Miksi moni kehuu Järvenpäätä hyväksi paikaksi ja kehottaa muuttamaan mieluummin sinne kuin Keravalle? Eikös Järvenpää ole samantyyppinen ja -kokoinen kaupunki kuin esim. Kouvola, Imatra, Mikkeli, Pori? Eli ei mikään kummoinen paikka. Mikä siis tekee Jäkestä niin siistin?
Järvenpääkö muka suosittu?
19
293
Vastaukset
- Merinalle
Mukava paikka kaikin puolin.
- konkurssi
Nyt yöllä vanhankylänniemi matkailualue ravintola suljettu 23.30 lapussa aukiolo aika 01.00 ? Cambing alueelta vain kylmä vesi suihkusta
- kamalata
Onko rikosoikeudellusesti petos jos kaupunki/yrittäjä myy matkailu alueelle vai niille paikkoja leirintä alueelle yrittäjän omilla netti sivuilla olevin palvelu in , jonka jälkeen alueelta poistetaan huoltotiloista esim
Lämmin käyttövesi , alueen valvonta , valaistus ym lyödään laimin ? Viranomainen valtakunnallisesti ilmeisesti informoi järvenpään kaupunkia sekä yrittäjää asiallisista sekä sivistyneistä käytöstavoista asiakkaita kohtaan - ei-tuusulaan
Minä suosittelen kaikille Järvenpäätä ja Keravaa, ettei ne muuttaisi tänne Tuusulaan, me ei tarvita yhtään lisää sossuporukkaa veronmaksajien siivelle.
- hauska-kirjoitus-kiitos
Heh, tuo oli hyvä! Kunnilla ja kaupungeilla pitäisikin olla oma päätösvalta tämmöisissä asioissa. Eikös se westend ole espoossa tällainen " hyvä alue" jossa ei paljoa sosialismi paina?
Sinne kyllä taisi mennä se kouluhyysäri töihin, kun opettaja oikaisi oppilasta ( se uutisjuttu). Muistaisin uutisista että meni just tuonne .. vai kauniaisiin?
No kuitenkin, kirjoituksesi oli hyvä. Alkaa suomalaisessa yhteiskunnassa hiljalleen asettua arvoja kohdilleen, pala palalta. Sosialismi on ohi ja arki on koittanut.
- ettänäinon
Järvenpäässä ei ole mitän paremmin kuin Keravallakaan. Samanlaisia radanvarsipaikkoja. Sen sijana Järvenpäässä on huonoa julkinen terveydenhuolto ja erityisesti terveyskeskuspäivystys. Ainoastaan kerran on sieltä saatu hyvää ja ystävällistäpalvelua ja silloin oli viikonloppu ja henkilökunnan vaatetuksesta päätellen koko henkilökunta oli vuokralääkärifirmalta.
- ilmannim
Negatiivista sanottavaa on hankala löytää
- häpeäjä
kaupunki jossa päättävät johtajat ovat laittaneet mestariasuntojen sekä tytäryhtiöidensä takaajiksi ( velat 150 miljoonaa ) asukkaat jotka kirjoilla järvenpäässä ! kysyivätkö suostumuksen - eivät .. kupponen lupasi hoitaa asiat kansalaisten suuntaan :) kuten adultan gaissi osoitti.. hommahan toimii
- Ulkopm
Järvenpäässä on tätä nykyä paremmat palvelut kuin Keravalla terveyspalveluja lukuunottamatta. Keravalta taas on paremmat junayhteydet. Molemmissa on tullut asuttua ja ehkä minulle Kerava on kodikkaampi. Jäkessä asuin Kinnarissa ja Keravalla olen asunut Kalevassa, Kurkelassa ja Sompiossa. Alueista Kinnari ja Sompio ovat mielestäni kaupunkiensa parhaita ja keskenään varsin tasavahvoja.
- Poispois
4 vuotta asuttuani olen päättänyt muuttaa pois. Ikävä kaupunki kaikin puolin. Roskainen keskusta, sekopäisiä nuoria, omituisia ihmisiä, epäkohteliaisuutta, juoppoja ja kapakoita vaikka muille jakaa. Huono terveysasema, ruma kaupunki ja kaikin puolin lamaannuttava paikka.
- eiolepakkoolla
Hyvä, mä voin tulla kantaan kamoja ulos. Mihin meinasit mennä, Sipooseen?
- Jannenonnela
Jäke on melko mamuvapaata aluetta. Siitä plussaa
- aluksviissattoo
Kunhan vanhuksen terkkari vapautuu.. Saa Järvenpää kunnon pakolaissatsin loppuvuonna
- suhteellista
Joo no, hinnat on ainakin eri...
Kokeile ostaa vaikka leikkimökki/yksiö Järvenpäästä - siellä sen m2-hinta on jotain 6000 €/m2 .......mutta viepä vaikka se sama leikkimökki vaikka Kuusamoon, niin siellä se on pauttiarallaa tonnin koko toosa, eikä silti kukaan ostaisi. - voisivat_parantaa
Joskus Järvenpäässä ajelleena autolla, pitää sanoa, että ihmeellistä liikennettä siellä on. Kukalie kommunisti suunnitellut liikennevalot ja kuka noita moukkia on opettanut ajamaan autoilla?
Risteykseen meno tuntuu olevan erityisen hankalaa kääntyvillä. Nämä juntit jäävät odottamaan valojen kohdalle, että tuleeko tilaa vaiko ei. Aivan käsittämätöntä maalaistollukkaa ihan järjestelmällisesti. Samoin huomasin " vihreän linjan" olevan viherpunainen. Ei ole osattu suunnitella autojen sujuvaa liikkumista vaan aina saa jarruttaa ja pysähtyä, ennenkuin valot vaihtuvat. Mielestäni melkoinen junttila tuo Järvenpää. Ihmisissä sinänsä ei ole paljoa valittamista. Se on jotenkin sujuvaa. Julkinen koneisto selvästi on maalaistolloja.- Valmetilla40kmtunnissa
Yleensä liikennevalojen suunnittelijaksi näissä maalaispitäjissä pääsee joku kepulaisten kaveri. Ne on samaa jengiä, jotka yritti tehdä Tuusulanjärvestä paskasammion.
- mikkovilkastus
Järvenpäässä on paljon yksinhuoltajaäitejä kytiksellä rikkaita miehiä!!!
- Rikas.Mies.Mulle
Jepulis, niitä Rikkaita Miehiähän löytyy Järvenpäästä:DMieluummin menen tuonne Tuusulan puolelle lentokapua metsästämään.
- mikkovilkastus
Ne rikkaat miehet ovatkin tulleet Tuusulasta päin.Ajelevat isoilla Bemareilla ja jahtailevat Jäken naisia.! Tuusulassa omat naiset oottaa kotona tietämättä mistään mitään.Jäken miehet jo putsattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1123474- 262674
Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m682418Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv752412Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html142211Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta312069En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102021- 871893
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä261582Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311432