tarvitsen apua muumiotautiin

060160

Mitä ihmettä teen kun muumiotauti leviää nyt luumuihinkin. Joku aine täytyy olla millä ruiskuttaisi??? Miten muut ovat päässeet siitä eroon kaatamatta kaikki puut. Ovat nimittäin täynnä, ei onnistu ottamalla sairastuneet oksat pois muuten jää vaan runko...

3

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Urealiuos

      Käytä urealiuosta.

      "Muumiotauti on sienitauti, joka pilaa omenasatoa etenkin sateisina kesinä. Kypsyviin omeniin ilmestyy ensin ruskeita ja pehmeitä laikkuja, sitten vaaleanharmaita itiöpesäkkeitä kehämäisinä muodostelmina. Vähitellen omena muumioituu kokonaan.

      Muumiotauti talvehtii itiöpesäkkeinä maahan pudonneissa lehdissä ja saastuneissa omenissa. Seuraavana kautena tauti-itiöt leviävät uudelleen ja tunkeutuvat omenoihin kuoressa olevien vioitusten kautta. Muumiotautia vastaan ei ole pystytty kehittämään 'tavallisia' torjunta-aineita. Ainoita keinoja on ollut saastuneiden hedelmien sekä lehtien keruu ja hävittäminen.

      Nyt on pitkäaikaisissa kokeissa ja myös käytännön viljelmillä päästy parhaisiin tuloksiin käyttämällä UREA-ruiskutusta syyskaudella lokakuussa / kun omenasato on korjattu ja puiden lehdet alkavat karista.

      UREA-ruiskute annetaan 5 % liuoksena maahan karisseille lehdille.

      (Eli 5 dl tehokompostia/10 l vettä). Teho perustuu lehtimassan nopeaan kompostoitumiseen ja lahoamiseen. Tällä keinoin hävitetään muumiotaudin itiöpesäkkeiden kasvualusta ja siten myös itse tauti alkaa pikkuhiljaa häviämään.

      Keino ei ole missään muodossa nopea, vaan vaatii säännöllisen ruiskuttamisen syksyisin useamman vuoden ajalla. Tuloksia näkyy varmasti jo 1-2 vuoden kuluessa ja ammattiviljelmillä, joissa torjuntatapaa on käytetty jo vuosien ajan on päästy käytännössä lähes nollarajalle taudin esiintymisessä."

      Lähe: http://www.kauppila.fi/pages.php?pages_id=225

      Stepit.

      1. Hävitetään kaikki saastuneet omenat sekä puusta että maasta esim. polttamalla. Lisäksi kerätään pois kaikki lehdet maasta ja kompostoidaan ne.

      2. UREA-ruiskute ruiskutetaan 5 % liuoksena maahan omenapuiden ympärille.


      Tehokomposti - annostus:
      Sellaisenaan kompostikäyttöön / kantojen lahottamiseen
      5 % vesiliuos muumiotaudin torjuntaan

      • korjaus

        Vielä varmempi keino on polttaa myös lehdet, ettei muumiotaudin itiöt talvehdi kompostissa.


    • täältä-löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      532
      8970
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6180
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      377
      5241
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4759
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4371
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1906
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      104
      1422
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      979
    Aihe