Venäjän kauppa on ollut Suomelle elintärkeä, ja on edelleen. Kun Suomen kauppa Venäjälle romahti EU-päätösellä, Suomi vajosi taloudelliseen lamaan, josta ei ole ulospääsyä ennen kuin Venäjän kauppa hyrähtää jälleen käyntiin. Siihen voi mennä vielä vuosia. Suomen köyhälistölle nämä vuodet ovat nälkävuosia.
Suomalaisten EU-edustajien olisi täytynyt pitää paremmin puoliaan, kun EU:ssa sovittiin Venäjä-boikotista. Nyt boikotti rokottaa EU-maista eniten juuri Suomea, koska sen kaupasta hyvin merkittävä osa on ollut Venäjä-kauppaa.
Venäjän kaupan loppu vei Suomen suohon
21
167
Vastaukset
- turhaa_mutinaa
suomi ei vain vieläkään muista,että umpikieroon itään ei voi koskaan luottaa,ei koskaan.
on oikein,että itä jälleen paljasti itsensä ja me saadaan nauttia omasta länsiahneudesta ja suureta typeryydestä päättäjien toimissa.
näin sitä pitää työttömyyttä lisätä ja jatkuvasti valittaa aina olleesta ongelmasta.
politikot ja yritysjohdot olivat ja ovat idiootti pöljää sakkia investoimalla voissa paistettuun itään.
johtajien pitää mennä joka aamu ja ilta tunniksi peilin eteen ja katsoa itseä syyllistä suoraan päin naamaa ja silmiin..todeten...siellä se ongelmia luonut syyllinen pöljyyttään toljottaa.- leipäpala
Kaikkien typerien päätösten taustalla taitaakin olla tietoinen pyrkimys, köyhälistö on saatettava orjan asemaan,
vain siten ilmaisen työvoiman saanti on taattu,
kaurapuuro-annos riittää päivän työstä, ja parakin lattia on hyvä nukkumiseen, myös pakkasella. - Anonyymi
leipäpala kirjoitti:
Kaikkien typerien päätösten taustalla taitaakin olla tietoinen pyrkimys, köyhälistö on saatettava orjan asemaan,
vain siten ilmaisen työvoiman saanti on taattu,
kaurapuuro-annos riittää päivän työstä, ja parakin lattia on hyvä nukkumiseen, myös pakkasella.boikotit tuhosi vain suomen,
suurvalta-venäjälle rikkauksineen on täysin merkityksetöntä pikkuvaltio suomen kauppa
- ketjunaloittajaoikeassa
- Anonyymi
Täysiä toopeja täynnä koko hallitus ja eduskunta. Oman maan etua ei ajeta vaan Naton ja EUn. Ei ihme että talous ei kasva tässä maassa kun kaikki rahat syydetään ulkomaille ilman takaisinmaksu velvoitetta. Ukrainan sodalle riittää miljardeja jaettavaksi, mutta ei koskaan tämän maan kansan hyväksi.
- AnonyymiUUSI
ei ne o toopeja vaan rikollisia-
erittäin juonia fasisteja Persut kokoomus RKP- tuhoavat suomea ennätysvauhti EUn ja putinin alaisina
- Anonyymi
Suomi voi antaa venäjän tulevalle hallinnolle mahdollisuuden palauttaa maiden välinen kauppa.
Nykyinen hallinto on diktaattori kalsarimyrkyttäjän johtama fasistinen rikollisjärjestö, jonka olemassaolo on täynnä rikoksia ihmisyyttä ja ihmiskuntaa vastaan.
Ei Suomi voi koskaan tehdä yhteistyötä tai kauppaa rikollisen diktatuurin kanssa. - Anonyymi
YYA takaisin
No ei se 4 % mikään kovin merkittävä osuus ollut. Ei mitätön, mutta ei järin merkittäväkään. Ja Z-imperialismin tukeminen se vasta tulisikin lopulta ihan Saatanan kalliiksi meille, kun olemme vanhana venäläisenä maana itse denatsifiointilistalla.
- Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Hitsinpimpula, enpä huomannutkaan että vastasin 10 vuotta vanhaan avaukseen. 😃
No olethan kaikkien tietämä tollero, jolla on numerosokeutta.
- Anonyymi
Kyllä se vielä siitä lähtee nousuun ja piristyy. Vain jos todellakin eu:n viimeinen tahto ole viedä itsensä ikuiseen lamaan.
- Anonyymi
Pakotteet on käytännössä Suomea vastaan suunnattu. Kieroa peliä.
Niinpä. Palauttamalla Venäjän-kaupan 4 % edistäisimme osaltamme sitä että Suomen tasavallan käymä kauppa vähenisi tulevaisuudessa 100 %.
Ja tämän ajan petturimme löytäisivät itsensä kaivamansa kuopan reunalta, sillä kerran petturi on aina petturi, ja venäläinen sen tietää jos kuka.
- AnonyymiUUSI
Toisaalta totuutta lainattuna:
------
Se on HIVin ja kupan täyttämä velkaköyhtynyt mädäntyvä kerjeläinen jättimäisine huumeongelmineen (paljon valtavampi kuin Suomessa)
Ei siellä ole rahaa Suomeen! Ei siellä ole enää niitä "rikkaita" tms. joko ne o köyhtyneet, jauhettu maaksi Ukrainassa tai muuttanut muualle...
------ - AnonyymiUUSI
Suomi menettää joka pv vähintään miljoona euroa, kun raja on kiinni.
Onko maallamme sellaiseen varaa?Kekkonen kysyi : Onko maallamme malttia vaurastua?
Tänään voisi joku kysyä: Onko maamme pakko koko ajan haurastua...?
- AnonyymiUUSI
Miksi suomi ei osaa hakea EUn tukea tämän pohjalta? Olisi hyvä hakea ennen kuin suomi uppoaa kokonaan.
- AnonyymiUUSI
EUssa istutaan vain oman palkan vuoksi. Mitään asioita ei osata hoitaa. Jos välimeren maat olisivat tässä jamassa niin rekkalastillisia niihin olisi työnnetty myös suomalaisten rahaa.
- AnonyymiUUSI
Kunhan Venäjä miehittää koko Ukrainan niin saadaan normalisoitua suhteet Venäjään, ja kaupankäynti alkamamaan valtavalla voimalla. Suomen talous nousee räjähdysmäisesti.
- AnonyymiUUSI
Ja pidetään ne ryssän rajat kiinni!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303877Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83209Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai332867Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122762Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1332461- 492038
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For901245Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611235Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361129Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781119