Kreikan kriisi tuonut Saksalle 100 miljaardin tulo

olkaammeihmisiksi

Tutkimuksen mukaan Saksan hyödyt ylittävät kustannukset vaikka Kreikka jättäisi kaikki velansa maksamatta.

Saksa on siis saanut valtionvelkaa erittäin alhaisella lähes nollakorolla johtuen Kreikka-kriisistä. Ilman Kriisiä Saksan valtion korko olisi korkeampi.

Suomessa pätee sama, mutta hiukan vähemmän. Meidän velkamme on "vain" 60% bkt:sta kun se Saksassa on yli 80%. Saksan korko on hitusen alempi kuin Suomen, mutta voittajiin Suomikin kuuluu. Korkohyöty kuittaa kustannukset vaikka Kreikka jättäisi kaikki velat maksamatta.

Miksi siis PS on vastustanut tukipolitiikkaa? Jos Kreikka olisi heitetty ulos, heille olisi toki käynyt kalvaten, mutta euro olisi vahvempi ja korko kovempi. Molemmat olisivat rassanut Suomea karmeasti.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielenkiintoista... Oletko lukenut tuon tiedon jostain, vai mistä tiedät? Itseänikin nimittäin kiinnostaisi lukea, jos tuot tieto on jostain artikkelista peräisin.

    • hetivainousua

      Iltalehdessähän tuo oli! Samoinhan Suomi on saanut velkansa alle prosentin korolla, plussalla ollaan toistaiseksi.
      Muuten asuntovelkaiset duunaripersut on tienanneet kreikalla jo tonneja! Mitä persuduunarit sanoo jos korkotaso yhtäkkiä nousee normaalitasolle n. 4%? Se nimittäin nousee heti kun talous kasvaa!

    • tässätotuus

      Nytkö vastja tajusitte. Tässä syy miksi Kreokan kriisi ei lopu koskaan. Saksa nyhtää Kreikalla loputtomasti ilmaista rahaa itselleen ja kusettaa sitten kaikkia muita maita armottomasti. Saksa on tuhamassa jällen kerran koko Euroopan. Viha on jo räjähtämäsä käsiin kansojen välille. Saksa on hullu kun pakkomamuttaa myös muita maita. Se on tie koko Euroopan itsetuhoon. DDR:läisen papin tytät ei oikein tajua asioita. Se vain ryöstää rahat muilta ja luo kurjuutta kaikkialla Eurooppaa ja tuhoaa Euroopan aseman maanosien välisessä kilpailussa..Sen kisan Eurooppa on jo hävinnyt. Syy on Merkelin ja kasaarijuutalaisten.

      • olkaammeihmisiksi

        "Nytkö vastja tajusitte. Tässä syy miksi Kreokan kriisi ei lopu koskaan. Saksa nyhtää Kreikalla loputtomasti ilmaista rahaa itselleen"

        Älä ole naurettava! Tuo on kuitenkin vain yksi pieni osa kokonaisuutta. Talous kokonaisuudessaan kärsii eurokriisistä, ja se on huomattavasti suurempi murhe. Lisäksi tietysti Kreikkaa autetaan siksikin että heillä menee tosi surkeasti. Mutta sellainen normaali solidasrisuus huonompiosaisia kohtaan ei tietenkään ole kaikkimullehetinytpersulle luonteenomiasta.


      • ResseptillähänSitä
        olkaammeihmisiksi kirjoitti:

        "Nytkö vastja tajusitte. Tässä syy miksi Kreokan kriisi ei lopu koskaan. Saksa nyhtää Kreikalla loputtomasti ilmaista rahaa itselleen"

        Älä ole naurettava! Tuo on kuitenkin vain yksi pieni osa kokonaisuutta. Talous kokonaisuudessaan kärsii eurokriisistä, ja se on huomattavasti suurempi murhe. Lisäksi tietysti Kreikkaa autetaan siksikin että heillä menee tosi surkeasti. Mutta sellainen normaali solidasrisuus huonompiosaisia kohtaan ei tietenkään ole kaikkimullehetinytpersulle luonteenomiasta.

        Kreikalla menee surkeasti avusta johtuen, velka kolmimnkertaistunut, talous syöksynyt, työttömyys räjähdysmäisesti kasvanut.

        EU-hoito siis tehoaa, mutta potilas kuolee - erittäin älykästä finanssipellejen rosvoamalla veronmaksajilta tehtyä voitto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1006
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    Aihe