Uuno Turhapuro vitsit

Hsjs

Mitkä on parhaat vitsit Uuno elokuvissa? ? Jossain elokuvassa Uuno sanoi appiukolle näin: löydäänkö vetoa että meikäläinen on linnassa seuraavilla itsetyyd. . Itsenäisyyspäivän juhlilla

23

6846

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En_keksi_mitään

      Parhaita kohtauksia: Uuno menee pankkiin, jossa pullaa ja kahvia tarjolla. Uuno vaatii saada pullan rahana, koska ei muistaakseni "voi syödä" pullaa. Pankinjohtaja sitten omistaan antaa Uunolle rahat väännön jälkeen. Sen jälkeen Uuno lähtee pois ja ottaa ns. santsikierroksen pullaa ja kahvia pankinjohtajan katsoessa vieressä huuli pyöreänä. En nyt muista tätä ihan tarkkaan, mutta jotenkin näin se meni.

      • Tää on hyvä kohtaus. En muista missä Uunossa tää on. Olikohan tässä samassa ennen tätä kohtausta, että Uuno on ollut vaimonsa kanssa syömässä appivanhempiensa luona. Sieltä sitten kiiruhtaa, jos muistan oikein pankkiin kahville ja pankinjohtajalta pyytämään rahaa.


    • uuno.on.numero.yksi

      Paljon onnnea herra hint... siis inttiministerille, hikispray työmaallla, appiukon maalaiskartanon ohitustie, Uunon halpamatkat Epsanjassa, appiukko julistaa puolustusministerinä vahingossa sodan Ruotsia vastaan, Uunon loma-anomus armeijaan erinäisten selitysten kera, alokkaana Uuno parturoi majurin pään kaljuksi, Uuno tuhlaa appiukon rahoja 2 miljoonan mk:n edestä ravintolan kabinetissa, Härskin ja Sörsselssönin tekemät upeat taideteokset "hätä ruohikolla, sinisiän varjoja vihreässä kesäillassa" ym. hienot taideteokset Uuno kauppaa pääministeri Tuuralle hyvällä hinnalla. Tuossa oli muutama mikä tuli ensimmäiseksi mieleeni.

    • naureskellut

      Niitä hauskoja kohtauksia on niin paljon..esimerkiksi se kun Uuno laittaa kahvikuppiin vain kermaa ja sokeria(ja paljon) koska kahvissa on nikotiinia ja se siis epäterveellistä.Sitten se Uunon appiukon auton katsastus ja epäkohtelias ravintolan tarjoilija,onhan niitä

      • uunofani

        Myös Uunon "hiihtäminen" kesällä oli loogista hommaa. Suksisauvojen tulpat auki ja alkoholia sisuksiin.


    • tarjoilija29
    • speete

      Täyttä paskaa koko turhapuro, huumoria ????

      • kwejjds

        Pelkkää paskaa,reservivänrikki Pasasen perseestä.Ja syvältä.


      • Veli-Valtteri

      • Anonyymi

        Hyvin pitkälti samaa mieltä, yhtään Uuno elokuvaa ei olisi ikinä pitänyt tehdä


    • Epsanjia

      Uuno Espanjassa Marbeljan kukkulat onkin tissejä

    • 1814
    • HartikaiNe

      Sinä Hartikainen panet meinaan tolle leivälle niin aika paljon voita

    • JoUajajsbska

      Mitäs siellä mitataan?

      Ei ainakaan pikku neidin rinnan ympärysmittaa koska ei sattunut millimetrin mittaa mukaan.

    • Olivatpöydässäkahden

      Suuri määrä hyviä, mutta viimeksi nauroin Simo Salmisen ja Uunon kaksoisolennon kohtaukselle, missä vale-Uuno sanoo, että sekoitat minut varmaankin johonkin toiseen, niin Simo vastaa, että keneen toiseen, eihän tässä ole ketään toista!

    • erwretrg

      Pisnekset luistaa hyvin ja kuntokin on vallan mainio.

      Istuva tirolilainen matikkakoira.

      Paras Uunokohtaus jossa tämän pitää lukea vaimolleen rakkausrunon mutta silmälasit oli unohtunut Uunon luuleman mukaan Veijo-Esson baariin. Uuno käy huutamassa naapurilleen:
      -Olitko vielä nukkumassa?!
      -Mitä?!
      -Että olitkos vielä nukkumassa?!
      -Missä?!
      -Nukkumassa!
      -En oo ollu missään, minä olin nukkumassa!
      -Missä?!
      -Nukkumassa!
      -No sitähän mä just kysyin!
      -Mitä kysyit?!
      -Että jäikös mun lasit eilen teilen?!
      -Kuuluu vähän huonosti mutta jos kysyit missä olin niin olin nukkumassa!
      -Tänne kuuluu oikein hyvin. Ehkä se ääni valuu paremmin just alas päin!
      -Ei vaan vaimonsa vieressä ihan kiltisti!


      Rautakauppias-vitsi on myös loistava.

      • Masa-VettiLoiro

        Rautakauppias vitsi ei kuitenkaan ollut alkuperäistä Uunoa vaan toisinto Spede shown sketsistä.
        Retkelle lähtö on myös Spede shown aikaisia.


    • löttövoitt

      Tulevalle vaimolle sanoi - avaimet jäi mersuun sisälle ja kaikki jalokivennäiset..

    • lörssön

      Appiukko: Mitä se meidän äiti oikein tekee?
      Anoppi: Sahaan tätä sänkyä kahtia.
      Appiukko: Minkä vuoksi?
      Anoppi: No kun tämä pitää viedä tuonne talliin, mutta tämä ei mahdu kokonaisena tallinovesta?
      Appiukko: Mutta eikö äitikullalle ole tullut mieleen, että sisällä on sitten rikkimennyt sänky?
      Anoppi: Ei hätää, sisällä taas puolikkaat sängyt liimataan yhteen.
      Appiukko(hermostuu) Jaahas, se on näköjään Uuno ollut taas täällä jakelemassa neuvoja.
      Anoppi: Mistäs arvasit.

      Aina kun nään tään kohdan, repeen. Kyllä Spede oli kurko ja Ere kans. Ja Vesku Loiri on sitä vieläkin ainaski näissä Uunoissa ja muissa Speden jutuissa.

      • Anonyymi

        Ei perkele liimaus kestä kun sängyssä on vielä painoa päällä
        Ihan turhaa repesit


    • Anonyymi

      Puupää tarjoilee silliä ja

      Pätkä toteaa

      Silliä kullekin

      Meinasin revetä

    • Anonyymi

      Uuno saa asiasta tai toisesta palautetta ja aloittaa ”kärsmystensä” kertomisen huutamalla AIJAAHA!

      Näitä ”aijaaha” -kohtia on useita ja eri elokuvissa, mutta muistaako kukaan tarkemmin MISSÄ kohtauksissa? 😁

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1287
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      748
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      643
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      614
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      611
    9. 56
      606
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      44
      556
    Aihe