Häpeällistä!
44444444
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tahtoo sanoa että Immosen lausunto haittaa suomalaisten yritysten toimintaa uokomailla, josta seuraa että ne saavat vähemmän tilauksia, josta seuraa että suomalaisilla on vähemmän töitä. Tätäkin taustaa vasten katsottuna Immonen kirjoitelma oli todella idioottimainen ja kaikkea muuta kuin isänmaallinen.
Tuskin se islam vastaisuus heijastuu tilauksiin.
Monella maalla kun on sisäisiä ongelmia joita Suomella ei vielä ole.
Luulen että tällaiset maat jopa ihannoivat jos maassa ei toimisi väkivaltaisia muslimiryhmittymiä.
Ruotsi on jo menetetty, siitä vain ei kukaan vielä kirjoita Suomessa.
Mitä tapahtui Ranskassa eilen?
Tuhannet maahanmuuttajat halusivat mennä väkisin tunneliin joka yhdistää Ranskan ja Englannin.
Seuranneessa väkivaltaisuudessa loukkaantui kymmeniä.
Pitäisikö aloittaa jo järkevä keskustelu aiheesta. Mikä taho sen estää ja miksi?
Islamilaiset valtiot ovatkin Suomen suurimpia kauppakumppaneita?
Siis Ruåtsi menetetty? Miten tämä näkyy noin niin kuin käytännössä? Asia kun on niin että Ruåtsin taloudella menee todella hyvin tänä päivänä. Kiitos etenkin voimakkaan ulkomaankaupan ja lukuisten ruåtsalaisten yritysten, jotka ovat kasvaneet kansainvälisiksi toimijoiksi. Mutta sinulta ilmeisesti tämä kaikki on jäänyt huomaamatta...
Siis täh???? Kuka tässä nyt islamilaisista valtioista on puhunut yhtään mitään? Kyse on kansainvälisestä kaupasta, jolloin rasistileima haittaa heti ulkomaankauppaa. Tämä on itsestään selvyys. Ja juuri tätä suomalaiset vientiyritykset pelkäävät.
Sinänsä on "hupaisaa" että vedät tähän esille islamin. Missä kohtaa omaa "manifestiaan" Immosen pösilö puhuu islamista? Voisitko osoittaa? Käsittääkseni on hän puhuu monikulttuurillisuudesta ja sen uhasta. Islamia hän ei mainitse muistaakseni sanallakaan.
Ei ole.
Ruotsi menestyy omalla valuutallaan ja omilla suhteillaan jotka ovat olleet olemassa satoja vuosia.
IKEA on menestynyt vain sillä verosuunnittelulla ja taustalla tapahtuvalla neuvottelulla mistä suomalaiset eivät ääneen yleensä edes keskustele.
Toki ruotsalaisilla on erilainen kaupankäynnin perinne.
Tulisikin miettiä pitäisikö Suomeen ottaa korkeakoulutettuja johtamaan Suomea, ei pakolaisia jotka tekevät siivoustöitä.
Henkilökohtaisesti tunnen paljon ruotsalaisia liike-elämän saralta.
Heillä on eri tyyli mitä suomalaisilla.
Ruotsi ei ole menestynyt maahanmuutolla vaikka siitä on paljon ääntä pidetty. Vähempikin olisi siellä riittänyt.
Koko Eurooppaa uhkaa nyt elintason lasku, ei pelkästään Suomea.
Menestyminen ei tule pakolaisista, jos tulisi niin Kreikka olisi Euroopan parhaiten menestyvä valtio?
Immonen varmasti selittää kirjoituksiaan myöhemmin.
Arvioin hänen olleen herkässä mielentilassa kirjoittaessaan tuon kirjoituksen. Selvennystä odottaa myös puolueen johto.
Tämän palstan jauhaminen ei tosiasioita muuta, eikä asiaa edistä.
Itseasiassa ne jotka tästä asiasta ovat maailmalle rummuttaneet ovat pilanneet Suomen maineen?
Immosen antaman selvityksen jälkeen olisi se oikea aika ilmoittaa maailmalle tällaisista asioista. Yksittäisen kansanedustajan yöllä kirjoitetulle mielipiteelle kun ei yleensä maailmassa anneta paljon arvoa ilman median lietsontaa?
Jaaha, persujen ajatus ei siis kulje yölläkään. Miksi muuten englanniksi eikä suomeksi? Sehän oli siten selkeästi osoitettu kansainväliseksi, ei suomalaisille. Suurin osa suomalaisia osaa kieliä sen verran, että pärjäävät lomamatkoilla ei sen enempää.
Yksittäisen henkilön kasvokirja kirjoitus siis muodostui maailmalla Suomen mielipiteeksi, hassuja nämä AHVENANMAALAISET.
Yritysjohtajat mistään työttömyydestä tms. ole pätkääkään huolissaan. Jäljellä olevat vaan varmistelevat itselleen rattoisia eläkepäiviä ilman veroja ja paikallisten paheksuvia katseita.
Kaikenmailman veronkiertäjäroistot walroosit, faserit, koskele-koivistot yms. ja lisää tulee koko ajan.
http://www.hs.fi/talous/a1438056512090?jako=d0b56c62baf2ae1e7b51afb24a5db0f5&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage
Suomeen välittömästi eläkekatto esim. 6000€ noille ylisuurille eläkkeille joita tavallinen palkansaaja joutuu vielä subventoimaan johtajien pitkän takia. Veronkiertäjät ovat yhteiskunnan pohjasakkaa, hyi helv...i mitä sakkia.
Onhan se häpeällistä että keskustellaan ja tehdään jopa ilmaiskonsertteja lillukanvarsista. Tärkeämpien asioiden kustannuksella.