Nythän olisi hyvä tilaisuus perehtyä tähän niin kiivaana käyneeseen mamukeskusteluun...
Eli: kuka tekee businessta mamutuksella verovaroillamme/piikkiimme
Esim. kepuliloinen Pekkarisella(kesk) on "hiukan" epäilyttäviä musuyhteyksiä Meri-tuuli tyttönsä kautta:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013032916780974_uu.shtml
Eli: kuka tekee businessta mamutuksella verovaroillamme/piikkiimme
Esim. kepuliloinen Pekkarisella(kesk) on "hiukan" epäilyttäviä musuyhteyksiä Meri-tuuli tyttönsä kautta:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013032916780974_uu.shtml
Vastaukset 1
Vanhimmat
Luonnonvaroja Afrikassa riistävien yritysten etua ainakin pakolaisten hyysäämisellä tuetaan.
Jos Euroopassa olisi rajat kiinni ja pakkokäännytykset takaisin, pitäisi noiden ylikansallisten rosvoyhtiöitten ryhtyä kantamaan yhteiskuntavastuitaan, ja pienentämään voittojaan. Saattaisivat jopa menettää liiketoimintansa kokonaan. Ainakin sellaisissa maissa joissa luonnonvaroja uskallettaisiin kansallistaa.
Hyväntekeväisyysjärjestöt hyötyvät sodasta, luonnonmullistuksista, kaaoksesta. Se on mahtavan tuottoisaa bisnestä myös.
Ruotsin aseteollisuudella menee hyvin. Ruotsi onkin yksi suurimmista aseviejämaista maailmassa. Ruotsalaisten ikiliikkuja: viedään aseita kriisimaihin ja otetaan mamuja Ruotsiin sodan jaloista.
Kyllähän pakolaisten vastaanottamisella on työllistäviä vaikutuksia. Oikeastaan aika suuriakin, kun katsoo kuinka hemmetin paljon tarvitaan erilaista henkilökuntaa huolehtimaan heistä. Mutta valitettavasti palkat maksetaan verovaroista, eli raha ei kierrä kestävällä tavalla.
Pakolaisuudesta hyötyvät myös pakolaisten lähtömaat. Pakolaiset pyrkivät lähettämään rahaa kotimaahansa. Sillä rahalla voidaan rahoittaa suvun ruokaostoksia tai paikallista ääriliikettä. Kukaan ei voi tietää.