Vihreiden kansanedustaja meni äskettäin naimisiin maistraatissa.,
Kiekkoilija, molari Bäckström meni myös naimisiin, mutta ei kerrottu missä.
Villi arvaus että maistraatissa. muuten oli joka uutisesssa hehkutettu että KIRKOSSA!
Naimisiin kirkossa vai maistraatissa?
16
57
Vastaukset
- kjhl
Jere Karalahti kirkossa.
Kristityt tuskin tulevat avioitumaan kirkossa;
kirkko on pyhitetty homoille.
Aika näyttää saavatko kristityt omilla rahoillaan ylläpitää instituutiota, jonka alaisuudessa voivat avioitua, pitää yllä miehen- ja naisen välistä avioliittoa. Voi olla, että ”sorrolla” on nollatoleranssi, eikä ”vihaliikkeelle” ole tilaa tulevassa maailmassa.- Ateisti1982EiKirj
Kyllä heterot ja kristityt tulevat jatkossakin menemään avioliittoon kirkossa, vaikka Sami-a olisi sitä oikeutta kristityiltä ja heteroiltakin viemässä ennakkoluulojensa takia pois!
Ei kirkoissa vuoden aikana vihittäisi uuden avioliittolain myötä kuin jokin pari hassua homoparia. Kirkossa ei ylipäätänsä enää liioin vihitä avioliittoon heteroitakaan kuin satunnaisesti (en tiedä jokaisen Suomen kirkon vihkimistiheyttä).
Onko jokin ongelma siinä, että tietyssä kirkossa vihittäisi pari homoparia vuodessa? Ethän sä edes kuulu kirkkoon (?) tai ole istumassa jokaisessa kirkon hääseremoniassa nytkään?
Homot voisivat antaa kristityille ja perinteisesti avioliitosta ajatteleville jämät: oikeuden rekisteröidä parisuhteensa. Homojen inhoama instituutio kelpaisi vallan mainiosti, kunhan se muutetaan miehen ja naisen väliseksi. Tätä armopalaa on turha odottaa heruvaksi, jo pelkästään tällaisesta puhuminen, on vihapuhetta ja hirveää homojen sortamista.
- nyrjö
"vihapuhetta ja hirveää homojen sortamista"
You wish.
Tyhjää länkytystä. - Ateisti1982EiKirj
"Homot voisivat antaa kristityille ja perinteisesti avioliitosta ajatteleville jämät: oikeuden rekisteröidä parisuhteensa."
Miksi vain heille? Saattaisin haluta rekisteröidä parisuhteeni heteroseksuaalina ennemmin kuin mennä avioliittoon!
Olen ymmärtänyt, ettette uskonnollisina tahtoneet hyväksyä rekisteröityä parisuhdetta heteropariskunnille, kun parisuhteet tuli ryhmitellä erikseen. Onhan siitä keskusteltu! Nytkö sitten tahtoisit kun tasa-arvoinen avioliitto on tulossa antaa vasta nyt oikeudet rekisteröityyn parisuhteeseen heteroille...bravo!! Mikä ongelma? Erottuuko rekisteröity parisuhde joukosta jos se olisi heteroillekin tarkoitettu? Juuri niin...sitä ei sallittu muuta kuin homoseksuaaleille, jotta erottuisivat heteroseksuaaleista ja kenties menettäisivät työnsaannin mahdollisuudet. Nyt kun sitä ehdotettaisi heteroille niin varmastikin suostuisitte.
Johtuisiko parisuhteiden erojen lukumäärä rekisteröidyissä parisuhteissa siitä, että se on heikentänyt homoseksuaalien asemaa, eikä niin kuin sä luulet että toinen on eheytynyt heteroksi tai muutoin vain pitänyt sukupuolista suuntautumistaan huonona?! He ovat eronneet siksi, että saisivat avioliiton johon heidät tulisi saada oikeudet ja menevät sitten avioliittoon v. 2017 maaliskuussa!! Mikä estää homoseksuaaleja virallisesti eroamasta?! Miksi sekin oikeus pitäisi olla vain meillä heteroilla?! Ateisti1982EiKirj kirjoitti:
"Homot voisivat antaa kristityille ja perinteisesti avioliitosta ajatteleville jämät: oikeuden rekisteröidä parisuhteensa."
Miksi vain heille? Saattaisin haluta rekisteröidä parisuhteeni heteroseksuaalina ennemmin kuin mennä avioliittoon!
Olen ymmärtänyt, ettette uskonnollisina tahtoneet hyväksyä rekisteröityä parisuhdetta heteropariskunnille, kun parisuhteet tuli ryhmitellä erikseen. Onhan siitä keskusteltu! Nytkö sitten tahtoisit kun tasa-arvoinen avioliitto on tulossa antaa vasta nyt oikeudet rekisteröityyn parisuhteeseen heteroille...bravo!! Mikä ongelma? Erottuuko rekisteröity parisuhde joukosta jos se olisi heteroillekin tarkoitettu? Juuri niin...sitä ei sallittu muuta kuin homoseksuaaleille, jotta erottuisivat heteroseksuaaleista ja kenties menettäisivät työnsaannin mahdollisuudet. Nyt kun sitä ehdotettaisi heteroille niin varmastikin suostuisitte.
Johtuisiko parisuhteiden erojen lukumäärä rekisteröidyissä parisuhteissa siitä, että se on heikentänyt homoseksuaalien asemaa, eikä niin kuin sä luulet että toinen on eheytynyt heteroksi tai muutoin vain pitänyt sukupuolista suuntautumistaan huonona?! He ovat eronneet siksi, että saisivat avioliiton johon heidät tulisi saada oikeudet ja menevät sitten avioliittoon v. 2017 maaliskuussa!! Mikä estää homoseksuaaleja virallisesti eroamasta?! Miksi sekin oikeus pitäisi olla vain meillä heteroilla?!”Olen ymmärtänyt, ettette uskonnollisina tahtoneet hyväksyä rekisteröityä parisuhdetta heteropariskunnille”
Totuus on tässäkin toinen.
Homot estivät rekisteröidyn parisuhteen laajentamista koskemaan myös heteroja. Nyttemmin ns. ”tasa-arvoisen avioliiton” piirissä, homot vaativat heteroja kanssaan saman instituution alaisiksi.
”Tasa-arvoinen avioliitto” on sisällöltään sama kuin nykyinen rekisteröity parisuhde laki. Ainoa ero on, että se on sukupuolineutraali eli koskee sekä heteroja että homoja. Pannaan kaikki samaan pussauskoppiin…
- atte.kameliavioliitossa
Me menimme rakkaan kamelini kanssa vihille maistraatissa.
Kirkot eivät toistaiseksi suorita ateistien ja kamelien avioliittoon vihkimisiä.
Varmaan sekin asia piakkoin muuttuu.- uskis.t
Sinulta Lestadiolaiselta Evankeloijalta "pistenikiltä" ei kukaan kysynyt mitään :D
- Sanoithan olevasi Täällä Evankeloimassa Jumalan Sanaa ja olevasi eläinrakastaja. - hääsuunnittelija
Onnea teille!
Oliko millaiset juhlat?
- hyi-hyi
Kuka sitä maistraatissa ilkiäisi? Ainakin ennen maistraatissa vihkiminen edellytti kahden viikon julkipanoa maistraatin eteisessä. En minä ainakaan sellaiseen tohdi.
- atteboi
Kyllähän kirkkohäät upeammat ovat.
Kuvitelkaapa.
Morsion puhtoisissa valkoisissa, muka koskemattomana, "pulla" selvästi paistumassa uunissa.
Sulho yrmeänä tennareissaan, lyhyiksi jääneissä housuissaan vierellä,
odotellen jumaluuden siunausta pään silityksineen.
Siinä tyypillinen, nykyinen, kristillisyyttä kuvaava pariskunnan virallistamiskuvio, vailla mitään jumaluuden hohtoa, lisäksi häälahjat vaadittu rahana.
Tekopyhyys kaikessa raakuudessaan, sekä irvokkuudessaan. Vihkimisoikeudet pitäisi jo yhtenäistää, niin että kaikki uskonnolliset ja uskonnottomat yhteisöt olisivat samalla viivalla.
- SilläSipuli
Virallisen erikseen ja muut menot erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1704641Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k73070Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392532Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1562209Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet331358- 701214
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711122Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751121En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on391023- 53953