Lapuan kaupunki päätti jokunen vuosi sitten, ettei Lapuan Energia lähde mukaan epämääräiseen Fennovoiman ydinvoimalahankeseen. Ko päätös on lainvoimainen. Päätöksestä huolimatta on meidän lapualaisten omistama energiayhtiö lähtenyt mukaan ydinvoimahankeseen kiertotietä SF Kaukolämpövoima Oy:n kautta.
Lapuan Energia on sataprosenttisesti Lapuan kaupungin (lue meidän) omistava sähköä ja kaukolämpöä tuottava yhtiö.
Fennovoiman omistuspohja on epäselvä ja näyttää siltä, että venäläistahot käyttävät sielä häikäilymättömästi päätösvaltaa. Fennovoiman omistuspohja ei ole sellainen, että valtioneuvoston ja eduskunnan myöntämät ydinvoimarakentamisen lupaehdot täyttyisivät. Lisäksi Fennovoiman suunnitellun ydinvoimalan ongelmajäteluvat ovat vielä ratkaisematta. Fennovoima ei ole osakkaana ydinvoimajäteyhtiö Posivassa, jolla on osaamista ja hankkeita ydinjätteen loppusijoituksessa.
Lapuan Energia mukaanlähtö Fennovoiman ydinvoimalahankeseen on pyritty salamaan omistajilta, mm. Lapuan kaupunginvaltuuston jäsenet ovat joutuneet allekirjoittamaan vaitiolosopimuksen, koska on häikäilemättömästi kerrottu hankeen kuuluvan liikesalaisuuden piiriin. Kuntapäättäjät eivät edes tiedä, onko Lapuan Energia nyt mukana Fennovoiman epämääräisessä ydinvoimalahankeessa SF Kaukolämpöyhtiön kautta.
Tillanne muistuttaa salailuiltaan ja vedätyksiltään samanlaiselta kun kymmenisen vuotta sitten surullisen kuuluisan Tehokaasu Oy:n kaasuvaraston rakentaminen Lapuan ydinkeskustan alueelle. Epäonnistunut hanke tuli kalliiksi Lapuan kaupungille ja siten meille verovelvollisille.
Hyvä naapurimme Kauhavan kaupunki ei lähtenyt mukaan Fennovoiman epämääräiseen yhdinvoimalahankeseen.
Lapuan Energia Oyj vailla valvontaa
13
95
Vastaukset
- Togetherwith
Mutta Jylhän Sähkö on mukana.....
- kaappoo
Nämä on kuule pitkäntähtäyksen juttuja
Älä alkaa jankuttaa keskeneräisiä asioita. Tämä joko onnistuu tai ei
Riskiä pitää aina ottaa.- ooppaak
Ikävä kyllä lapualaiset ovat taas siinä tyhmempien riskinottajien joukossa.
- kaappoo
Sitä ei vielä tiedä.
- Käräjille
Nyt puheena olevat Fennovoima päätökset on tehty jo vuosia sitten. Mikäli on tapahtunut joku rikos niin tee ihmeessä rikosilmoitus.
- käräjäkiville
Tarkoitat vissiin, että harkintakyvyn puute ja suoranainen typeryys eivät ole rikoksia.
- eipidäpaikkaansa
Ei pidä paikkaansa. Puhut vastoin oikeaa tietoa.
- valettakaikki
Valehtelet väittäessäsi jotta Fennovoimapäätökset on tehdyn jo vuosia sitten.
- valveilla
Kertaus on opintojen äiti:
http://anterovartia.puheenvuoro.uusisuomi.fi/198897-sokea-reetta-ja-fennovoima- Elektrisitet
Kuulehan nyt, jos olet tosiaan valveilla, niin sinun on ehkä hyvä lukea muutakin kuin vihreän miehen mielipiteitä, jolla on lisäksi Islannin passi :)
Jos yhtään olet seurannut Suomen huoltovarmuudesta annettua faktatietoa, et mene tuollaiseen vipuun, mitä tuossa kirjoituksessa esitettiin. Se oli MIELIPIDEkirjoitus.
- MitäkuuluuRuotsintilille
Mitä kulluu Lapuan Sähkö Oy:n myyntituloista perustetulle kaupungin talletukselle Ruotsiin, onko pesämuna jo nelinkertaistunut? Hienoa, että valtuutetut tekevät tuottavia talletuksia.
- taivaantuuliin
Kaikki rahastot meni taivaan tuuliin Lahdesuon Panun ollessa hallituksen puheenjohtajana.
- Elektrisitet
Vaikea ymmärtää lapualaisten logiikkaa. Myydään oma sähköyhtiö ruotsalaiselle VF:lle eikä luoteta kotimaiseen sähköntuotantoon Fennovoimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762260Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391801Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141581Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371303Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631296Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191111Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631052- 611012
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108733