Tähän on sitten tultava

Presidentti Kyösti Kallion kehoitus Suomen Armeijalle (Jouluna 1939)

http://www.adressit.com/a/7073

Suomessa oli sen kohtalon päivinä ja hädän päivinä, Talvisodan aikaan, presidentti, joka ei ainoastaan toivottanut puheessaan Jumalan siunausta, vaan myös rukoili Suomen puolesta ja kehoitti koko kansaa rukoilemaan. Tänä päivänä olemme myös kohtalomme ajassa ja hädän päivässä, mitä tulee sotaan syntiä ja sielunvihollista vastaan.

Talvisota oli alkanut 30.11.1939.

Presidentti Kyösti Kallion kehoitus Suomen Armeijalle (Jouluna 1939).

Kehoitan kaikkia, jotka tänä vakavana aikana palvelevat Isänmaata, lukemaan Raamattua. Esi-isämme ovat vuosisatojen kuluessa, sekä ahdingoissa ja vainoissa että rauhan päivinä ammentaneet siitä elämää, voimaa ja lohtua. Nykyhetkenä kansamme tarvitsee Jumalan Sanan uudestiluovaa voimaa. Omaksukaamme nöyrällä sydämen uskolla sen siunaukset.
"Vanhurskaus kansan korottaa, mutta synti on kansakuntien häpeä" (Sananlaskut 14:34).

Rukous Suomen puolesta

Taivaallinen Isämme, katso armossasi kansamme puoleen. Sinä olet luonut sen ja rakastat sitä. Sinä näet, että se on mitä suurimmassa vaarassa. Siksi rukoilemme Sinua: Herra, auta meitä hädässämme äläkä anna meidän hukkua. Lahjoita kääntymys synnin ja laittomuuden teiltä, jotka johtavat kansamme tuhoon. Herra, armahda meitä.

Herra Jeesus Kristus, ilman sinua olemme voimattomia hävittäviä voimia vastaan, jotka tulvivat kan-samme yli ja myrkyttävät sen. Siksi me kerskaamme Sinun voitostasi pahuuden henkivaltoja vastaan, joiden vaikutukset ovat joka päivä sanoin ja kuvin julkisuudessa nähtävissä. Herra, sinä olet Golgatan ristillä voittanut pimeyden vallat. Niiden täytyy väistyä myös tänään, koska ylistämme Sinun nimeäsi niiden ylitse. Tähän me uskomme, sillä Sinä voit myös meidän aikanamme varjella ihmiset saatanalli-selta eksytykseltä. Herra, armahda meitä.

Auta meitä Pyhän Henkesi kautta ryhtymään omassa elämässämme taisteluun syntiä vastaan ja olemaan kestäviä loppuun asti. Tee meidät kansamme keskellä merkiksi Sinun vapahtavasta armostasi. Täytä meidät niin Sinun rakkaudellasi, että me tulemme kuuliaisiksi Sinun käskyillesi. Rakkautesi olkoon meissä se voima, joka voittaa pimeyden vallat kansassamme.

Herra Jeesus Kristus, kaiken voimme Sinun kauttasi, siihen me uskomme. Armahda meitä. Amen.

Kyösti Kallio

9

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AAMEEN

      Nyt ollaankin asiassa. Ihan just ja jetsulleen.
      Linkki kannaattaa kyllä avata ja lukea alusta loppuun.

    • Eikös tästä samasta aihesta ollut avaus vasta muutama viikko sitten?

      • Tarkkananyt

        Muuten oikein, mutta jaksaisitko avata linkinkin. Se puuttuu aiemmasta versiosta.


      • a----a

        Muutaman viikon aikana suunnilleen 75 % avauksista täällä on uudelleenpostauksia. Ja yleensä vielä yhden ja saman häirikön toimesta.


      • Tarkkananyt kirjoitti:

        Muuten oikein, mutta jaksaisitko avata linkinkin. Se puuttuu aiemmasta versiosta.

        Starczewski on seinähullu.


    • omituinensaivartelija

      Ateistit menee aina jotenkin sanattomaksi, kun tuodaan näitä historian totuuksia esille. Varsinkin kun kansamme johto, presidenttiä myöden ovat rukoilleet. Se on kauhea paikka ateistille ymmärtää.
      Nyt kun vielä viime aikoina on alettu tieteen pakkotilassa kumota evoluutiota. Sehän se vasta onkin isku suoraan vannoutuneen aate-ateistin sydämeen, jolle ei totuus merkitse sen suurempaa, vaan se aate, jolle on jo sielunsa myynyt.
      Totuutta kuitenkin tulee ikkunoista ja ovista ja ateistin on ahdasta olla. Tämä lisääntyy vaan entisestään, tullen lopulta siihen pisteeseen, minkä Raamattu sanoo:
      Minä näytän heille kuka on Herra ja he tulevat sen vielä tietämään.

      • a...a

        "Näkisin, että ihmiskunnan edistyminen riippuu hyvin paljon siitä, joka sisältyy sanaan suvaitsevaisuus. Se on paremman huomisen avain”.

        Adolf Ehnrooth.


      • a...a kirjoitti:

        "Näkisin, että ihmiskunnan edistyminen riippuu hyvin paljon siitä, joka sisältyy sanaan suvaitsevaisuus. Se on paremman huomisen avain”.

        Adolf Ehnrooth.

        Ethän sinä polonen edes ymmärrä sanan merkitystä, saati soveltaa sitä käytäntöön.


      • Kallio oli kuolemaa tekevä ukko päätöksenteon sivuraiteella. Valtaa käytti pääministeri Cajander. Olisiko neidillä hänen rukouksistaan jotain tietoa?
        >Nyt kun vielä viime aikoina on alettu tieteen pakkotilassa kumota evoluutiota.
        Ettekä te nytkään saa kumoamisillanne mitään aikaan, kun teillä ei ole muuta kuin kumisevat päät ja kansakoulun oppimäärä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      178
      4112
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      82
      3242
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2416
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      56
      2216
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      88
      2075
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1381
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      26
      1290
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1280
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      63
      1129
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      788
    Aihe