Kirkon rippituolit

FUCKIFUUU

Kallion seurakunnan kirkkoherra Teemu (tv-tuttu) Laajasalo osti seurakuntaansa ulkomailta rippituolin. Nyt on epäilty tuolin maksaneen jopa 200 000 euroa ilman kilpailutusta. Joka tapauksessa tuolin hinta on kymmenissä tuhansissa. (Oikea hinta moiselle huonekalulle olisi 2000e-3000e)

Tahdotteko, että kirkkoverojasi käytetään näin. Jos et, niin suosittelen eroamaan kirkosta jo tänään.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄLÄ.LUOTA.VAPARIIN
    • Nassenn

      Jos siitä 200 000€ tulee "asiakaspalautuksena bonuksina" takaisin vaikka 140 000€ niin eihän tuo ole huoo ostajalle eikä myyjälle, kolmen tonnin penkistä.

      Seurakunnalle se tietysti on sitä mitä nyt kamelikuskien mytologia edustaakin, hyväksikäyttöä, petoksia, valtaa jne.

    • 3912

      Mistä Laajasalo sai oikeudet tuolin ostamiseen? Vanha tuoli käyttökelvoton?

      Olen sitä mieltä että yhdessäkään muussa yrityksessä ei ihminen saisi Suomessa pitää työpaikkaansa, jos menisi törsäämään tällä tavoin ilman kilpailutuksia ja neuvotteluja.

      • Kirkolla on asema ikäänkuin julkisen sektorin toimijana, mm. kirkon eläkeratkaisujen käsittely on siirretty julkisen alan eläkkeitä hoitavaan Kevaan (rahastointi on järjestetty erikseen, mutta käsittely- ja ratkaisutoiminta on siirretty Kevaan). Koskeeko julkisen alan tiukat kilpailutusvaatimukset ja -säännöt myös kirkkoa, vai onko sillä jokin poikkeusasema toisaalta julkisen sektorin toimijana mutta ei kuitenkaan...?


      • FUCKIFUUU

        Kunnalla ja valtiolla voi myös törsätä miten haluaa. Esimerkkinä tapaus Voutilainen.


      • FUCKIFUUU kirjoitti:

        Kunnalla ja valtiolla voi myös törsätä miten haluaa. Esimerkkinä tapaus Voutilainen.

        Ei voi ilman kilpailutusta. Eriasia sitten, miten sen kilpailutuksen järjestää (tai toimiiko ylipäätään sääntöjen mukaan, mutta siinä on omat riskinsä).
        Mutta luetaanko kirkko siis samanlaiseksi julkiseksi toimijaksi kuin valtio tai kunnat yms?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe