Ruoka-allergia vai kemikaaliherkkyys?!

Tänäänhuomennaeilen

Hei!
Meillä on rankasti allerginen reilu vuoden vanha poika, jolta ei ole virallisissa testeissä toistaiseksi löytynyt mitään. Kuitenkin reagoi suolisto-oireilla, ärtyisyydellä ja pienellä viiveellä ihottumalla useisiin ruokiin.
Uskoisin ja toivoisin, että ei olla suoraan kaikille ruoka-aineille sinäänsä allergisia, mutta kasvien tuholaismyrkyt, lannoitteet jne. saattavat aiheuttaa ongelmia samoin eläinten rehut ja lääkitykset.
Pohdin tämän vuoksi pitäisikö siirtyä ei tehotuotettuun lihaan, vaikkapa kaniin ja viiriäisiin. Ihan sillä perusteella että näille ei olisi määritelty niin tarkkoja ruokintasuosituksia sekä niitä kasvatetaan pienemmässä mittakaavassa, jolloin voidaan antaa vaikka osalle "karjasta" eri ruokaa.
Voisitko sinä ajatella syöväsi /tarjoavasi kania ruoaksi? Onko kukaan voinut syödä oireettomana itsekasvatettuja kasviksia, joille on todettu olevan allerginen?

2

214

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinähänse

      Syö luomua

      maidon jättäisin pois ja gluteeniviljat

      muista riittävä D-vitamiini 20µg vähintään

      1.8.2012 Euroopan Unionin elintarviketurvallisuuselin EFSA nosti D-vitamiinin turvallisena päiväannoksena pidetyn nuorten (11–17 v) ja aikuisten rajan 100 µg:aan. Vauvojen rajana EFSA pitää nyt 25 µg ja 1–10-vuotiaiden 50 µg päivässä. Lausunnossa mainitaan, että edes 250 µg päiväannoksella ei löydetty mitään haittavaikutuksia.
      http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2813.htm

      Suomalainen tutkimus, jossa alle 2-vuotiaalle annetaan D3-vitamiinia 30µg/vrk ja selvitetään, voidaanko lisäämällä D-vitamiinin saantia parantaa kasvua ja luuston kehitystä, vähentää tulehduksia sekä jarruttaa astmaa ja allergioita.
      http://www.hs.fi/kaupunki/a1360300407183

    • Neuvoja1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      153
      1018
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      707
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      126
      647
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      605
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      42
      603
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      556
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      545
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      544
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe