Venäjän kauppa on ollut Suomelle elintärkeä, ja on edelleen. Kun Suomen kauppa Venäjälle romahti EU-päätösellä, Suomi vajosi taloudelliseen lamaan, josta ei ole ulospääsyä ennen kuin Venäjän kauppa hyrähtää jälleen käyntiin. Siihen voi mennä vielä vuosia. Suomen köyhälistölle nämä vuodet ovat nälkävuosia.
Suomalaisten EU-edustajien olisi täytynyt pitää paremmin puoliaan, kun EU:ssa sovittiin Venäjä-boikotista. Nyt boikotti rokottaa EU-maista eniten juuri Suomea, koska sen kaupasta hyvin merkittävä osa on ollut Venäjä-kauppaa.
Venäjän kaupan loppu vei Suomen suohon
23
218
Vastaukset
- turhaa_mutinaa
suomi ei vain vieläkään muista,että umpikieroon itään ei voi koskaan luottaa,ei koskaan.
on oikein,että itä jälleen paljasti itsensä ja me saadaan nauttia omasta länsiahneudesta ja suureta typeryydestä päättäjien toimissa.
näin sitä pitää työttömyyttä lisätä ja jatkuvasti valittaa aina olleesta ongelmasta.
politikot ja yritysjohdot olivat ja ovat idiootti pöljää sakkia investoimalla voissa paistettuun itään.
johtajien pitää mennä joka aamu ja ilta tunniksi peilin eteen ja katsoa itseä syyllistä suoraan päin naamaa ja silmiin..todeten...siellä se ongelmia luonut syyllinen pöljyyttään toljottaa.- leipäpala
Kaikkien typerien päätösten taustalla taitaakin olla tietoinen pyrkimys, köyhälistö on saatettava orjan asemaan,
vain siten ilmaisen työvoiman saanti on taattu,
kaurapuuro-annos riittää päivän työstä, ja parakin lattia on hyvä nukkumiseen, myös pakkasella. - Anonyymi
leipäpala kirjoitti:
Kaikkien typerien päätösten taustalla taitaakin olla tietoinen pyrkimys, köyhälistö on saatettava orjan asemaan,
vain siten ilmaisen työvoiman saanti on taattu,
kaurapuuro-annos riittää päivän työstä, ja parakin lattia on hyvä nukkumiseen, myös pakkasella.boikotit tuhosi vain suomen,
suurvalta-venäjälle rikkauksineen on täysin merkityksetöntä pikkuvaltio suomen kauppa
- ketjunaloittajaoikeassa
- Anonyymi
Täysiä toopeja täynnä koko hallitus ja eduskunta. Oman maan etua ei ajeta vaan Naton ja EUn. Ei ihme että talous ei kasva tässä maassa kun kaikki rahat syydetään ulkomaille ilman takaisinmaksu velvoitetta. Ukrainan sodalle riittää miljardeja jaettavaksi, mutta ei koskaan tämän maan kansan hyväksi.
- Anonyymi
ei ne o toopeja vaan rikollisia-
erittäin juonia fasisteja Persut kokoomus RKP- tuhoavat suomea ennätysvauhti EUn ja putinin alaisina
- Anonyymi
Suomi voi antaa venäjän tulevalle hallinnolle mahdollisuuden palauttaa maiden välinen kauppa.
Nykyinen hallinto on diktaattori kalsarimyrkyttäjän johtama fasistinen rikollisjärjestö, jonka olemassaolo on täynnä rikoksia ihmisyyttä ja ihmiskuntaa vastaan.
Ei Suomi voi koskaan tehdä yhteistyötä tai kauppaa rikollisen diktatuurin kanssa. - Anonyymi
YYA takaisin
No ei se 4 % mikään kovin merkittävä osuus ollut. Ei mitätön, mutta ei järin merkittäväkään. Ja Z-imperialismin tukeminen se vasta tulisikin lopulta ihan Saatanan kalliiksi meille, kun olemme vanhana venäläisenä maana itse denatsifiointilistalla.
- Anonyymi
Kyllä se vielä siitä lähtee nousuun ja piristyy. Vain jos todellakin eu:n viimeinen tahto ole viedä itsensä ikuiseen lamaan.
- Anonyymi
Pakotteet on käytännössä Suomea vastaan suunnattu. Kieroa peliä.
Niinpä. Palauttamalla Venäjän-kaupan 4 % edistäisimme osaltamme sitä että Suomen tasavallan käymä kauppa vähenisi tulevaisuudessa 100 %.
Ja tämän ajan petturimme löytäisivät itsensä kaivamansa kuopan reunalta, sillä kerran petturi on aina petturi, ja venäläinen sen tietää jos kuka.
- Anonyymi
Toisaalta totuutta lainattuna:
------
Se on HIVin ja kupan täyttämä velkaköyhtynyt mädäntyvä kerjeläinen jättimäisine huumeongelmineen (paljon valtavampi kuin Suomessa)
Ei siellä ole rahaa Suomeen! Ei siellä ole enää niitä "rikkaita" tms. joko ne o köyhtyneet, jauhettu maaksi Ukrainassa tai muuttanut muualle...
------ - Anonyymi
Suomi menettää joka pv vähintään miljoona euroa, kun raja on kiinni.
Onko maallamme sellaiseen varaa?Kekkonen kysyi : Onko maallamme malttia vaurastua?
Tänään voisi joku kysyä: Onko maamme pakko koko ajan haurastua...?
- Anonyymi
Miksi suomi ei osaa hakea EUn tukea tämän pohjalta? Olisi hyvä hakea ennen kuin suomi uppoaa kokonaan.
- Anonyymi
EUssa istutaan vain oman palkan vuoksi. Mitään asioita ei osata hoitaa. Jos välimeren maat olisivat tässä jamassa niin rekkalastillisia niihin olisi työnnetty myös suomalaisten rahaa.
- Anonyymi
Kunhan Venäjä miehittää koko Ukrainan niin saadaan normalisoitua suhteet Venäjään, ja kaupankäynti alkamamaan valtavalla voimalla. Suomen talous nousee räjähdysmäisesti.
- Anonyymi
Ja pidetään ne ryssän rajat kiinni!
- Anonyymi
joo pysy sä sielä pietarissa vaan
- Anonyymi
Suomen pitäisi viedä länsi teknologiaa Venäjälle niin saisimme sieltä energiaa.
- Anonyymi
"SAULI NIINISTÖ ALOITTI TUHOTYÖN"!!!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244302Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2253759Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss133233Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman242839SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot492741Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082708Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132536"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412387Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling652336Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611811