Ennen kaikki oli toisin.

Kun minä oli poikanen vuonna 1960 viisivuotiaana niin talvella hiihdettiin ja luistettiin järven jäällä kun taas kesällä uitiin ja pelattiin jalkapalloa.
Nykyään kakarat pelaa jalkapalloa talvella lämmitetyllä kentällä ja taas kesällä pelavat jääkiekkoa hallissa.
Vanhemmat ihmettelevät miten harrastukset voi olla niin kalliit ! Mieti sitä koska ei minun vanhemmat tarvinut maksaa siitä että pelattiin kesällä jalkapalloa.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kukas sulle ne luistimet ja sukset osti ?

Äänestä

"Niin maailma muuttuu Eskoseni" , - minäkin poljin pyörällä läpi kouluvuoden kouluun - sen kentän ohi, joka talvella jäädytettiin ja jolla sulaan aikaan pelattiin pesistä ja harjoiteltiin kenttälajeja. No, ei sieltä kai maailmanmestareita tullut mistään lajista - tai ei, yksi tyttö pääsi pikajuoksijana kansainvälisille kilpakentille. Pärjäsikin.
Olisko ollut paremmin menestystä, jos olisi ollut jäähalli tai lämmitetyt nurmet läpi vuoden sähköä syömässä?

Nyt siis jännittämään, moniko meidän kuntamme nuorista palkitaan urheilusaavutuksista tämän veronmaksajien ylimääräisen satsauksen jälkeen. Tulevaisuus on nuorissa, mutta tässä taloudellisessa tilanteessa tulisi miettiä miten aktivoida lapsia omatoimiseen liikkumiseen. Nyt liikkuvat eniten autot kuskaten muksuja milloin minkin kentän reunalle.

Minua on ällistyttänyt myös keskustan kenttien holtiton valojen polttaminen silloinkin kun siellä ei ole ristinsielua. Keväällä pitkälti kesään loistivat suuret valonheittäjät kilpaa auringon kanssa.
Oliko ajastimen muutos kalliimpaa kuin tuntikausien tyhjän kentän valaisu?

Äänestä
  • No mutta ! Pitäähän kalliit valaisimet olla käytössä muutenhan ne ovat turhia. Eihän siinä palaa rahaa kun muutama euro tunnissa ja muutama sata euroa viikossa ja muutama tuhatta euroa kuussa. Muutenhan jää verorahoja kirstun pohjalle.
    Ja onhan se tyhmä pitää ruohikko varjossa pitäähän se näkyä pitkälle jotta turistit huomaa miten varakas kunta on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miksinäin kirjoitti:

Kun minä oli poikanen vuonna 1960 viisivuotiaana niin talvella hiihdettiin ja luistettiin järven jäällä kun taas kesällä uitiin ja pelattiin jalkapalloa.
Nykyään kakarat pelaa jalkapalloa talvella lämmitetyllä kentällä ja taas kesällä pelavat jääkiekkoa hallissa.
Vanhemmat ihmettelevät miten harrastukset voi olla niin kalliit ! Mieti sitä koska ei minun vanhemmat tarvinut maksaa siitä että pelattiin kesällä jalkapalloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu