Suomi on luisunut listalla alaspäin, erityisesti matematiikassa. Onneksi Ahvenanmaa nostaa Suomen matematiikkakeskiarvoa ylöspäin.
PISA-tulokset pelottavat
MitenMeidänKäy
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suomessa oli toimiva persukoulu, mutta ei ole enää. Oppilailta ei vaadita enää mitään.
11,5 vuotta porvarijohtoista hallitusta ja PISA-tulokset laskevat hyvinvointiyhteiskunnan leikkausten takia, se on selvä kuten Ruotsikin osoittaa. Porvarikausilla kyllä valtionvelka nousee huimasti Esko Aho(50Mrd€), Matti Vanhanen II, Mari Kiviniemi, Jyrki Katainen(50Mrd€) vaikka hyvinvointia leikataan, no rahat menevätkin hyväosaisille ja yrityksille.
Nyt se rikkaiden avittaminen jäihin ja Suomi nousuun.
Valtionvelka nousee porvarikaudella (kepu, kokkarit) ja laskee sdp-kausilla
Yritykset saavat sosiaalitukia ihmisten työllistämisestä, siis rikkaita sosiaalipummeja.
Ja 20% Suomen varakkaimmista saavat melkein yhtä paljon sosiaaliturvaa kuin 20% Suomen köyhimmistä, eli tulottomat, työttömät, työllistetyt, pätkätyöläiset ja matalapalkkalaiset. Ei ihme että työttömiä pitää nöyryyttää 9€/pvä ylläpitokorvauksella orjapalkkatyössä.
Suomen rikkain 20% saa 17% Suomen sosiaalituista ja 20% köyhin osa suomalaisista (tulottomat, työttömät, pätkätyöläiset ym.) 25%. EI OLE ISO ERO varakkaimman viidesosan ja köyhimmän viidesosan sosiaalitukien kokonaismäärissä.
Tässäkö syy miksi porvarihallitusjohdossa Suomen valtiovelka aina nousee hurjasti. Tällä rahoitetaan varakkaimman viidenneksen Suomalaista sosiaaliturvaa:
--------------------------------------------------
FAKTAT
Valtionvelan kehitys 1980-2014. Lähde Velkakello.fi
Linkki: http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/sites/default/files/imagecache/biggest/domain-10807/kuvat/Nayttokuva_2015-02-13_kello_12.11.30.png
Linkin takana olevassa graafissa valtiovelan määrä on käännetty euroiksi ja kyllä vaan Esko Ahon hallituksen aikana 1991-1995 on helvetinmoinen valtiovelan kasvukäyrä (lähes 50 miljardia euroa), joka tasoittuu vasta muutamaa vuotta myöhemmin, kun Lipposen ensimmäinen hallitus saa taas lainahanat kuriin. Kunnes taas Kiviniemen (kepu) ja Kataisen (kok) (50 miljardin euron nousu) nostavat valtiovelan oton ylös. Todellisuudessa tämä kasvukäyrä alkaa jo Vanhasen II hallituksessa 2009.
Aho 26.4.1991 - 13.4.1995 Keskusta
Lipponen 13.4.1995 - 15.4.1999 SDP
Lipponen II 15.4.1999 - 17.4.2003 SDP
Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 Keskusta
Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 Keskusta
Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 Keskusta
Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Keskusta
Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 Kokoomus
Tarkista vaikka itse:
Hallitukset aikajärjestyksessä:
http://valtioneuvosto.fi/tietoa/historiaa/hallitukset-ja-ministerit/aikajarjestyksessa
--------------------------------------------------
No nyt selvisi syykin siihen, miksi valtionvelka nousee porvarijohdossa (Aho, Vanhanen, Kiviniemi, Katainen) Suomen varakkaimmalle viidesosalle annetaan lisää sosiaaliturvaa!
--------------------------------------------------
UUTINEN
Hätkähdyttävä tilasto: Varakkaat nostavat Kreikan sosiaalituet
Linkki uutiseen: http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/kreikka%20kuka%20nostaa%20sosiaalituet-38375
"Hyvätuloiset nostavat valtaosan Kreikan sosiaalituista, kun taas pienituloisille tukia maksetaan kitsaasti, kertoo OECD:n tilasto.
Kreikkalaisten rikkain viidennes nostaa kolmasosan kaikista Kreikan sosiaalituista. Kreikkalaisten köyhin viidennes puolestaan saa samoista tuista vain noin kahdeksan prosenttia.
Tilaston on julkaissut EU-politiikkaa seuraava Politico.eu linkki: http://www.politico.eu/wp-content/uploads/2015/07/greecenontargetedspending.png
Saman tilaston mukaan Suomessa rikkain viidennes saa noin 17 prosenttia sosiaalituista ja köyhin viidennes noin 25 prosenttia.
Australiassa pienituloisin viidennes saa yli 40 prosenttia tuista, kun taas hyvätuloisimmille niitä ei makseta juuri lainkaan. Turkissa puolestaan köyhimmille ei makseta juuri mitään, kun taas varakkaimmat nostavat 40 prosenttia tuista.
Tilasto on vuodelta 2011. Se ei kerro kuinka suuria eromääräisiä sosiaalitukia eri maissa maksetaan, vaan ainoastaan sen, millä tavalla tukisumma jakautuu eri kansanosien kesken".
--------------------------------------------------
-- Uskomatonta että Suomessakin varakkain viidennes nostaa melkein yhtä paljon sosiaalitukia (17% tuista) kuin köyhin viidennes (25% tuista). No toisaalta multimiljonäärit Antti Herlin ja Björn Wahlroos saavat vuosittain 250 000 maataloustukeakin, ollen Suomen suurimmat tuensaajat.
Australiassa sentään moraali pelaa ja varakkaimmat eivät nostele sosiaalitukia kuten tuen oikeat tarvitsijat, köyhin väestönosa.
TiSA kun tulee niin tulokset romahtavat entisestään. Kansoja riisutaan "aseista" mm eli tiedosta ja osaamisesta.
hyvin sanottu. tuskin nää sitä tajuaa.
Ahvenanmaan kokonaispisteet kolmelta eri osalueelta jäivätkin sitten KOKO Suomen keskimääräisten kokonaispisteiden alapuolelle. Näin vaikka Manner-Suomen mamut ja ruotsinkieliset olivat laskemassa tuloksia.
Hai kuuleeee veliii. Elä sie turhia peleköö. Anna tamman juosta ja laulele.