Ei aiempaa rikosrekisteriä ja ovat aikuisiässä.
http://www.ksml.fi/uutiset/ulkomaat/ikea-puukotuksesta-epailty-kiistaa-rikoksen/2104165?pwbi=ce68b887788c8c3167891585e801eaad
http://www.ksml.fi/uutiset/ulkomaat/ikea-puukotuksesta-epailty-kiistaa-rikoksen/2104165?pwbi=ce68b887788c8c3167891585e801eaad
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aijaa, no miten sitten ruotsalaisella flashback foorumilla jengi taas väittää olevan maahanmuuttajia? Ei toki 100% varmaa tietoa, mutta noiden foorumilla olevien juttujen perusteella olis tummaihonen murhaaja.
"According to police sources, they lived in the same asylum accommodation in Västmanland." sivu 270 foorumilla.
https://www.flashback.org/t2605798p270
En usko, että Suomen sivustoilta muutenkaan kannattaa lukea mitään ko. tapaukseen liittyvää, kun kuitenkin vihervasurit trollaa minkä kerkeää ja yrittää vääristellä tapahtunutta niin paljon ku mahdollista.
Aftonbladet: Epäillyt Ikea-puukottajat asuivat samassa turvapaikka-asuntolassa
http://yle.fi/uutiset/aftonbladet_epaillyt_ikea-puukottajat_asuivat_samassa_turvapaikka-asuntolassa/8217611
Västeråsin Ikeassa tapahtuneesta puukotuksesta epäiltyinä pidätetyt miehet asuivat samassa turvapaikka-asuntolassa Västmanlandissa, sanomalehti Aftonbladet kertoo. Pidätetyt miehet ovat syntyneet vuosina 1992 ja 1979. Poliisi ei ole kertonut heistä muuta kuin syntymävuodet.
Maanantai-iltapäivänä tapahtuneessa puukotuksessa kuoli kaksi ihmistä. Poliisi on vahvistanut sanomalehti Svenska Dagbladetille, että he olivat äiti ja poika. Kuollut nainen oli 55-vuotias ja hänen poikansa 28-vuotias.
Aftonbladet on tarkistanut puukotuksesta epäillyn 23-vuotiaan miehen henkilöllisyyden ja osoitteen Västmanlandin käräjäoikeuden asiakirjoista. Mies pidätettiin eilen maanantaina epäiltynä kahdesta murhasta. Hän on kiistänyt syyllisyytensä.
Useiden turvapaikka-asuntolassa asuvien henkilöiden mukaan poliisi on tehnyt kotietsinnät kahdessa asuntolan huoneessa eilen maanantaina, Aftonbladet kertoo. Poliisi ei ole kommentoinut tietoa.
– En voi vahvistaa, enkä kumota julkisesti tietoa. Voin sanoa, että esitutkinta on käynnissä, ja siihen liittyy tavanomaista poliisityötä, komentaja Thomas Gustafsson sanoo Aftonbladetissa.
Toinen puukotuksesta epäilty mies on edelleen sairaalahoidossa. 35-vuotias mies sai puukotuksen yhteydessä hengenvaarallisia vammoja. Hänen tilansa on kriittinen, mutta se on ollut yön ajan vakaa. Häntä ei ole voitu kuulustella. Mies on pidätetty epäiltynä kahdesta murhasta.
-
Joku aika sitten ruotsinlaivalla joukkoraiskattiin nainen, Ruotsin media oli hysterian vallassa selittelemässä miten tekijät olivat ruotsalaisa vaikka niillä somaleilla ei ollut edes ruotsin kansalaisuutta.
"Epäillyt olivat turvapaikkaa hakeneita."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015081120162411_ul.shtml
Eritrealaisia turvapaikanhakijoita, kuten Aftonbladet kertoo, ja se lehti ei kertoisi ellei olisi pakko:
"– Det är två personer från Eritrea som är anhållna, säger Per Ågren, områdeschef vid polisen i Västmanland."
Poliisi aikoo tehostaa vastaanottokeskusten suojelua, koska liikkeellä on pimeitä voimia ("mörka krafter"), jotka voisivat käyttää tilannetta hyväksi.
Yöntummia hyvinkin. Kukahan suojelisi ruotsalaisia niiltä?
Ei kukaan.
Meilläkin suojellaan rikollisia enemmän kuin uhreja.
Mamurikolliset ja rikollisten puolustelijat saavat myös lausua somessa mitä törkeimpiä asioita ilman että poliisi puuttuu tekemisiin.
Mamurikollisten tuomioita alennetaan somenäkyvyyden perusteella. Samaa ei tapahdu kalevalaisen kansan kohdalla.
Uskoni poliisiin, mediaan ja oikeuslaitoksen tasapuolisuuteen on kadonnut.
No niin vihervasurihinurit ja lepakot, vieläkö haluatte mamuja Suomeen?
Valitettavasti ne haluaa. Ne on yhtä hulluja moku-uskokiimassan kuin lestat, jehovat tai muslimit omassa taivas-uskossaan.
Viherpuna-naiset kannattavat loputonta mamutulvaa vulvat sykkien. Hei, me ollaan suvaitsevii, me ollaan kansainvälisii!
Eritrean pojat varmistivat Ruotsiin jäännin täyshoidolla. Varmaankin saavat vankilassa vielä koulutusta että pärjäävät sitten vapaana....
Täältä http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1439265010727.html saavat ruotsalaiset ja suomaalaiset kohtapikapuoliin hartaasti kaipaamansa täydennystä hirvittävään työvoimapulaan, joka on jatkunut yhtäjaksoisesti jo ainakin 1960 -luvulta eikä helpotusta näy vieläkään.
Joo, on todella älykkään ja tehokkaan oloista porukkaa.
Kyllä nyt nousee Eurooppa talouslamasta!
Niin, ja maahanmuutto on rikkaus.
Ainakin maahanmuuttobisnestä pyörittäville.
Meillähän on se unelma! Lissää mamuja Suomeen, niin saadan vähän jännitystä huonekalu ostoksille!
Kaikki mikä lehdissä lukee on totta?