Se tämä K-kaupan Halmesmäki ei sitten enää haluakkaa maksaa veroja Lapualle vaikka sai aikoinaan ilman käydä koulunsa Lapualla.
Verotulot/menot
11
<50
Vastaukset
- sesiitämiehestä
Onko se Halmesmäki joskus maksanu veroja Lapualle, ei mun tietääkseni. Osti Mustanmaan koulun halvalla ja myi heti perään kalliimmalla. Kauppamies kun on ja lapualaisia oli helppo jymäyttää.
- Tampio9
Koitas kateellinen pitää itte satavuotta vanha koulu 10v lämpöösenä ja puhu sitte vasta voitoosta!
- SuuriPuhallus
Tampio9 kirjoitti:
Koitas kateellinen pitää itte satavuotta vanha koulu 10v lämpöösenä ja puhu sitte vasta voitoosta!
Mustanmaan kouluun rakennetiin kallis ja toimiva maalämpöjärjestelmä Lapuan kaupungin toimesta meidän rahoilla vähän ennen koulukiinteistön myyntiä vuorineuvokselle. Koulun lämmitys on nyt maksamillamme investoinneilla lähes ilmaista.
Ps. Kateus on aito tunne, siinä ei ole yhtään teeskentelyä.
- kares
Äijällä on v-mäinen virne naamalla
On kuulemma ollut nuoresta asti v-mäimen - kksej
Isänmaallinen miäs?
- Kokovartaloministeri
ja koko mulukku miäheksi... hävettää olla kummallekkin sukulaane. Vei kyläläästen kalustovajankin, tain sen Lapuan kaupunki kaupas myi ja sitten heitti rahaa vuorineuvokselle vajaan 30000€ että kyläläisten kalustovaja saa olla tontilla. Koulu maksoi 46 k€ ja Lapuan kaupunki "sponssan" 26k€ kalustovaja jutusta. Mitä maksoi sopimusrikkomus Lämpöässälle kun maalämpö laitettiin "kokeilu ja testi mielellä rakennukseen. Sopimuksella 10v. Kökkää teki teki kylä että putket saatiin maahan. Kyläiset maalas koulun kökällä, siisti ympäristön, kentän ja kaukalon hoito ja katon asennuksen porukalla. Mutta tässähän sen näkööö, KEPU kusettaa aina. Muuten koulu ei oo 100v, 1930 vaihtees rakennettu, keittola/ varasto myöhemmin paskahuusien kaas. Kiertokoulua pirettiin Mustasmaas ennen sitä ja tyäväntaloollakin oli kouluviikot. Viituttaa tua kaikkien asioiren viisaat jokka täällä kirijoottelee. Mutta Anneli ja Matti onkin käyny sitä hianoonta kiartokoulua, sillä millä köyhää kansaa kusetetaan. Omiakin kepulaasia.
- röyhkeeeee
En anna enää arvoa pennin vertaa halamesmäelle
- jeevana
Toivottavasti Porttukalilaiset kusettaa siltä ne rahat.
- kusetustakerrakseen
Mustanmaan koulua oli etunenässä myymässä kokoomus ja persut. Keskustakin oli mukana tietty. Uskotella voi, että kyseessä oli myös vaalirahoitus tai jokin muu hyöty itselle.
- paljonpuhetta
Asiahan ei toki minulle kuulu, mutta eikö se kiinteistö ole aikoinaan ollut julkisessa myynnissä? Onko muita tarjouksia tehty?
Toinen huomattava seikka on, että myyjän ei ole pakko myydä ilman että kauppakirjaan voi sisällyttää ehtoja.
Kyllä jälkikäteen on turha kritisoida ja syytellä ketään.
Maalämmöstä vielä, että vaikka kiinteistössä on maalämpö, niin kyllä siinä on sähkön osuus kustannuksistakin aika suuri. Ja ainahan on kiinteistöverot ym. - palkkatyöläinen
Verot valtion maksettavaksi. Taannoin tämä oli vasemmiston hupimielinen sanonta. Nykyisin varakkaille on omat jutut millä vähentää verojen maksua. Pääomatuloa, pörssissä hallintarekisteri jonka omistus jossain. Ja nyt Portugali.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1792339Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe411822Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141646Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661346Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391332Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191126Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641076- 621034
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja111766Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn46709