Paavo Väyrynen puheenvuoron blogissaan:
Olen iloinen ,että Roger Wessman on jatkanut keskustelua keinoista euroalueen ongelmien ratkaisemiseksi. Hän ei kuitenkaan vastaa minun blogikirjoitukseeni,vaan siirtää keskustelua sivummalle.
Alkuperäisessä blogissaan Wessman toi esiin ongelmat,joita voisi syntyä Suomen siirtyessä käyttämään rinnakkaisvaluuttaa.
Hän otti esimerkiksi sen,että ihmisille tulisi vaikeuksia hoitaa euromääräisiä lainojaan,kun palkat maksettaisiin arvoltaan mahdollisesti heikentyvvillä markoilla.
Vastasin,että talletukset ja lainat muutettaisiin markkamääräisiksi samalla kun palkat ,eläkkeet ja verot ryhdyttäisiin maksamaan markoissa.(nou roplem)
Uudessa blogissaan Wessman esittää toisen ongelman. Hänen mielestään esittämäni "suunnitelma ,jossa markan kurssi olisi ensin kiinteä suhteessa euroon ja sitten devalvoitaisiin,tarjoaisi kaiken maailman valuuttaspekulanteille ilmaisen lounaan"(kelluvaa valuutta ei spekulantit huojuta vert.Ruotsi)
Ajatukseni on ,että aluksi kurssien eriytyminen voisi toteutua vaiheittain. Kurssille voitaisiin asettaa aluksi suhteessa euroon samankaltainen putki kuin Tanskan kruunulla on ollut.
Tietoisuus markan mahdollisesta devalvoitumisesta voisi vaikuttaa suotuisasti mm.työmarkkinoille. Jos oikein toimittaisiin,spekulantit eivät saisi edes ilmaista lounasta.
Sitten Wessman vaihtaakin puheenaihetta ja alkaa kommentoida Eurothinktankin esittämää mallia,jossa kaikissa euroalueen maissa siirryttäisiin rinnakkaisvaluuttaan. Minäkin olen toki tätä yhtenä vaihtoehtona esittänyt.
Kun yhtenäisvaluuttaan (single currency) siirtymisestä Euroopan parlamentissa vuonna 1995 päätettiin,esitin että eurosta olisi tehty yhteinen valuutta(common currency) ,jonka rinnalla kansalliset valuutat olisivat säilyneet . Prof. Vesa Kanniaisen johtaman työryhmän rohkaisemana olen palannut tähän ajatukseen ja mm. tehnyt asiasta kirjallisen kysymyksen Euroopan komissiolle.
Olen Wessmanin kanssa samaa mieltä siitä,että rinnakkaisvaluuttojen käyttöönotto koko euroalueella on ERITTÄIN VAIKEAA sekä TALOUDELLISESTI,että POLIITTISESTI.
Siksi ajankin ENSI SIJASSA SUOMEN IRROTTAUTUMISTA. Sehän voisi johtaa siihen ,että euroalueen laajeneminen pysähtyisi,moni muukin maa eroaisi ja EU järkevällä tavalla eriytyisi. Tuloksena voisi lopulta olla myös rinnakkaisvaluuttojen käyttöönotto kaikissa euromaissa. (tätäkään ei Ruotsin tarvitse pohtia sen kummemmin)
Wessman esittää ,millaisia ongelmia rinnakkaisvaluuttoihin siirtyminen koko euroalueella saattaisi pahimmillaan johtaa.
Niiden rinnalla tulisi arvioida .mihin Suomi saattaa taloudellisesti ja poliittisesti joutua,jos komission esittämä TÄYDELLINEN TALOUSUNIONI saadaan aikaan. On arvioitava myös sitä,mihin joudutaan,jos sitä ei saada syntymään.
Ensimmäisessä blogissaan Wessman myönsi,että Suomen osalta euroalueesta EROAMINEN saattaisi olla hyvin pitkällä tähtäimellä VIISAS RATKAISU,mutta prosessi olisi liian riskipitoinen,jotta hän uskaltaisi sitä suositella. (jaa ,tämäkö on sitten ollut yhtä tyyntä?)
Mikähän tämä "hyvin pitkä tähtäin" olisi-olisiko se viisi vai kymmenen vuotta? Kuinka suuret olisivat vahingot jäsenyytemme pitkittyessä? Kuinka vaikeaa olisikaan irrottautuminen sen jälkeen ,kun olisimme uponneet yhä SYVEMMÄLLE TALOUDELLISEN YHTEISVASTUUN SUOHON ja joutuneet ylikansallisten instituutioiden nykyistä tiukempaan otteeseen ?(hyviä kysymyksiä)
Kaipaan edelleen talousasiantuntijoiden myönteistä panosta vaihtoehdon kehittämiseksi. Olkoon pohjana keskusteluille se , malli,jonka blogikirjoituksessani esitin. Korjaan sitä mielelläni,jos muita hyviä ideoita syntyy.
.
Wessman väistelee
1
<50
Vastaukset
- elvyttääelvyttää
Ja tätäkö IPU tuki?Unohtakaa Väyrynynen. Hänen kanssaan ei pidä kulkea edes samalla kadulla. Väyrynen on ollut vuosikymmenet Keskustan vaalisyötti jolla äänestäjiä on petkutettu. Keskusta tarvitsee välttämättä näitä kameleontteja joihin maaseudun väki sokeasti uskoo. Ilman Väyrystä Keskustaa ei olisi enää olemassa ja IPU olisi sen tilalla suurena eduskuntapuolueena johtamassa Suomea hyvinvointiin tämän ällistyttävän rosvouksen sijaan.
Vai siis kaksoisraha? Se tietysti merkitsee sitä kuten tähänkin asti. Rahat kepulaisille euroina ja meille suomalaisille laskut markkoina. Eli naapurin kettukepulaiselle ostetaan maat ja mannut ja me muut maksamme sen. Ihan kuten ennenkin. Se tehdään tukiaisilla ja EU-rahoilla . Miten auttaisi se että maksaisimme nuo valtavat velat markkoina?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762260Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391801Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141581Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371303Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631296Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191111Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631052- 611012
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108733