Perussuomalaiset vahingossa kuvissa
Perustotuus
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Persut ovat lapsellisia, jos kuvittelevat persujen julkisuuteen tulleiden äärioikeistoyhteyksien kuvaavan kaikkea puolueen sisällä tapahtuvaa toimintaa. Negatiivisen julkisuuden pelossahan äärioikeiston teemojen ajaminen ja siihen liittyvän toiminnan suunnittelu pidetään salassa. Äärioikeiston tavoitteita ajetaan silti systemaattisesti persujen yleispuolueen kulissien takana ja siinä on myös osin onnistuttu.
Persujen kanssa toimittaessa on luovuttava liiasta sinisilmäisyydestä. Äärioikeisto on painettava sen kannatusosuutta vastaavaan marginaaliin. Tällainen heiluminen laillisen ja laittoman toiminnan välimailla on persujen taktiikkaa, mikä olisi kaikkien ymmärrettävä.
Persujen ministereiksikin on nostettu ääriliikkeiden tavoitteita ymmärrettäviä henkilöitä. Jussi Niinistöhän on tunnettu toiminnastaan Kansallisessa kulttuuririntamassa, jonka Valkoinen Rintama -lehteen hän kirjoitteli. Jari Lindströmin poliittinen esikuva on Tony Halme, ja hänen avullaan Väinö Kuisman porukoissa pyörinyt henkilö on nostettu paikallisosaston puheenjohtajuuden jälkeen piirisihteeriksi. Lindströmin maailmankuvasta on hyvänä esimerkkinä kuolemanrangaistuksen kannattaminen.
up.
Missä Soini - siellä äärikiimainen natsihyysäys kautta maan.
Punavihreiden lavastama trikkikuva vissiin, vai mitä, Olli Immonen?
Putkoneeeen! Media kiusaa!
Mieluummin oikeiston kuin vasemmiston seurassa.
Liika mitä tahansa on liikaa.
No jumalauta - yksi harvoista järkevistä ja asiaan osuvista kommenteistasi.
Ihan tarkkaan noin kun sen ilmaiset !!
On tosin muistaakseni Jukka Pojan jossain kappaleessa, että kunnia siitä hänelle.
Ilman sen kummempaa vainoa tai pilkkaa kysyn; mihin me näitä immosia tarvitsemme?
Vastaan itse itselleni: ei mihinkään.
Meillä on ihan riittävästi asepalveluksensa keskeyttäneitä jeppejä. Meillä on ihan tarpeeksi niitä, ensin uhoavat facebookeissa ja sitten luistelevat puheitansa karkuun. Meillä on ihan tarpeeksi näitä höyrähtäneitä sisulaisia, joilta itseltä puuttuu se sisu.
Mitä näistä enempää kouhkaamaan.
Aseplvelus nyt ei kai se suurin pointti ole, lomailuahan ovat jokatapauksessa harrastaneet. Muta se mistä näitä tulee, onkin oleellisempi kysymys, ja se vastauskin on yksinkertainen. Epäonnistuneen ja epäoikeudenmukaisen politiikan mukana.
On se nyt vaan suuri pointti.
Jos suu väärällään torveaa sisuaan ja isänmaallisuuttaan, käyköön myös armeijan. Käpyjen kerääjät saavat mennä Ruotsiin. Siellä ei ole yleistä asevelvollisuutta.