Triljoona triljoona triljoonaa kohdetta

Palsta kvasinerokkain kvasi on kokenut kreationistisessa todennäköisyystulkinnassa merkittävä oivalluksen:

"Todennäköisyyksillä on merkitystä."

Tähän astihan kreationististen todennäköisyystollojen mantra on ollut, että "jokin tulosvaihtoehto" sattuu todennäköisyydellä 1. Eli oleellisin todennäköisyys kvasille ja multinilkki-JC:lle on ollut todennäköisyys 1.

Varsinkin multinilkille todennäköisyys on niin merkittävä, että hän on julistanut:

"P(toisella heitolla saadaan sama tulos kuin 1. heitolla) = 1."

Tuon valtaisan oivalluksensa jälkeen kvasi voikin todistaa meille matemaattisesti, että Enqvist oli väärässä kolikkoesimerkissään tai idolisi Dembski omassa esimerkissään:

http://www.firstthings.com/article/1998/10/001-science-and-design

"If I flip a coin 1,000 times, I’ll participate in a highly complex (or what amounts to the same thing, highly improbable) event. Indeed, the sequence I end up flipping will be one in a trillion trillion trillion . . . , where the ellipsis needs twenty-two more “trillions.” -- Dembski

Siinä Dembskillä on triljoona triljoona triljoona kohdetta. Osaatkos kvasi kertoa miksi Demski ei ilmoita tuloksen olevan "vain jokin jono" todennäköisyydellä 1 vaan hän ihan oikein ilmoittaa sattuvan kolikkojonon todennäköisyyden 1/ triljoona triljoona triljoonaa?

2

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin-sen-näen

      Dembski ei ole todellinen kreationisti vaan evolutionistien kätyri. Siksi hänen väitteensä on vääriin. On sulaa hulluutta uskoa siihen.

    • merkityksessä

      Dembski määrittelee tuossa monimutkaisuuden todennäköisyytenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1412
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      872
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      801
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      667
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      629
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      8
      624
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      57
      619
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe