Mistä tietää, että Pyhähenki asuu ihmisessä? Minusta ainakin yksi merkki on, että on kaipuu Jeesuksen lähelle ja turvautumaan Hänen Ristin työhönsä.
Pyhähenki asuu
0nniolla
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vai olisiko kyseessä ihan tavallinen uskonnollinen harha?
Samaa kokevat muslimit, haluavat muhammadin kanssa paratiisiin nussimaan rusinoita.
Hyvän kysymyksen esitit.
Minulla on nyt elämänvaihe, jossa esitän sen kysymyksen kohdistuen itseeni.
Raamatussa mainitut Jahve ja Eel ovat babylonialaisten kivijumalia, niin sellaisilla esineillä ei ole henkeä lainkaan. Näinollen myöskään pyhää henkeä ei ole olemassakaan. Se on vain muinaisten ihmisten pelkkä luulo.
No nyt on sekin tullut selväksi, mitä seuraavaksi ilmoitat?
kerrotko jonkun porovitsin vai`?
Ateismipalsta on toisaalla tervemenoa sinne.
Apostolien teot 1
15. Jos te minua rakastatte, niin te pidätte minun käskyni.
16. Ja minä olen rukoileva Isää,
ja hän antaa teille toisen Puolustajan olemaan teidän kanssanne iankaikkisesti,
17. totuuden Hengen,
jota maailma ei voi ottaa vastaan, koska se ei n ä e häntä eikä t u n n e häntä;
mutta t e t u n n e t t e hänet,
sillä hän pysyy teidän tykönänne ja on teissä oleva.
18. En minä jätä teitä orvoiksi; minä tulen teidän tykönne.
Pyhähenki kirkastaa Jeesusta Kristusta.
Ateisteja ei ole olemassakaan, koska eihän sellaista voi kieltää mitä ei ole olemassakaan ( jumalat). Vaikka lainaat tarukirjasta mitä hyvänsä, sillä ei ole käytännön merkitystä, koska se on pelkkää tarua. Silti taruihin saa vapaasti uskoa.
Koetelkaa itseänne, oletteko uskossa; tutkikaa itseänne. Vai ettekö tunne itseänne, että Jeesus Kristus on teissä? Ellei, niin ette kestä koetusta.
Kyllä jokaisella Hänen lapsellaan on sydämen varmuus siitä, sillä Henki todistaa meissä, että olemme Jumalan lapsia.
Jos ei niin silloin se henkilö ei ole Hänen omansa.
Voisin ilmaista asian myös näin: Jos usko olisi minusta tai ilman sitä selviäisin,en olisi uskossa. Usko on kokonaan Jumalan työ,on turhaa ylpeilyä kuvitella olevansa lankeamisen mahdollisuuden yläpuolella. Monilla on vain liikaa luppoaikaa yltäkylläisyydessään ja kuvitellussa länsimaisessa "tiedesivistyksessään" ja lähimmäisen rakastaminen käy turhaksi-sehän kun on niin työlästäkin ja pitäisi luopua ihan oikeasti omastaan toisen hyväksi vaatimatta takaisin mitään.. Heitä ovat vuohet. Kovia ja ylpeitä lainkirjaimen saarnaajia,jotka eivät sormellaankaan liikuta toisten taakkoja.
Isis on myös epäjumala ja Ram jumala sekä molokki ja zeus jne budhat hindut faarao ... Tiedät sen siitä että sydämessäsi on usko JEESUKSEEN joka tuli ihmiseksi neitsyt Mariasta . Ristiin naulitussa pelastuu taivaaseen . Tarkoittaa lunastusta ristillä siten että syntisi sovitettiin. Se on Jeesuksen Henki sinussa . Antikristuksen henki ihmisessä on kun hän ei pysty pysymään totuudessa että Jeesus tuli ihmiseksi . Jeesuksen pyhä henki ei ikinä kiellä Jeesusta !!! Mohamettien kaulalla näet varastettuja ristejä mutta eivät ole kristittyjä myös juutalaiset kieltävät Jeesuksen . Pysy siis lujassa uskossa sydämessäsi iankaikkisesti . Katso Kristusta ristillä kun kaipaat rakkautta ja uskonvahvistusta . Kasteessa vauvana jo olet saanut uskon ja vanhurskauden lahjan eli kelpaat taivaaseen .Usko toivo rakkaus on itse Jeesus puolustajasi. Love.
Se, joka vanhurskauden tekee on syntynyt hänestä, joka on vanhurskas, mutta joka vääryyttä tekee ei häntä tunne.
Näin rakas veljemme Jochanana kuvaa, Jumalan ja paholasen lapsia, ja minusta tämä on hyvä ja todellinen opetus, opittavaksi myös meille.
"Älkää eksykö, sillä yksikään Jumalasta synynyt ei syntiä saata tehdä"