http://www.iltasanomat.fi/muoti-kauneus/art-1438224862788.html
Yritetäänkö tässä näyttää suomalaisille että missä se kaappi seisoo? Jos se Afganistan on niin hieno paikka niin miksi tuokin on Suomeen tullut?
Yritetäänkö tässä näyttää suomalaisille että missä se kaappi seisoo? Jos se Afganistan on niin hieno paikka niin miksi tuokin on Suomeen tullut?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikenlaisista artikkeleista sinäkin saat kipinää vihaasi, seuraavaksi saat slaagin jostain auton mustista vanteistakin.
Mihin ihmeen vihaan?
Asiaahan tuo flikka kirjoitti. Tosin jätti mainitsematta että kotimaassaan he saavat pukeutua näyttävästi vain naisten kesken. Vieraille miehille he eivät voi näyttää edes kasvojaan. Naiset juhlii keskenään ja miehet keskenään. Tosi on sekin että suomalaiset naiset ei välitä juurikaan panostaa ulkonäköön muulloin kuin juhlissa. Katukuva on ankea ja epäsiistin suttuinen. Voisimme ottaa oppia lähi-idän sisaristamme. Kauneimmat alusvaatteet olen muuten nähnyt juuri Arabi-maissa. Ne ovat kerrassaan uskomattomat. Meillä Suomessa ei ole sellaisia edes kaupan. Musliminainen voi näyttäytyä vain miehelleen noissa alusasuissa, luonnollisesti.
Bahrain ja Kairo ovat maailman muotimekat alusasujen ehdoton ykkönen.
Me suomalaiset naiset olemme liian arkoja ja laiskoja pukeutumisen suhteen.
Tuolla flikalla jäi kertomatta vielä eräs tärkeä rituaali kauneusasioista, ehkä häveliäisyydestä. Musliminaiset nimittäin ajaa säännöllisesti myös alapään karvat. Hääpäivänä se tehdään ensimmäisen kerran. Se tehdään kampaamoissa. Sitä voi olla pällistelemässä naisen koko naispuolinen suku ja tulevan puolison naissuku. Yleisesti luullaan että musliminaiset on sukupuolisesti estyneitä eivätkä puhu edes keskenään seksiasioista. Asia on ihan päinvastoin. Heidän juttunsa on tosi hurjia ja avoimia, mutta vain naisten kesken tietysti.
Anita on muuten aika ihanteellisessa asemassa kun on saanut käydä koulua, ( liekkö Afganistanissa vai missä). Samoin länsimaisen vaatetuksen pitäminen ei ole sekään ollenkaan itsestään selvyys. Hänellä täytyy olla avomieliset vanhemmat ja aviomies.