Voisiko joku viksu selittää mulle tuota tunnelien valaistusjuttua. Varsinkin ykkösväylällä. Siis tarkoitan tuota tunneleissa himmenevää valaistusta.
1. Ajan kirkkaallla säällä päivällä: Tunnelin alussa on valoja kuin luistiradan avajaisissa, mutta koska tulen kirkkaasta säästä, ei asia haittaa. no valot sitten himmenevät nopeasti ja varsinkin pitkän tunnelin loppupäässä on hyvinkin hämärää, josta putkahdan taas kirkkaaseen auringonvaloon ja häikäistyn. Tunnelissa on aurinkolasien käyttö kielletty.
2. Ajan pimeällä illalla ja vaikka vielä vesisateessa: Häikäistyn tunnelin alussa olevaa valaistusta. Loppumatka tunnelissa menee OK ja ulostulo pimeään ei aiheuta ongelmaa.
Luulisi kelin ja vuorokauden ajan mukaan säätyvä valaistus olevan helppo nakki eikä ainakaan kallis.
Tunnelien valaistus
AnssiRelevanssi
2
<50
Vastaukset
- löjlhhj
"Tunnelissa on aurinkolasien käyttö kielletty." Onko siitä oikein kieltotaulu?
- valoa-kansalle
Silmä sopeutuu kirkkaaseen nopeammin kuin hämärään. Sen takia hämärän tunnelin alussa pitää olla kirkkaat valot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 966366
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283180Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859