Joo mutta katsos kun se on sanana Suomessa virallisesti troolaus se trolling. Ei kukaan siksi kiinnitä sanan englanninkieliseen alkuperään huomiota koska se on trolluksessa tärkeintä että mahdollisimman moni provosoituu edes sen verran että kommentoi. Suomenkielessä sopivampi väännös tällaiseen on tietenkin ruotsinkielestä tuleva troll= peikko peikkoilu trollailu. Ei kalastajat ehdi vittuilla toisin kuin fiktiiviset peikkoukot ja tädit. ne on merellä troolaamassa tai kokemassa verkkoja. tai edes uistelemassa tai onkimassa tai tai tai.... =)
Ootko asperger kun keskityt pieneen sivuseikkaan pääasian sijaan?
aloituksenne ovat surkeita ettekä edes erota trol
1
81
Vastaukset
- TurnIps
Kyllä tässä nyt ovat menneet pullat ja jauhot täysin sekaisin. Ihan sama, millä se kala saadaan, troolamalla tai vaikkapa paljain käsin merestä nyhtämällä. Pääasia on, että kala maustetaan ja valmistetaan oikein.
Mitä tulee itse peikkoiluun eli trollaukseen, on selvää, että täysin osaamattomat kansalaiset ovat siitä kiinnostuneita. Jos ei muuta osaa kuin peikkoilua, niin minkäs teet? Suomalaiset ovat Euroopan laiskimpia hampaiden harjaajia, joten harventuneet ja ruttoiset hampaatkin ovat sangen peikkomaiset.
Peikkoilun voi tietysti yrittää kääntää vientituloksi, tyylin Röllipeikko sekä Uuno Turhapuro. Ehkä Nasse-setä sopii vielä tuohon joukkioon. Noista hepuista kun muokkaa ja moukkaa Nightwishin ja Abban kaltaisen hittitakomon, niin eiköhän ala kauppatase jo asettua balanssiin.
Muuten olen sitä mieltä, että turnipsien käyttöä jokapäiväisenä ravintona pitäisi lisätä lujasti. Turnipseilla maa nousuun ja ideat sinkoilemaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101661- 1711598
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1681516Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231308Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901184Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146963Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961- 93861
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr185805Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207769