trolli ja Seinäjoen teinimurha

Tämä Seinäjoen tapahtumista pakkomielteisesti jankkaava ja jatkuvasti uusia aloituksia tehtaileva trolli on monille Suomi24 lukijoille tuttu henkilö.
Sama henkilö on spammannut niin vapaamuurari kuin lestadiolais-ketjuja joissa hän vastaa itselleen ja nostaa niitä ylöspäin.
Eläkeläinen päivystää koneella aika tiiviisti 8-22 välillä, viikonloppuisin niin kauan kun viinan voimalla jaksaa ja hän toimii usealla palstalla ympäri suomi24.
Hän on ennenkin käsitellyt täällä nimellä suomalaisia rikollisia, ja on myös tuttu henkilö poliisille ja paikkakuntansa mielenterveystoimistolle.
67671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Kirjoittamasi kuulostaa hyvin loogiselta. Eräs kyseisen henkilön lempiaiheita on myös homoseksualisuus. Sen aihepiirin spämmäysviestejä hän jaksaa myös kirjoitella eri paikkakuntien palstoille. Rivien välistä loistaa, että kyseinen henkilö on homoseksuaali, joka ei ole ihan sinut seksualisuutensa kanssa. Ehkäpä osittain tästä kumpuaa hänen mielenterveytensä ongelmat. Koulut häneltä on luonnollisesti jäänyt käymättä. Sen pystyy kertomaan jo huonosta oikeinkirjoituksesta.

Äänestä
  • Sama trolli. Välillä tulee myös siionisti-juttuja. Siis tyypillistä foliohattupaskaa joka vetoaa mieleltään sairastuneeseen.

    Eläkeläinen kun on tuskin on koulutustakaan takana. Toisaalta lääkitys aiheuttaa sekavuus tiloja jotka näkyvät tekstissä.

    Äänestä

  • Noita homo-juttuja vastaan trollaa ihan tavalliset kirjoittajatkin.
    Tämä sateenkaari-porukka on tosikkoa, että niiden provoaminen on vaan hauskaa.

    Äänestä

  • harhainenmaailma kirjoitti:

    Sama trolli. Välillä tulee myös siionisti-juttuja. Siis tyypillistä foliohattupaskaa joka vetoaa mieleltään sairastuneeseen.

    Eläkeläinen kun on tuskin on koulutustakaan takana. Toisaalta lääkitys aiheuttaa sekavuus tiloja jotka näkyvät tekstissä.

    Tulipa tässä mieleen yksi siionisti, joka vaikuttaa Seinäjoella.

    Äänestä

  • Minäkin trollailen mielelläni Homo-Lesbojuttuja, se on hauskaa.

    Äänestä

Suomi24 on niin rauhallista, että tää eläkeläismies on taas raahattu vähäksi aikaa pakkopaidassa lataamoon.
Kyllä sen huomaa, kun se pääsee taas pois sieltä.

Äänestä

Koulut alkaa mikä on Seinjoella meininki? Kaikki turvassa?
Varokaa siionistejä.

Äänestä
  • Joo ja vapaamuurareita.

    Äänestä

  • 1757 kirjoitti:

    Joo ja vapaamuurareita.

    Ynnä lestadiolaisia. Trolli pääsee niihin jahka saa vapaamuurareista kylliksi.

    Äänestä

Mielestäni surmasta tulisi voida puhua ihan niin kauan kuin se asia vaivaa mieltä.


Aikanaan kun tiedotetaan motiivi, ja muut asiayhteydet, niin kirjoittelut vaimenee nopeasti ja pian loppuu kokonaan.


On niin paljon kirjoiteltu hämmentäviä ja järkyttäviä yksityiskohtia, jotka pelottaa muita nuoria. Olisi järkevää pois sulkea mahdollinen tai epäuskottava takassa polttaminen. Onko muiden nuorten syytä pelätä, että kaveri pimahtaa ilman syytä ja ryhtyy surmaamaan? Vai onko taustalla ollut ennakoivia merkkejä? Jos niin se hieman rauhoittaisi, sikäli että tietäisi jotain syytä tapahtumaan, ettei joku nyt tuosta vaan surmaa. Vaikka riitelyt ei sinänsä ole puolustus, mutta antaisi jonkinlaisen raamin tapahtuneelle.

Äänestä
  • Mutta.infossa asiaa saa settiä kuinka paljon haluaa. Sinne on myös valikoitunut sitä porukkaa jota tälläiset asiat vaivaa.

    Äänestä

  • Kiitos kirjoituksestasi meidän monien ulkopaikkakuntalaisten ihmettelyjen tulkkina.

    Äänestä

Asiallinen keskustelu on paikallaan. Ihmisten tulisi enemmän keskustella ja purkaa avoimesti sisintään. On hyvä jos voi puhua vaikeuksistaan ja ongelmistaan, jopa kateudestaan.

Äänestä
  • Niinku se nyt onnistuus. Täällä on liika näitä tärähtäneitä kuten vapaamuurari-tyyppi. Se itte asuu etelä-Suomessa, mutta änkee kuitenkin tänne, oikeetten ihmisten seurahan.

    Äijällä viiraa ja pahasti, kun pitää kirjootella päivät pitkät homo, oona, vapaamuurari ja lestadiolaisjuttuja ittellensä. Kirjottaas vuokrakasarminsa seiniin, mutta se on ku ittensäpaljastaja, hei kattokaa, mä oon olemassa, näättekö te tään!

    Tosta kun pääsis erohon, niin tämänkin paikan laatu nousis kybällä. Vois olla "asiallinen".

    Äänestä

  • Ottaakos pankinjohtaja Nurmela tuossa altaan reunalla suihin kirkkoherra Töyliltä?

    Äänestä

  • Kyllä se on Jarmo.

    Äänestä

  • ÄikänOpe kirjoitti:

    Kyllä se on Jarmo.

    Ettei vain nimimerkki Vilperi?

    Äänestä

  • mitesnytsattuikaan kirjoitti:

    Ettei vain nimimerkki Vilperi?

    Ehkä sittenkin Melperi?

    Äänestä

  • mitesnytsattuikaan kirjoitti:

    Ettei vain nimimerkki Vilperi?

    Tämä vapaamuurari-trolli on käyttänyt nimimerkkiä melperi, ei vilperi

    Äänestä

Vai, että näin sairas trolli on näiden jatkuvien teinimurha keskustelujen aloittaja. Eipä "normaalilla" ihmisellä elämä voi pyöriä yhden murhan ympärillä - hänelle sattuu ja tapahtuu muutakin. Hänelle voisi lahjoittaa päiväkirjoja, joita hän voisi täytellä päivät pitkät näillä murhajutuillaan.
Joku tällä palstalla vinkkasi murhainfosivuston, siellä samanhenkiset voivat keskustella 24 tuntia aiheesta. Tämä palsta voisi täyttyä muista Seinäjokea koskevista keskusteluista.

Äänestä

Tuo surma on hyvin liikuttava ja tapahtunut Seinäjoella, joten tietysti se puhuttaa juurikin Seinäjokilaisia. Ihan hyvä kun ihmisillä on myötäelämisen taito ja surma on koskettanut heitä.
Kovettuneet ihmiset, jotka ovat pelkästään uteliaita, ovat jo uudempien tapausten kimpussa.
Mässäily murhilla, tapoillla tmv. on sairasta. Epävarmuus ja epäusko teinisurmasta, niin tapahtumien faktojen julkitulon jälkeen kirjoitukset ja puheet loppuu, kun ei enää ole millä spekuloida.

Äänestä
  • Jos et pääse yli monta kuukautta vanhasta tapahtumasta, joka ei kosketa sinua henkilökohtaisesti mitenkään, vaan haluat jatkuvasti jankuttaa siitä, kyse ei ole myötäelämisestä vaan pakkomielteestä.
    Suosittelen hoitoon hakeutumista. Siitä on enemmän hyötyä sinulle kuin asian jatkavasta jankkaamisesta suomi24 sivustolla.

    Äänestä

Kiitos Myllis.

Äänestä
  • En ole kirjoitellut asiasta, koska se ei kiinnosta minua.

    Äänestä

  • old_profile_84884 kirjoitti:

    En ole kirjoitellut asiasta, koska se ei kiinnosta minua.

    Kyllä me sua uskotaan.
    Sä oot trolli sillai leppoosalla tavalla.
    Tää Heinolan lahja suoli24 trollaa koska on mielisairas.

    Äänestä

  • old_profile_84884 kirjoitti:

    En ole kirjoitellut asiasta, koska se ei kiinnosta minua.

    Eiköhän trollin nimi ole kalevi, ei yrjö....

    Äänestä

  • eikämyllis kirjoitti:

    Eiköhän trollin nimi ole kalevi, ei yrjö....

    Kalevi Vedroreki?

    Äänestä

  • old_profile_84884 kirjoitti:

    En ole kirjoitellut asiasta, koska se ei kiinnosta minua.

    Ketä muuta asia enää kiinnostaisi kuin mieleltään sairastuneita?

    Äänestä

Tää trolli on HULLU. Siis oikea hullu.

Äänestä

Taas täällä on näitä toinen toisiaan hoitoon ohjailevia henkilöitä linjoilla? Millä oikeudella, kysyn vaan ihan ystävällisesti? Asia ei minuakaan kosketa mitenkään henkilö kohtaisesti, mutta mitä suuremmassa määrin Seinäjoen keväinen teinisurma on tämän vuoden poikkeuksellisin henkirikos tässä maassa ja sen motiivittomuus ja tekijän tunnustamisen puuttuminen, lehtitietojen mukaan, ovat suurimpia mysteerejä joita tällaisessa rikostapauksessa voi olla? Ja kun joku tai jotkut ovat yhä halukkaita keskustelemaan asiasta keskustelupalstoilla, niin heti asettuu muutama viikatteen heiluttaja joukkoon ja vaati vapaan keskustelun lopettamista tykkänään. Toisen tai toisten keskustelijoiden hoitoonohjaus vaatimuksilla lisättynä? Äly hoi myös teille toisten kirjoittajien arvostelijoille ja suun tukkijoille!

Äänestä
  • Ja tämän päätteeksi päätit laittaa muutaman aloituksen vapaamuurareista?

    Äänestä

  • KuulesnytKalevi kirjoitti:

    Ja tämän päätteeksi päätit laittaa muutaman aloituksen vapaamuurareista?

    Mihin ja minkä päätteeksi? Mitä vapaamuurarit tämän palstan aihepiiriin liittyvät?

    Äänestä

  • sulevikuulee kirjoitti:

    Mihin ja minkä päätteeksi? Mitä vapaamuurarit tämän palstan aihepiiriin liittyvät?

    Niin, sitä kannattaa kysyä trollilta joka näitä vapaamuurari/lestadiolaisaloituksia on tänne kylvänyt.

    Äänestä

  • On paljon huolestuttaavampiakin juttuja sattunut viime aikoina. Mamuja täynnä oleva Vaasa säteilee monikulttuurista värinää jo naapurikuntiin:

    http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/käsiaseella-ja-veitsellä-perhettä-uhanneet-vaasalaismiehet-vangittiin-1.1887052

    – Mikään ei viittaa siihen, että uhrit ja epäillyt olisivat tunteneet toisensa. Meidän tietojemme mukaan isäntäkään ei usko olevansa kenellekään velkaa niin, että velkoja pitäisi veitsen kanssa tulla hakemaan, tutkinnanjohtaja sanoo.


    Mitäs jos nuo olisivat valinneet suunnaksi Seinäjoen?

    Mutta koska vangitut ovat yksi kotoperäinen romani ja kaksi mamua, niin eiköhän paikallinen media vaikene tämänkin kuoliaaksi. Vain valkohoisten rikoksista saa julkisuudessa järkyttyä, kuten sinä teet nyt.

    Nimiä en viitsi laittaa, koska jokainen halukas löytää ne ja SUOMI24 sensuroisi linkin kuitenkin.

    Äänestä

  • heräätodellisuuteen kirjoitti:

    On paljon huolestuttaavampiakin juttuja sattunut viime aikoina. Mamuja täynnä oleva Vaasa säteilee monikulttuurista värinää jo naapurikuntiin:

    http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/käsiaseella-ja-veitsellä-perhettä-uhanneet-vaasalaismiehet-vangittiin-1.1887052

    – Mikään ei viittaa siihen, että uhrit ja epäillyt olisivat tunteneet toisensa. Meidän tietojemme mukaan isäntäkään ei usko olevansa kenellekään velkaa niin, että velkoja pitäisi veitsen kanssa tulla hakemaan, tutkinnanjohtaja sanoo.


    Mitäs jos nuo olisivat valinneet suunnaksi Seinäjoen?

    Mutta koska vangitut ovat yksi kotoperäinen romani ja kaksi mamua, niin eiköhän paikallinen media vaikene tämänkin kuoliaaksi. Vain valkohoisten rikoksista saa julkisuudessa järkyttyä, kuten sinä teet nyt.

    Nimiä en viitsi laittaa, koska jokainen halukas löytää ne ja SUOMI24 sensuroisi linkin kuitenkin.

    Turhaan kainostelet. Nimet voi lukia kommenttiosuuresta, ellei sontasiion sensuroi niitä.

    Se on tää nettiaika. Kriminaalit tuloo heti tiatoon. Turha Ilkankin on noitten nimiä salaalla. Olis vaan julkaassut ne jutussa.

    Äänestä

  • heräätodellisuuteen kirjoitti:

    On paljon huolestuttaavampiakin juttuja sattunut viime aikoina. Mamuja täynnä oleva Vaasa säteilee monikulttuurista värinää jo naapurikuntiin:

    http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/käsiaseella-ja-veitsellä-perhettä-uhanneet-vaasalaismiehet-vangittiin-1.1887052

    – Mikään ei viittaa siihen, että uhrit ja epäillyt olisivat tunteneet toisensa. Meidän tietojemme mukaan isäntäkään ei usko olevansa kenellekään velkaa niin, että velkoja pitäisi veitsen kanssa tulla hakemaan, tutkinnanjohtaja sanoo.


    Mitäs jos nuo olisivat valinneet suunnaksi Seinäjoen?

    Mutta koska vangitut ovat yksi kotoperäinen romani ja kaksi mamua, niin eiköhän paikallinen media vaikene tämänkin kuoliaaksi. Vain valkohoisten rikoksista saa julkisuudessa järkyttyä, kuten sinä teet nyt.

    Nimiä en viitsi laittaa, koska jokainen halukas löytää ne ja SUOMI24 sensuroisi linkin kuitenkin.

    Tää on niin tätä. Porissa se iranilainen poltti hengiltä 17-vuotiaan tytön.
    Siitä ei kukaan enää kirjoita mitään. Tekijän suojaväri ja taikasana rasismi, niin nämä jankuttajatkin vaikenevat.

    Äänestä

  • Muutenootoikiassa kirjoitti:

    Turhaan kainostelet. Nimet voi lukia kommenttiosuuresta, ellei sontasiion sensuroi niitä.

    Se on tää nettiaika. Kriminaalit tuloo heti tiatoon. Turha Ilkankin on noitten nimiä salaalla. Olis vaan julkaassut ne jutussa.

    Tarkoitit varmaan, "sai lukea", sillä se on nyt poistettu. Ei lehdet anna julkaista tietoja jos tekijä on ulkomaalainen tai romani. Netille he eivät voi mitään.

    Äänestä

Trolli on taas riehunut aivan psykoosissa. Oona ja vapaamuurari-juttuja koko palsta täynnä.

Äänestä

Porin 17 vuotias lenkkeilijä tyttö surmattiin polttamalla. Kirjoittelut tapahtuneesta vaimeni nopeasti, sillä surmaaja tunnusti tapon ja tapahtumat kerrottu julkisuuteen. Ei jäänyt tilaa enää setviä kun kaikki tiedettiin jo.
Tapaus oli järkyttävä. Näitä mustasukkaisuus surmia on lukemattomia, mutta hyvin harvinaista on että kaveripiiristä joku kunnon tyttö tappaa jonkun keskellä arkipäivää, sikäli mikäli surmaaja on epäilty.

Äänestä
  • Ei tuossakaan mitään setvimistä ole. Mutta sinä vain yrität jankuttaa pakkomiellettäsi.

    Äänestä

Haloo!
Rauhoitu, jäitä hattuun, peräänkuulutan enemmän suvaitsevaisuutta. Kyllä meidän on vaan pakko hyväksyä se tosiasia, ettemme kaikki ole yhtä "terveitä" kun sinä joka arvostelet muita.
Asioista ollaan erimieltä ja voisi sitäkin joku kenties pakkomielteeksi mainita, jos toistuvasti puuttuu toisten mielipiteisiiin, ja on ohjaamassa heitä hoitoon. Mutta sana on vapaa ja jos se sinua auttaa, niin ole hyvä.

Ystävällisesti

Äänestä
  • Allekirjoitus puuttuu. Anna kun arvaan: Etunimi Kalevi sukunimi, no jääköön salaisuudeksi. Heinolasta olit?

    Äänestä

Yritys hyvä kymmenen muuttaa tapahtumat toissijaiseksi kinasteluksi ja arvosteluksi. Harmi kun ei näy onnistuneen. Meitä on täällä useampia jotka eivät unohda Oonan surmaa. Olisi vääryys Oonaa kohtaan jos hänen kuolemansa väkivaltaisesti tuosta vaan unohdettaisiin. Uskoisin Oonan haluavan, että totuus julkastaisiin ja surmaaja saisi tapahtuneen johdosta kunnon tuomion.

Äänestä
  • Me emme unohda julmalla tavalla tehtyä surmaa, kunnioitamme muitakin jotka ovat kieroilun kohteeksi joutuneet ja menettäneet siinä prosessissa henkensä.
    Julmaa ja törkeää.

    Äänestä

  • djjdkskksksl kirjoitti:

    Me emme unohda julmalla tavalla tehtyä surmaa, kunnioitamme muitakin jotka ovat kieroilun kohteeksi joutuneet ja menettäneet siinä prosessissa henkensä.
    Julmaa ja törkeää.

    Me?yksinäinen eläkeläinen tinahattuilee. Välillä spammaa vapaamuurari-juttuja.

    Äänestä

Yksinäinen tai ei, tunteiden ilmaisu kirjoituksin on ok. Tekisi monelle hyvää, se voisi säästää ehkä myös ihmishenkiä. Patoutunut viha ja tunteet ei ole hyväksi.
Suosittelen tälläkin palstalla olevia kirjoittamaan tunteistaan ja tuntemuksistaan, vain niin tiedämme mitä ihmisten päässä liikkuu. Voisi ilmaista syvimmät tuntemuksensa.
Mutta yleisesti ottaen, toivoisin ihmisiltä enemmän ymmärrästy ja kärsivällisyyttä.

Äänestä
  • Mitä tunetita vapaamuurarilistojen jatkuva spammaus vapauttaa?

    Äänestä

Onko se tuo sama trolli joka on alkanut laittamaan tänne noita Törnävä-juttuja?

Äänestä
  • Voi olla, voi olla että ei.
    Onhan näillä lakeuksilla sekopäitä omastakin takaa.

    Äänestä

Kalevilla on taas trollauksen onnenpäivät. On oonaa ja vapaamuurareita.

Äänestä

Vauhti kiihtyy kuin maailmanlopun edellä. Pian trolli on taas vähän aikaan lääkehoidossa paikallisessa lataamossa, ja tilanne rauhoittuu. Hetkeksi.

Äänestä

OK. Kuka tietää jotain Oonan surmaan liittyen, kannattaisi kertoa pikaiseen, sillä sillä voi olla merkittävää arvoa. Onko esim. kuullut puheita ennen surmaa siitä, ett jotain on suunnitteilla, vaikka ei varsinaisesta surmasta oliskaan ollut puhe?

Äänestä
  • Tuo ei kuule kiinnosta kuin pakkomielteistä ulkopaikkakuntalaista. Täällä on paljon tärkeempiäkin asioita. Kuten tuo pakolaasten pakkosijoitus tänne.

    Äänestä

No niin trollit, miltäs nyt tuntuu kun motiivi olikin ihastuminen samaan poikaan eli mustasukkaisuus. Ei sen suurempaa sit kuin tavallinen mustasukkaisuus. Uusia salaliittoteorioita nyt väkertämään, jotain muutahan täs täytyy olla takana kuitenkin josta Seinäjoen nuoriso on uhkailtu hiljaiseksi.

Äänestä
  • Mistäs moinen iva tähän väliin, poliisi ei ole tiedottanut mitään.
    Sehän sanottiin alussa että sama ihastus ja muka maikkari ratkaisi asian , taas jengi uskoi lehdistöä kuin häkä.
    Eli selkokielellä, tämän tiesi moni ja nuoriso oli hiljaa, toivottavasti ei löydy osasyyllisiä. Kuka lainasi veitsen?
    Ja julmuutta ei mitenkään vähennä vain mustasukkaisuus, jos olet sitä mieltä, kasva aikuiseksi.

    Äänestä

  • "kuka lainasi veitsen" just, veitisiä kun hyvin harvasta taloudesta löytyy, niinkuin vaikka keittiöveitsiä jolla surma tehtiin on kaupunkia kohden vain muutama ja ne kiertää taloudesta talouteen aina sitä mukaa kun jonkun on leikattava leipää tai vaikka tapettava joku.

    Äänestä

Kosto, mustasukkaisuus, kateus, raivo, viha, joukkohysteria, jännitys, pelko, kovistelu, överiksi mennyt peloittelu, sekoaminen, salaliitto, skitso.

Äänestä
  • Motiivina mustasukkaisuus.Miten tämä tunne kasvoi näin suureksi,että johti tappoon?
    Mustasukkaisuus on yleistä ihmisten välisissä suhteissa.Ei johda kuitenkaan tappoon/murhaan.

    Syyllisen luonne?/persoonallisuushäiriö?
    Ihastumisen kohde pelimies?/ylläpiti tilannetta kahteen suntaan?
    Uhri juuri vetänyt pidemmän korren eli "voittanut" kisan?Pettymys,raivo,viha aiheutti syyllisessä massivisen hallitsemattoman tunneryöpyn.

    Pitää muistaa : aina tulee huominen.Tänään näin,huomenna toisin.Eli kisa jatkuu ,voittaja parin kuukauden kuluttua joku toinen.
    Ajan kuluessa voi huomata,ettei "saalis" ollutkaan oikea itselle.

    Äärimmilleen vedetty tunnekuormitus.Pettymyksen,turhauman sietokykyä voi oppia ja sitä tulee opettaa nuorille.

    Pahoitteluni tapahtuneesta kaikille osapuolille.Uhrin perheelle jaksamista ja voimia.

    Äänestä

Taisi olla kavereiden kateus ja mustiskohtaus, mutta aika pitkä mustiskohtaus.
Pitää muistuttaa, että teko on todella julma eikä missään tapauksessa hyväksyttävä.
Ei edes sen sunnittelu tai mukana olo tai kauna.

Äänestä

Jaahas, pakkomieleinen trolli jatkaa Oona-juttuaan myös tässä ketjussa. Joko sut bannattiin Murha-infosta?

Äänestä

Tää trolli siis luo ketjuja täynnä tämän fetissejä ja sekopäistä höpinää.

Miten tuollainen on yläpäätänsä vapaana?
Eikö se ole jo vaarallinen ympäristölleen?

Äänestä
  • niimpä, pitäis ottaa yhteyttä nettipoliisiin.

    Äänestä

Tunnustus on tullut peli on loppussa, seinäjoen jengit voi sitten antautua poliisille.

Äänestä

Ihannoiko tekijä Anneli Aueria?

Äänestä

pökäle

Äänestä

Onko sama joka ihannoi kristillistä kansallisvaltiota ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eipämullamuuta kirjoitti:

Tämä Seinäjoen tapahtumista pakkomielteisesti jankkaava ja jatkuvasti uusia aloituksia tehtaileva trolli on monille Suomi24 lukijoille tuttu henkilö.
Sama henkilö on spammannut niin vapaamuurari kuin lestadiolais-ketjuja joissa hän vastaa itselleen ja nostaa niitä ylöspäin.
Eläkeläinen päivystää koneella aika tiiviisti 8-22 välillä, viikonloppuisin niin kauan kun viinan voimalla jaksaa ja hän toimii usealla palstalla ympäri suomi24.
Hän on ennenkin käsitellyt täällä nimellä suomalaisia rikollisia, ja on myös tuttu henkilö poliisille ja paikkakuntansa mielenterveystoimistolle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu