Kallion seurakunnan kirkkoherra Teemu (tv-tuttu) Laajasalo osti seurakuntaansa ulkomailta rippituolin. Nyt on epäilty tuolin maksaneen jopa 200 000 euroa ilman kilpailutusta. Joka tapauksessa tuolin hinta on kymmenissä tuhansissa. (Oikea hinta moiselle huonekalulle olisi 2000e-3000e)
Tahdotteko, että kirkkoverojasi käytetään näin. Jos et, niin suosittelen eroamaan kirkosta jo tänään.
Kirkon rippituolit
6
<50
Vastaukset
- ÄLÄ.LUOTA.VAPARIIN
- Nassenn
Jos siitä 200 000€ tulee "asiakaspalautuksena bonuksina" takaisin vaikka 140 000€ niin eihän tuo ole huoo ostajalle eikä myyjälle, kolmen tonnin penkistä.
Seurakunnalle se tietysti on sitä mitä nyt kamelikuskien mytologia edustaakin, hyväksikäyttöä, petoksia, valtaa jne. - 3912
Mistä Laajasalo sai oikeudet tuolin ostamiseen? Vanha tuoli käyttökelvoton?
Olen sitä mieltä että yhdessäkään muussa yrityksessä ei ihminen saisi Suomessa pitää työpaikkaansa, jos menisi törsäämään tällä tavoin ilman kilpailutuksia ja neuvotteluja.Kirkolla on asema ikäänkuin julkisen sektorin toimijana, mm. kirkon eläkeratkaisujen käsittely on siirretty julkisen alan eläkkeitä hoitavaan Kevaan (rahastointi on järjestetty erikseen, mutta käsittely- ja ratkaisutoiminta on siirretty Kevaan). Koskeeko julkisen alan tiukat kilpailutusvaatimukset ja -säännöt myös kirkkoa, vai onko sillä jokin poikkeusasema toisaalta julkisen sektorin toimijana mutta ei kuitenkaan...?
- FUCKIFUUU
Kunnalla ja valtiolla voi myös törsätä miten haluaa. Esimerkkinä tapaus Voutilainen.
FUCKIFUUU kirjoitti:
Kunnalla ja valtiolla voi myös törsätä miten haluaa. Esimerkkinä tapaus Voutilainen.
Ei voi ilman kilpailutusta. Eriasia sitten, miten sen kilpailutuksen järjestää (tai toimiiko ylipäätään sääntöjen mukaan, mutta siinä on omat riskinsä).
Mutta luetaanko kirkko siis samanlaiseksi julkiseksi toimijaksi kuin valtio tai kunnat yms?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085269Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813736SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673623Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers233571SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun453180SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site343158Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062390SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312204Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762150