuslakia rikkovia "maan tapoja". Suomessa lupa mielenosoitukseen pitää hankkia poliisilta, mikä selkeästi rikkoo perusoikeuksia. Eipä näytä Vanhasta tämäkään kiinnostavan.
13 § Kokoontumis- ja yhdistymisvapaus
Jokaisella on oikeus lupaa hankkimatta järjestää kokouksia ja mielenosoituksia sekä osallistua niihin.
Jokaisella on yhdistymisvapaus. Yhdistymisvapauteen sisältyy oikeus ilman lupaa perustaa yhdistys, kuulua tai olla kuulumatta yhdistykseen ja osallistua yhdistyksen toimintaan. Samoin on turvattu ammatillinen yhdistymisvapaus ja vapaus järjestäytyä muiden etujen valvomiseksi.
Lisää valtiovallan laiminlyöntejä. Perusoikeuksien toteutumista ei valvota eikä turvata mitenkään.
22 § Perusoikeuksien turvaaminen
Julkisen vallan on turvattava perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutuminen.
Pari herkkupalaa. Kansanedustaja on velvollinen noudattamaan oikeutta ja totuutta. Valehtelijoita koko eduskunta täynnä! Kansanedustajaa ei myöskään voi laittaa syytteeseen muista kuin vakavista rikoksista. Perustuslaki erityisesti ESTÄÄ MIELIPITEISIIN kohdistuvat syytteet. Perustuslakia on kuitenkin helppo rikkoa, kun PERUSOIKEUKSIEN TOTEUTUMISTA EI KUKAAN VALVO.
29 § Kansanedustajan riippumattomuus
Kansanedustaja on velvollinen toimessaan noudattamaan oikeutta ja totuutta. Hän on siinä velvollinen noudattamaan perustuslakia, eivätkä häntä sido muut määräykset.
30 § Kansanedustajan koskemattomuus
Kansanedustajaa ei saa estää hoitamasta edustajantointaan.
Kansanedustajaa ei saa asettaa syytteeseen eikä hänen vapauttaan riistää hänen valtiopäivillä lausumiensa mielipiteiden tai asian käsittelyssä noudattamansa menettelyn johdosta, ellei eduskunta ole siihen suostunut päätöksellä, jota vähintään viisi kuudesosaa annetuista äänistä on kannattanut.
Kansanedustajan pidättämisestä ja vangitsemisesta on heti ilmoitettava eduskunnan puhemiehelle. Kansanedustajaa ei saa ilman eduskunnan suostumusta pidättää tai vangita ennen oikeudenkäynnin alkamista, ellei häntä painavista syistä epäillä syylliseksi rikokseen, josta säädetty lievin rangaistus on vähintään kuusi kuukautta vankeutta.
Eikö perussuomalaiset kunnioita edes perustuslakia? Hah.
Takaako maanne perustuslaki muka sen että ulkomaalaisperäinen maahanmuuttaja voi noudattaa maassanne kulttuuriinsa kuuluvia perinteitä joita hänen kotimaassaan on noudatettu ja harrastettu vuosituhansia.
Hyvä kommentti, kiitos. Tämä kannattaisi laittaa myös RKP:n palstalle nettifennojen "iloksi".