Mikä on vikana kun on vähitellen ohjaus alkanut jäykistymään koneessa, ja eturenkaatkin ovat alkaneet kuluamaan enemmän verrattuna takarenkaisiin? Kyseessä siis nelivetoinen nivelkone..
Husqvarna Rider 216 Awd ohjaus raskas?
Awdkuinyhä
43369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ohjaajasta on tullut vanha.
Sama ohjauksen jäykkyys meidänkin keväällä hankitussa 216 Awd.ssä.
Kyselin paikalliselta Husqvarna-korjaamolta. Sanoivat että jotkin nelivedon säädöt ei ole kohdallaan. No, 50h huolto onkin ensiviikolla, joten säätäkööt siellä.
Itselläni ko. jäykistymisen syy selvisi. Ohjausvaijereista toinen pääsee hyppäämään pois omasta urastaan ja alkaa kulkea samassa urassa toisen kanssa. Tämä aiheuttaa suurta kitkaa erisuuntiin kulkevien vaijereiden välillä. Lopulta vaijerit rispaantuvat ja katkeavat, kuten allekirjoittaneella kävi. Jos vaijeri ei vielä ole ehtinyt pahoin vaurioitua, kannattaa alkanut rispaantuminen koettaa pysäyttää jotenkin.
Huomasin myös, että "urapyörö", jossa vaijerit kulkevat omissa urissaan, kuluu helposti siten, että urien välissä oleva osuus tulee veitsen teräväksi, ja on omiaan vaurioittamaan uuttakin vaijeria. Tämä em. teroittuminen tapahtuu, koska kaksi vaijeria yrittää kulkea samassa urassa, siihen sopimatta, joten alumiinista tehty osa kuluu nopeasti teräväksi.
Itse otin osan irti ja pyöristin urien välisen alueen fiilalla alkuperäistä vastaavaan muotoon.
ps. netissä myydään ohjausvaijereita alkaen 13 € / kpl. Liikkeessä pyysivät reippaasti enemmän.
4 vedon synkronointi kannattaa tarkistuttaa HVA huollossa. Takapään kuuluu pyöriä 10% kovempaa kuin etupään,muuten ohjauksesta tulee raskas ja käy voimansiirron päälle.